
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №1340/5469/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника позивача ОСОБА_1 в режимі відеоконференції,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов’язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов’язання до вчинення дій, із вимогами:
-визнати протиправними при проведенні на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виключення з розрахунку пенсії ОСОБА_3 раніше сплачуваних та не скасованих додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; премії;
-зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_3 з 01.01.2018 року пенсію з врахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; премії.
Ухвалою суду від 16.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 65% грошового забезпечення, із врахуванням сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років (40%); надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 15%; щомісячної премії в розмірі 10%.
У 2018 році Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені, згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби і які до 01.01.2018 року враховувались при обчисленні та подальших перерахунках пенсії, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 15%; щомісячна премія в розмірі 10%, - до перерахунку пенсії з 01.01.2018 року не увійшли, що підтверджується перерахунком пенсії від 14.04.2018 року. Крім того, після проведеного перерахунку, виплату пенсії відповідач здійснює лише з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 16.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін.
10.12.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач посилається на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» головним управлінням 14.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою – заступник начальника курсів – старший викладач 339 курсів ЦО Львівської області управління з питань НС Львівської облдержадміністрації, з урахуванням посадового окладу в сумі 1455,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 135,00 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 636,00 грн. Проведення перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за роботу з особовим складом, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії є безпідставним. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованих пенсій, згідно якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків.
Ухвалою суду від 13.12.2018 року постановлено здійснювати розгляд справи №813/5469/18 в режимі відеоконференції, а забезпечення проведення відеоконференції участю представника позивача доручено Вінницькому районному суду Вінницької області
17.12.2018 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.
В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача позов не визнав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача і представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Позивач проходив службу в МНС України та був звільнений у запас 02.10.2000 року; вислуга років на час звільнення зі служби склала 35 років.
ОСОБА_3 03.10.2000 року призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 65% грошового забезпечення, із врахуванням сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років (40%); надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 15%; щомісячної премії в розмірі 10%.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідачем 14.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, з урахуванням 70% грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Підсумок перерахованої пенсії (з надбавками) склав 11655,00 грн., у який включене: посадовий оклад – 6290,00 грн., оклад за військовим званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3885,00 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам даної справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (надалі по тексту - Закону №2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 року прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі по тексту - Постанова №704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови №704 та положень ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області передана Головному управлінню довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018 року.
На виконання вищезазначеної постанови Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення. Так, грошове забезпечення становить – 11655,00 грн., основний розмір пенсії з 01.01.2018 року -8158,50 грн. (11655,00 грн. * 70% грошового забезпечення), розмір пенсії з 01.01.2018 року – 10683,73 грн., розмір підвищення пенсії – 5401,32 (10683,73 грн. – 5282,41 грн. (розмір пенсії до перерахунку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з особовим складом та премії.
При цьому, суд відзначає, що вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього вимагає постанова КМ України №103, лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Судом з’ясовано, що жодних інших довідок для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до постанови КМ України №103, від Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило.
При цьому, позивач не оскаржував вказану довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що свідчить про те, що він з нею погоджується.
На підставі викладеного вимога позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_3 раніше сплачуваних та не скасованих додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; премії не підлягає задоволенню, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою не передбачено надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з особовим складом та премії як види грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.
Крім того, як встановлено судом, за результатом перерахунку позивачу пенсії, вона була збільшена з 5282,41 грн. до 5401,32 грн.
Стосовно посилань позивача щодо неправомірності виплати відповідачем пенсії з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії, а також посилань на те, що позивач мав законні сподівання отримати пенсію з урахуванням 100% донарахованих сум підвищення після її перерахунку, починаючи з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованих пенсій, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Конституційний Суд України у пункті 2.1 рішення від 26.12.2011 року №20-рп/2011 зазначив, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
У рішенні від 02.03.1991 року №2-рп/99 Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення відповідно до п.3 ст.116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
У рішенні від 26.12.2011 року №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Конституційний Суд України у рішенні від 25.01.2012 року №3рп/2012 зробив висновок, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Такий принцип закладений, зокрема, в Загальній декларації прав людини 1948 року, згідно з якою кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення та на здійснення необхідних для підтримання її гідності та для вільного розвитку її особистості прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної держави (стаття 22). Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1966 року встановлює загальний обов’язок держав забезпечити здійснення прав, що передбачені цим пактом, у максимальних межах наявних ресурсів (пункт 1 статті 2).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», також, констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Відповідач є органом виконавчої влади, який, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, має право діяти лише у межах, передбачених діючим законодавством України. Головне управління при перерахунку пенсії позивачу керувалось виключно чинним законодавством України. Таким чином підстави для визнання протиправними таких дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження та спростовуються наведеними матеріалами справи. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланнями на відповідні положення законодавства про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов’язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов’язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов’язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бендерський проти України» від 15 листопада 2007 року, заява №22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов’язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати в порядку ст.139 КАС України стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
У задоволенні прозову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов’язання до вчинення дій відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 лютого 2019 року.