
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
07 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/14/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі – представник) в інтересах ОСОБА_2 (далі – позивач) до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати незаконними дії Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в частині відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії з урахуванням підвищення заробітної плати на 50 % за участь в забезпеченні антитерористичної операції;
- зобов’язати Марківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії, призначеної 13 квітня 2018 року, з урахуванням підвищення заробітної плати на 50 % за участь в забезпеченні антитерористичної операції у розмірі 66599,44 грн відповідно до довідки Луганського обласного військового комісаріату від 08 листопада 2018 року вих. № ВФЗ/1058, починаючи з 01 листопада 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що з 13 квітня 2018 року позивачу за нормами Закону України “Про державну службу” призначено пенсію у розмірі 5458,39 грн. 12 листопада 2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою про включення до розрахунку пенсії підвищення заробітної плати на 50 % за участь в забезпеченні антитерористичної операції відповідно до довідки Луганського обласного військового комісаріату від 08 листопада 2018 року вих. № ВФЗ/1058, оскільки зазначену надбавку не було включено під час призначення пенсії з 13 квітня 2018 року.
Листом від 20 листопада 2018 року за № 5226/02.1-09 Марківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” не передбачено врахування при обчисленні пенсії підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні антитерористичної операції. Також у вказаному листі відповідач зазначив, що з огляду на положення підпункту 1 пункту 2 Розділу ХІ Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VII “Про державну службу”, стаття 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-VII “Про державну службу”, якою визначались підстави для перерахунку пенсій державним службовцям, втратила чинність з 01 травня 2016 року.
З посиланням на норми статті 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР “Про оплату праці”, статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ “Про державну службу”, положення постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522 “Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції”, представник позивача вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Марківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 22 січня 2019 року за вхідним реєстраційним № 3983/2019 подало відзив на позовну заяву від 15 січня 2019 року № 468/08-н-74, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 39-41).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 13 квітня 2018 року позивач звернулась до управління із заявою щодо призначення їй пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» та надала довідку від 13 квітня 2018 року за № 375 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 березня 2018 року. В зазначеній довідці вказані такі складові заробітної плати: надбавка за інтенсивність, надбавка за виконання особливо важливої роботи, надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю - 2824,09 грн, виплати за додаткове навантаження - 282,00 грн, премія місячна - 26242,64 грн, підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні проведення АТО (постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522) - 66599,44 грн та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) - 51790,83 грн.
Відповідно до протоколу від 24 квітня 2018 року № 289 позивачу з 13 квітня 2018 року призначено пенсію за нормами Закону України «Про державну службу», розмір якої з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, місячної премії та матеріальної допомоги складає 5458,39 грн (9097,31 грн х 60 %).
Відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця - посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавки за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці, надбавка за виконання особливо важливої роботи, надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, премії місячної та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю. При обчисленні пенсії державному службовцю – позивачу, підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні проведення АТО (постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522) в сумі 66599,44 грн не було враховано, оскільки воно не передбачене вищезазначеною постановою № 1-3.
Згідно з наданою позивачем довідкою від 08 листопада 2018 року № 1058 підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні проведення АТО (постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522) в сумі 66599,44 грн віднесено до графи «Інші».
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу». Пунктом 2 розділу XI Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» визнано таким, що втратив чинність Закон № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. З огляду на положення підпункту 1 пункту 2 розділу XI Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», статті 37-1 Закону № 3723, якою визначались підстави для здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, втратила чинність, що унеможливлює проведення перерахунку пенсії.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою від 08 січня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Березова, буд. 30) звернулась до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 13 квітня 2018 року зареєстрованою за № 289 про призначення їй пенсії за віком, додавши до заяви документи, зазначені в розписці-повідомленні (арк. спр. 50, 50 зв.).
Серед іншого, до заяви позивачем була додана довідка від 13 квітня 2018 року № ВФЗ/375, видана Луганським обласним військовим комісаріатом, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 31 березня 2018 року, відповідно до якої підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні проведення АТО (постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522) позивача склало 66599,44 грн (арк. спр. 21-22, 62-63).
Згідно з протоколом Марківського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26 квітня 2018 року № 289 позивачу з 13 квітня 2018 року призначено пенсію за віком довічно у місячному розмірі 5458,39 грн (арк. спр. 42).
08 травня 2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою щодо надання відповіді, на якій підставі здійснено нарахування пенсії як державному службовцю та на підставі чого до уваги не було взято суму підвищеної заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні проведення АТО (арк. спр. 24).
Листом від 22 травня 2018 року за № 1/-К-14 Марківський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомив позивача, що відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця - посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавки за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці, надбавка за виконання особливо важливої роботи, надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, премії місячної та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю. Отже, при обчисленні пенсії державному службовцю підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні проведення АТО (постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522) в сумі 66599,44 грн врахувати неможливо, оскільки вона не передбачена вищезазначеною постановою (арк. спр. 25).
12 листопада 2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою про включення до розрахунку пенсії підвищення заробітної плати на 50 % за участь в забезпеченні антитерористичної операції відповідно до довідки Луганського обласного військового комісаріату від 08 листопада 2018 року вих. № ВФЗ/1058, оскільки зазначену надбавку не було включено під час призначення пенсії з 13 квітня 2018 року (арк. спр. 26).
Листом від 20 листопада 2018 року за № 5226/02.1-09 Марківський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” не передбачено врахування при обчисленні пенсії підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні антитерористичної операції. Також у вказаному листі відповідач зазначив, що з огляду на положення підпункту 1 пункту 2 Розділу ХІ Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VII “Про державну службу”, стаття 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-VII “Про державну службу”, якою визначались підстави для перерахунку пенсій державним службовцям, втратила чинність з 01 травня 2016 року (арк. спр. 29-31).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі – Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі № 569/350/17 (№ рішення в ЄДРСР 75082026), від 03 липня 2018 року у справі № 586/965/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75082148) та від 10 липня 2018 року у справі № 591/6970/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75227579).
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (далі – Закон № 3723-XII в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-XII в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Разом з тим, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така позиція узгоджується з постановою Верховного Суду України від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14 (№ рішення в ЄДРСР 40821962), який, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічна позиція також висловлена Верховним Судом у постановах від 14 серпня 2018 року у справі № 468/1212/16-а, від 14 серпня 2018 року у справі № 127/15400/17 (№№ рішень в ЄДРСР 75873078, 75872960).
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції» (яка діяла до 07 вересня 2018 року) установлено, що працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, заробітна плата за фактичний час перебування в таких районах підвищується на 50 відсотків (за наявності підтвердних документів).
Як в довідці від 13 квітня 2018 року за № ВФЗ/375, так і в довідці від 08 листопада 2018 року № ВФЗ/1058 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) Луганським обласним військовим комісаріатом зазначено, що за період з 01 травня 2016 року по 31 березня 2018 року позивач на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції» отримувала щомісячне підвищення заробітної плати на 50 відсотків за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, загальний розмір якого за вказаний період складає 66599,44 грн. Також у довідках від 13 квітня 2018 року за № ВФЗ/375, від 08 листопада 2018 року № ВФЗ/1058 вказано, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (арк. спр. 21-22, 27-28, 62-63).
Отже, згідно з статтею 37 Закону № 3723-XII, статтею 41 Закону № 1058-IV та статтею 66 Закону № 1788-XII суми щомісячного підвищення заробітної плати на 50 відсотків за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції за період з 01 травня 2016 року по 31 березня 2018 року в розмірі 66599,44 грн, які отримувала позивач відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції», з яких було фактично нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
З розрахунку заробітної плати ОСОБА_2 для обчислення пенсії за період з 01 травня 2016 року по 31 березня 2018 року вбачається, що при визначенні розміру пенсії відповідачем не враховані суми щомісячного підвищення заробітної плати на 50 відсотків за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції за період з 01 травня 2016 року по 31 березня 2018 року в розмірі 66599,44 грн, які отримувала позивач відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції» (арк. спр. 64).
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до відповідача 12 листопада 2018 року, такий перерахунок повинен бути проведений з 01 листопада 2018 року на підставі довідки Луганського обласного військового комісаріату від 08 листопада 2018 року № ВФЗ/1058 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) з 01 листопада 2018 року.
Твердження відповідача щодо неможливості проведення перерахунку пенсії позивачу внаслідок втрати на підставі підпункту 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII чинності статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ, якою визначались підстави для здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, суд вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні відповідно до вимог Закону № 3723-ХІІ щодо врахування всіх складових оплати праці, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії використовується як спосіб відновлення порушеного права у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачці протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Також безпідставними та необґрунтованими суд вважає твердження відповідача, що постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” не передбачено врахування при обчисленні пенсії підвищення заробітної плати на 50 % за участь у забезпеченні антитерористичної операції з огляду на таке.
Згідно з частинами першою, другою статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України (частина третя статті 7 КАС України).
У питаннях визначення виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії як державному службовцю, правовим актом, який має вищу юридичну силу, є Закон № 3723-XII та Закон № 1058-IV, а не постанова правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям”.
Разом з тим, форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 23 травня 2018 року № 11-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», містить графу, до якої вносяться відомості про інші виплати (матеріальну допомогу, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць). У межах спірних правовідносин підвищення заробітної плати на 50 відсотків за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 522 «Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції» є іншою виплатою, нарахованою за період, що перевищує календарний місяць.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з тим, що у заробіток для обчислення пенсії не були включені суми нарахованих та виплачених їй сум, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, є неправомірною.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].
При цьому, вимоги про визнання рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень незаконними або неправомірними є різними словесними формами вираження одного й того самого способу захисту порушеного права позивача, а саме визнання рішення, дій чи бездіяльності протиправними.
Таким чином, позовні вимоги належить задовольнити повністю.
З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає задоволенню повністю, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Березова, буд. 30) до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 20) про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку призначеної пенсії як державному службовцю з урахуванням підвищення заробітної плати на 50 відсотків за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції.
Зобов’язати Марківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 20) здійснити ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Березова, буд. 30) з 01 листопада 2018 року перерахунок призначеної пенсії як державному службовцю з урахуванням підвищення заробітної плати на 50 відсотків за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції у розмірі 66599,44 грн відповідно до довідки Луганського обласного військового комісаріату від 08 листопада 2018 року № ВФЗ/1058 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 20) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, вул. Березова, буд. 30) судовий збір у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_3