
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3312/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Дяків Л.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з вимогами:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області від 20.06.2018 №2619/111-20/0705-06 щодо відмови у виправленні допущених помилок та обчислити ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років починаючи з 09.03.2017 з урахуванням посадового окладу на момент призначення пенсії 09.03.2017 - 1820,00 грн. та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення за 2015 та 2016 роки в сумі 8250,44 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік в сумі 4024,51 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 21047,36 грн., з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області обчислити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, враховуючи частини 3 та 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 09.03.2018 року з урахуванням: посадового окладу - 1820,00 грн., а відповідно і складових основного грошового забезпечення, які підлягають перерахунку; одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення за 2015 та 2016 роки в сумі 8250,44 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік в сумі 4024,51 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 21047,36 грн., з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- виплатити недоотриману частину пенсії з 09.03.2017 року по теперішній час.
Відповідно до обставин, викладених в позовній заяві, позовні вимоги обґрунтовано таким: ОСОБА_1 08.12.2016 звільнений зі служби з органів Державної кримінально-виконавчої служби України на підставі п.2 ч.1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу). З 09.03.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності в розмірі 40% грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду № 876/11643/17 від 08.02.2018 ОСОБА_1 змінено вид пенсії на пенсію за вислугу років та проведено її перерахунок. На свій запит до Західного регіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (далі - Західне регіональне управління) отримав відповідь, що станом на 01.01.2017 розмір посадового окладу за його посадою склав 1820 грн. Позивач зазначає, що ГУ ПФУ у Львівській області при призначенні та обчисленні розміру його пенсії не врахувало посадовий оклад за його посадою, який діяв на момент призначення пенсії. У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернувся до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Західного регіонального управління з метою виправлення цієї помилки. Західне регіональне управління звернулось з листом до ГУ ПФУ у Львівській області про скерування списків осіб, яким призначено пенсії (поновлено виплати) починаючи з 01.01.2017 та перелік документів необхідних для обчислення пенсії відповідно до абзацу 18 статті 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На який листом від 03.04.2018 № 6413/03.29-16 отримало відповідь про те, що постановою КМ України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294» не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.
23.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, просив обчислити та перерахувати його пенсію за вислугу років починаючи з 09.03.2017 з урахуванням посадового окладу станом на 09.03.2017 - 1820 грн. та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які не були йому враховані під час обчислення пенсії. ГУ ПФУ у Львівській області листом від 20.06.2018 № 2619/Ш-20/0705-06 повідомило ОСОБА_1, що пенсію за вислугу років призначено позивачу з 09.03.2017 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 по справі № 876/11643/17 та на підставі наданих уповноваженим структурним підрозділом - Західним міжрегіональним управлінням документів; в матеріалах пенсійної справи заявника відсутні документи, які підтверджують отримання ним на момент звільнення посадового окладу в сумі 1820 грн. Позивач вважає, що цим листом ГУ ПФУ у Львівській області в порушення частин 3 та 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» фактично відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
15.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як звільненому зі служби на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про поліцію», та виплачувати пенсію у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 09.03.2017, з урахуванням фактично виплачених сум. ГУ ПФУ у Львівській області листом від № 3892/Ш-92 від 12.09.2018 повідомило позивача про те, що право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 55 відсотків за 20 років мають поліцейські, які звільняються зі служби в поліції через хворобу за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції і саме військово-лікарські документи мають містити інформацію про непридатність до служби в поліції, як передбачено пунктом 2 статті 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (а.с. 46-47). Позивач вважає, що цим листом ГУ ПФУ у Львівській області фактично відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії. Вказує, що був звільнений зі служби з органів Державної кримінально-виконавчої служби України на підставі п. 2 ч. 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу). Підставою для звільнення слугувало свідоцтво про хворобу № 91 від 28.11.2016 року, що складене згідно форми, затвердженої Наказом МВС України № 85 від 06.02.2001. У зв'язку з цим позивач вважає, що розмір призначеної йому пенсії, з урахуванням п.2 ч.1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» повинен складати 70% від суми грошового забезпечення.
21.09.2018 позивач подав заяву про збільшення позовних вимог від 19.09.2018 (а.с. 39-42) та окрім раніше заявлених вимог просить суд:
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як звільненому зі служби на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про поліцію» та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 09.03.2017, з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідач ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 26-30), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Зокрема, відповідач зазначив, що в статтях 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наведено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, це: надбавки, доплати, підвищення. Вказує, що такі види грошового забезпечення як винагороди в згаданих нормах Закону відсутні, тому в обрахунок пенсії не включаються. До матеріалів справи відповідач долучив копії пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 65-108).
Позивач подав відповідь на відзив (а.с. 33-36). Звернув увагу суду, що в грошовому атестаті вказані складові його грошового забезпечення, які діяли на момент звільнення позивача зі служби (08.12.2016), а не на момент призначення йому пенсії (09.03.2017). Позивач зазначає, що під час призначення та обчислення йому розміру пенсії не було враховано посадовий оклад, який діяв на день призначення пенсії 09.03.2017 та одноразові додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці, що є грубим порушенням частин 3 та 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і ці помилки допущені саме з вини відповідача.
Відповідач надав суду копію пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 39-108).
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
Відповідно до наказу управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області від 08.12.2016 № 72 о/с, ОСОБА_1 у званні підполковника внутрішньої служби звільнений з 08.12.2016 з органів Державної кримінально-виконавчої служби України за статтею 77 пункту 1 п.п. 2 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу); вислуга років на день звільнення складала у календарному обчисленні 19 років 07 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні 25 років 04 місяці 16 днів (а.с. 13).
05.05.2017 ОСОБА_1 звернувся через Західне регіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про призначення йому пенсії по інвалідністю (а.с.71). Західне регіональне управління 10.05.2017 скерувало на адресу ГУ ПФУ у Львівській області подання (а.с.69) та матеріали для призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності (а.с.68-97).
09.03.2017 ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 09.03.2017 в розмірі 40 % грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.65).
В подальшому ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та отримав відмову. Відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 № 876/11643/17 визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у Львівській області від 16.08.2017 № 1339/Ш-20/12.03-06 в призначенні ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років, що становить 25 років 04 місяці 16 днів; зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років, що становить 25 років 04 місяці 16 днів починаючи з 09.03.2017 (а.с. 103-106). Відповідно до цього судового рішення ОСОБА_1 змінено вид пенсії на пенсію за вислугу років та проведено її перерахунок (а.с. 98-99).
Вважаючи, що ГУ ПФУ у Львівській області при призначенні та обчисленні розміру пенсії не врахувало посадовий оклад, який діяв на момент призначення позивачу пенсії, а саме станом на 09.03.2017, ОСОБА_1 звернувся до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Західного регіонального управління з метою виправлення цієї помилки. 27.02.2018 Західне регіональне управління звернулось з листом № 4/96 до ГУ ПФУ у Львівській області, вказало, що у зв'язку із зміною (підвищення) з 01.01.2017 посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь Державної пенітенціарної служби України відповідно до постанови КМ України від 28.12.2016 № 1036 просило скерування списків осіб, яким призначено пенсії (поновлено виплати) починаючи з 01.01.2017 та перелік документів необхідних для обчислення пенсії відповідно до абзацу 18 статті 43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 20). 17.05.2018 Західне регіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції скерувало ОСОБА_1 лист № 4/267, на його звернення від 16.05.2018, в якому повідомило, розмір посадового окладу за посадою головного спеціаліста відділу виробничої діяльності, маркетингу та економіки управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області згідно постанови КМ України від 07.11.2017 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2017 склав 1820 гривень (а.с. 18). Також Західне регіональне управління видало ОСОБА_1 довідку про окремі види грошового забезпечення № 4/269 від 17.05.2018 (а.с. 19).
23.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, просив перерахувати пенсію за вислугу років починаючи з 09.03.2017 з урахуванням посадового окладу станом на 09.03.2017 - 1820,00 грн. та одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці на суму 33 322,31 грн., які не були враховані під час обчислення йому пенсії. До заяви позивач надав копії довідок № 4/267 від 17.05.2017 про розмір посадового окладу за посадою заявника станом на 01.01.2017 та № № 4/269 від 17.05.2018 про окремі види грошового забезпечення за 2015-2016 роки (а.с. 14-15).
ГУ ПФУ у Львівській області листом № 2619/Ш-20/0705-06 від 20.06.2018 надало відповідь на звернення ОСОБА_1 в порядку Закону України «Про звернення громадян» та повідомило заявника, що пенсію за вислугу років призначено позивачу з 09.03.2017 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 по справі № 876/11643/17 та на підставі наданих уповноваженим структурним підрозділом - Західним міжрегіональним управлінням документів. В листі територіальний орган ПФ також зазначив, що в матеріалах пенсійної справи відсутні документи, які підтверджують отримання ОСОБА_1 на момент звільнення посадового окладу в сумі 1820 грн., а чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ та членам їх сімей одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошового забезпечення, компенсації за невикористану відпустку, вихідної допомоги при звільненні (а.с. 16-17).
15.08.2018 ОСОБА_1 подав ГУ ПФУ у Львівській області заяву, просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як звільненому зі служби на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про поліцію», та виплачувати пенсію у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 09.03.2017, з урахуванням фактично виплачених сум (а.с. 44-45).
На цю заяву ГУ ПФУ у Львівській листом № 3892/Ш-92 від 12.09.2018 надало відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян» та вказало, що право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 55 відсотків за 20 років мають поліцейські, які звільняються зі служби в поліції через хворобу за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції і саме військово-лікарські документи мають містити інформацію про непридатність до служби в поліції, як передбачено пунктом 2 статті 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (а.с. 46-47).
Суд оглянув пенсійну справу ОСОБА_1 (а.с.65-108) та встановив, що заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23.05.2018 та від 15.08.2018 та листи ГУ ПФУ у Львівській області № 2619/Ш-20/0705-06 від 20.06.2018 та № 3892/Ш-92 від 12.09.2018 відсутні серед матеріалів пенсійної справи. Відповідач пояснив, що заяви ОСОБА_1 розглянуті в порядку Закону України «Про звернення громадян», заявнику своєчасно надано вичерпну відповідь на його звернення.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною другою цієї статті визначено, що військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до приписів статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
При прийнятті цього рішення суд враховує висновки Верховного Суду України, які викладені у постанові 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов'язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.
При прийнятті рішення суд виходить з таких мотивів:
Відповідно до частини 18 статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області. З 09.03.2017 позивачу було призначено пенсію по інвалідності. Відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2018 № 876/11643/17, якою визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у Львівській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років та зобов'язано провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років, з 09.03.2017, позивачу змінено вид пенсії на пенсію за вислугу років та проведено її перерахунок (а.с. 98, 99).
Позивач вважає, що під час призначення та перерахунку пенсії відповідач не врахував посадовий оклад за його посадою згідно з постановою КМ України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» у редакції, чинній на час призначення пенсії та із змінами внесеними постановою КМ України від 28.12.2016 № 1036. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 23.05.2018 та просив перерахувати йому пенсію за вислугу років починаючи з 09.03.2017 з урахуванням посадового окладу станом на 09.03.2017 (1820 грн.) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, які не були враховані під час обчислення йому пенсії.
Також 15.08.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 15.08.2018 та просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як звільненому зі служби на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про поліцію», та виплачувати пенсію у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 09.03.2017, з урахуванням фактично виплачених сум.
Суд встановив, що ГУ ПФУ у Львівській області не приймало рішення за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 23.05.2018 та від 15.08.2018 в порядку, визначеному Законом № 2262-XII та Порядком № 3-1. Натомість заяви ОСОБА_1 розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян», про що йому надіслало листи від 20.06.2018 та від 12.09.2018 відповідно. В листі від 20.06.2018 відповідач зазначив, що в матеріалах пенсійної справи відсутні документи, які підтверджують отримання ОСОБА_1 на момент звільнення посадового окладу в сумі 1820 грн. При цьому, що до заяви від 23.05.2018 позивач надав копії довідок про розмір посадового окладу за посадою заявника станом на 01.01.2017 та про окремі види грошового забезпечення за 2015-2016 роки. В листі від 12.09.2018, на заяву ОСОБА_1 від 15.08.2018, ГУ ПФУ у Львівській області роз'яснило заявнику, що право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 55 відсотків за 20 років мають поліцейські, які звільняються зі служби в поліції через хворобу за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції і саме військово-лікарські документи мають містити інформацію про непридатність до служби в поліції, як передбачено пунктом 2 статті 77 ЗУ «Про Національну поліцію» В свідоцтві про хворобу № 91 від 28.11.2016 зазначено, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
На переконання суду, такі дії відповідача не є законним способом поведінки державного органу та є формальною відпискою на заяви ОСОБА_1, оскільки не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже - не можуть вважатися «відмовою у перерахунку пенсії» у розумінні частини другої статті 49, частини 18 статті 43 та статті 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Порядку № 3-1. Застосовуючи наведені вище норми законодавства суд дійшов висновку, що рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії повинно бути оформлене розпорядчим індивідуальним правовим актом - розпорядженням ГУ ПФУ у Львівській області. Таке рішення, на переконання суду, не може оформлятися листом у відповідь на заяви про перерахунок пенсії.
Оцінюючи такі дії ГУ ПФУ у Львівській області через призму вимог статті 49 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 3-1, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяв ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23.05.2018 та від 15.08.2018. Відсутність належним чином оформленого рішення ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок чи про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 після спливу встановленого законом строку розгляду заяви особи, не зважаючи на надіслання заявнику листа, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 № 573/2476/16-а.
Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 23.05.2018 та від 15.08.2018, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23.05.2018 та від 15.08.2018 та за результатами їх розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону №2262-XI та Порядку №3-1. При цьому зобов'язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження ГУ ПФУ у Львівській області, оскільки відповідача зобов'язано прийняти одне з двох передбачених законом рішень: про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
З огляду на це суд вважає передчасним вирішення судом питання щодо зобов'язання відповідача обчислити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, враховуючи частини 3 та 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також здійснити перерахунок пенсії на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», адже відповідач ще не прийняв жодного рішення з цього питання у встановленому законом порядку. Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області слід задовольнити частково, при цьому вийшовши за межі позовних вимог.
З огляду на висновки суду про часткове задоволення позову та встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
задовольнити позов частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяв ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23.05.2018 та від 15.08.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23.05.2018 та від 15.08.2018 та за результатами їх розгляду прийняти відповідне рішення на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 07.02.2019.
Суддя Москаль Р.М.