Постанова № 79644422, 29.01.2019, Кропивницький районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Кіровоградський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
390/107/19
Номер документу
79644422
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 390/107/19

Провадження № 3/390/64/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2019 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Пасічник Д.І., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 працюючого директором Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку,

за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку, який, відповідно до п. 39 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 р. № 939, здійснює облік і зберігання секретних документів, а також заходи щодо забезпечення режиму секретності на підприємстві, за відсутності працівника режимно-секретного органу, на якого поширюються обов'язки та права РСО (наказ про призначення на посаду директора № 12с від 03.05.2018, має допуск до державної таємниці за формою один, наданий розпорядженням Управління СБ України в Кіровоградській області № 69/дск-д від 02.10.2018, та доступ до інформації з відповідним ступенем секретності, наданий за посадою (наказ № 49дск від 12.10.2018), допустив порушення законодавства про охорону державної таємниці та покладених на нього, як керівника установи, обов'язків (згідно з чинним законодавством покладено обов'язки по постійному контролю за охороною державної таємниці (ст.ст. 5, 37 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 3, 39, 749 Порядку, визначених Положенням про Кіровоградський обласний вузол спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку, затвердженого генеральним директором Державного підприємства спеціального зв'язку № 350 від 23.07.2009 та Положенням про режимно-секретний орган, обл. № 50/дск від 13.12.2018, як відповідального за режим секретності на підприємстві щодо забезпечення контролю за охороною державної таємниці та постійного контролю за роботою РСО, організацією та станом секретного діловодства в установі.

Так, за результатами проведеної спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, в Кіровоградському обласному вузлі спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку (акт № 61/ОДТ/д-75дск від 11.01.2019) встановлено, що діяльність, яка пов'язана з державною таємницею, здійснюється в установі з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: в частині організації та стану секретного діловодства; відсутності плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану; не дотримання встановленого законодавством порядку допуску та доступу осіб до державної таємниці: перебування співробітника установи протягом тривалого часу на номенклатурній посаді без оформлення відповідного допуску до держаної таємниці; не проведення загальної (річної) за 2017 рік, щоквартальних перевірок наявності матеріальних носіїв секретної інформації за І-ІІІ квартали 2017-2018 р.р., та щоквартальних перевірок робочих місць виконавців; не виконання вимог комісії Управління СБ України в Кіровоградській області, викладених в акті за результатами попередньої перевірки.

Виявлені порушення в організації охорони державної таємниці не забезпечують її надійного збереження, внаслідок чого існує реальна загроза витоку секретної інформації.

Перевіркою встановлено, що надання допуску та доступу до державної таємниці в установі здійснюється з порушенням встановленого законодавством порядку.

В порушення вимог п. 50 Порядку номенклатура посад працівників установи не відповідає штатному розпису (штату), посадовим інструкціям та іншим документам, які визначають характер виконуваної працівниками роботи, з урахуванням положень Зводу відомостей, що становлять державну таємницю України, затвердженого наказом СБ України від 12.08.2005 № 440, які прямо стосуються характеру виконуваної працівниками роботи, нова номенклатура посад, відповідно до нового штатного розпису та зміною кількості номенклатурних посад, ОСОБА_1 не розроблена (відповідно до наказу Державного підприємства спеціального зв'язку № 131 від 21.06.2018 «Про введення в дію штатного розпису» та наказу Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку № 38 від 25.06.2018 «Про введення в дію штатного розпису», із штатного розпису установи виключено 1 посаду фельд'єгеря та 2 посади експедиторів І класу, які перебували в номенклатурі посад установи).

Крім того, перевіркою виявлено факт перебування працівника протягом тривалого часу на номенклатурній посаді без оформленого в установленому порядку допуску до державної таємниці.

Так, на номенклатурній посаді № 8 перебуває ОСОБА_2, який займає посаду фельд'єгеря (призначений наказом від 30.11.2017 № 8к) без оформленого у встановленому порядку допуску до державної таємниці. Матеріали для надання вказаній особі допуску до державної таємниці за формою 3 направлялись до Управління СБ України в Кіровоградській області (обл. № 22дск від 05.03.2018) з порушення вимог п. 49 Порядку (з порушенням встановленого законодавством 40-денного терміну з дня призначення на посаду). Управлінням СБ України в Кіровоградській області було відмовлено ОСОБА_2 в наданні допуску до державної таємниці, в зв'язку з виявленням під час здійснення його перевірки у зв'язку з допуском до державної таємниці обставин, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 23 Закону, а саме: повідомлення громадянином під час оформлення допуску недостовірних відомостей про себе (лист обл. № 61/ОДТ/д-1170дск від 19.04.2018). В порушення вимог п. 69 Порядку у п'ятиденний строк з дня надходження письмового повідомлення органу СБУ про відмову в наданні ОСОБА_2 допуску до державної таємниці, установою письмово не повідомлено про причини і підстави для відмови та не надіслано копію зазначеного повідомлення до органу СБУ, який проводив таку перевірку. До даного часу, в порушення вимог п.п. 49, 51 Порядку матеріали для надання вказаній особі допуску до державної таємниці за формою 3 не оформлено та до органу СБУ не надіслано.

Не дотримання установою встановленого законодавством порядку допуску та доступу осіб до державної таємниці: перебування співробітника установи протягом тривалого часу на номенклатурній посаді без оформлення відповідного допуску до держаної таємниці - є загрозою витоку секретної інформації. Тобто, ОСОБА_1, який є відповідальним за режим секретності не організовано і не здійснено контроль за дотриманням встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці в установі (порушено вимоги ст.ст. 5, 21, 37 Закону та п.п. 3, 39, 41, 749 Порядку).

Крім того, директором установи ОСОБА_1 не вжито достатніх заходів щодо охорони державної таємниці.

Так, в ході перевірки встановлено, що в порушення вимог п.п. 734-736 Порядку не розроблений план заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану, в порушення вимог п.п. 233-234 Порядку не розроблені правила пропускного режиму, в порушення вимог п. 740 Порядку описи секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання, акти про знищення МНСІ, що не мають практичної та культурної цінності, описи МНСІ, що підлягають вивезенню до місць евакуації - відсутні.

Крім того, в інструкції на випадок надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо), № 55/дск, затверджена директором 14.12.2018, в порушення вимог п. 228 Порядку не визначений порядок доступу та перебування у режимних приміщеннях (зонах, територіях) представників аварійних та рятувальних служб; правила внутрішньо об'єктового режиму, обл. № 52дск від 13.12.2018, не відповідають вимогами п. 240 Порядку.

Також перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 не вжито заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечено контролю за охороною державної таємниці в установі, а саме: не проведення загальної (річної) за 2017 рік, щоквартальних перевірок наявності МНСІ за І-ІІІ квартали 2017-2018 р.р., чим створено загрозу до виходу МНСІ з під контролю, та щоквартальних перевірок робочих місць виконавців, чим порушено вимоги п.п. 434-436, 438 Порядку, що є загрозою витоку секретної інформації.

Крім того, ОСОБА_1 не виконано вимоги комісії Управління СБ України в Кіровоградській області, які викладені в акті за результатами попередньої перевірки, в частині: планування заходів щодо охорони державної таємниці; виготовлення правил пропускного режиму та проектів описів секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання, актів про знищення МНСІ, що не мають практичної та культурної цінності, описів МНСІ, що підлягають вивезенню до місць евакуації; ведення номенклатури секретних справ та оформлення справ; проведення загальних (річних) перевірок наявності МНСІ та щоквартальних перевірок робочих місць виконавців; встановлення відповідного порядку знищення МНСІ (порушено вимоги п. 758 Порядку).

Крім того, перевіркою виявлено й інші порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, які описані в акті спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку від 11.01.2019 року № 61/ОДТ/д-75дск, що доданий до матеріалів справи.

Таким чином, ОСОБА_1, працюючи директором Кіровоградського обласного вузла спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку, вчинив правопорушення передбачене пунктом 6 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в заяві долученій до матеріалів справи, просить розглянути справу без його участі, вину визнав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він вчинив невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-77/дск від 11.01.2019 року, актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності пов'язаної з державною таємницею в Кіровоградському обласному вузлі спеціального зв'язку Державного підприємства спеціального зв'язку від 11.01.2019 року № 61/ОДТ/д-75дск, іншими матеріалами справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.

Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється ЗУ «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 384,20 грн., (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок) за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя /підпис/

Згідно з оригіналом:

Суддя Кіровоградського районного суду

Кіровоградської області Д.І.Пасічник