
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2019 року м. Житомир справа № 0640/4613/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він звернувся до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо призначення пенсії за віком та надав відповідні документи щодо підтвердження трудового стажу. Проте, листом ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5792/03-04 від 23.06.2017 йому було відмовлено у задоволені заяви з тих підстав, що документально не підтверджено необхідний трудовий стаж для призначення пенсії, зокрема, відповідачем не було враховано стаж за період з 2002 по 28.02.2017 набутий на території Королівства Іспанія, оскільки не надійшли відповіді на надіслані запити. Позивач вказує, що ним, при подані заяви було надано "відомості про трудовий стаж" завірені Міністерством юстиції, Міністерством праці та соціального забезпечення, Генеральним казначейством соціального забезпечення Уряду Королівства Іспанія із нотаріально завіреним перекладом. З огляду на вказані обставини, позивач вважає, що відповідачем допущено бездіяльність щодо неврахування поданих ним "відомостей про трудовий стаж" та просить зобов’язати відповідача врахувати подані ним "відомості про трудовий стаж".
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
У судовому засіданні судом, усною ухвалою постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання було вирішено здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
У ході судового розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо призначення пенсії за віком та надав відповідні документи щодо підтвердження трудового стажу.
ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5792/03-04 від 23.06.2017 йому було відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що документально не підтверджено необхідний трудовий стаж для призначення пенсії, зокрема, відповідачем не було враховано стаж за період з 2002 по 28.02.2017 набутий на території Королівства Іспанія.
В подальшому, 05.06.2018 ОСОБА_1 повторно було надано відповідне звернення та долучено "Відомості про трудовий стаж", завірені Міністерством юстиції, Міністерством праці та соціального забезпечення, Генеральним казначейством соціального забезпечення Уряду Королівства Іспанії із нотаріально завіреним перекладом.
ОСОБА_3 Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області №02955 від 13.06.2018 знову було відмовлено у задоволенні заяви з посиланням на те, що документально не підтверджено необхідний трудовий стаж для призначення пенсії.
Відповідачем 22.05.2017 та 01.06.2018 було направлено запити на адресу Національного інституту соціального забезпечення Королівства Іспанія, проте не надійшли відповіді на надіслані запити.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-VI (надалі - Закон № 1058) починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки, які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року в 58 років.
Відповідно до частини 4 статті 26 Закону № 1058 наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до статті 26 Закону № 1058 (в редакції чинній на момент досягнення позивачем пенсійного віку) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
07.10.1996 було укладено Двосторонню угоду "Угода між Україною і Королівством Іспанія про соціальне забезпечення громадян", яка ратифікована Законом N 741/97-ВР від 17.12.97 ( надалі - Угода)
Приписами ст.10 Угоди компетентні органи кожної Договірної ОСОБА_1 визначають право на допомогу, додаючи до свого трудового чи страхового стажу трудовий чи страховий стаж, набутий згідно із законодавством іншої Договірної ОСОБА_1. Після визначення стажу, який дає право на отримання допомоги.
Відповідно до статті 21 вказаної двосторонньої угоди Міністерством праці та соціальної політики України і Міністерством праці та соціальних питань Королівства Іспанія 17.01.2001 було укладено адміністративний договір про порядок застосування Угоди між Україною та Королівством Іспанія про соціальне забезпечення громадян (надалі адміністративний договір).
За нормами ч.1 та 7 ст.5 адміністративного договору клопотання про призначення пенсій по інвалідності, за віком та у зв'язку із втратою годувальника подаються до Компетентного органу Договірної ОСОБА_1, на території якої проживає подавач заяви, відповідно до вимог її законодавства.
Коли у клопотанні про призначення пенсії, що подається згідно з пунктом 1 цієї статті, зазначається трудовий чи страховий стаж, що підпадає під законодавство однієї з Договірних Сторін, а клопотання подається до Компетентного органу іншої Договірної ОСОБА_1, ця остання сторона надсилає клопотання і подані документи до Органу координації іншої Договірної ОСОБА_1, зазначивши дату подання клопотання.
Відповідно до ч.1, 3 ст.6 адміністративного договору компетентний орган однієї Договірної ОСОБА_1, який прийняв документи для відкриття справи, заповнює титульний формуляр згідно з встановленим зразком і без затримок надсилає два примірники до Органу координації іншої Договірної ОСОБА_1.
Титульні формуляри доповнюються документами, які підтверджують дані, наведені у них.
Після отримання формуляра Компетентний орган однієї Договірної ОСОБА_1 повертає Компетентному органу іншої Договірної ОСОБА_1 один примірник формуляра, де повинно бути вказано трудовий чи страховий стаж, набутий відповідно до її законодавства, і розмір допомоги, призначеної зацікавленій особі.
Таким чином, законодавством передбачена можливість зарахування до страхового стажу періоду роботи на території Королівства Іспанія за умови відповідного документального підтвердження.
Сторонами не заперечується факт того, що відповідачем 22.05.2017 та 01.06.2018 було направлено запити на адресу Національного інституту соціального забезпечення Королівства Іспанія, проте відповіді на надіслані запити не надійшли.
У цей же час, у відповідності до ч.2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Поміж іншого, суд вважає за необхідне відмітити, що у відповідності до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Слід наголосити, що при зверненні із заявою щодо призначення пенсії ОСОБА_4 було надано до органу Пенсійного фонду "Відомості про трудовий стаж", завірені Міністерством юстиції, Міністерством праці та соціального забезпечення, Генеральним казначейством соціального забезпечення Уряду Королівства Іспанії із нотаріально завіреним перекладом.
За правилами ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 ( надалі Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
5) документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що період роботи ОСОБА_1П.з 2002 по 28.02.2017 набутий на території Королівства Іспанія, можливо врахувати до трудового стажу позивача, оскільки зазначений період роботи підтверджується "Відомості про трудовий стаж", завірені Міністерством юстиції, Міністерством праці та соціального забезпечення, Генеральним казначейством соціального забезпечення Уряду Королівства Іспанії із нотаріально завіреним перекладом, копія яких міститься і у матеріалах справи.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, дослідивши надані докази, на підставі аналізу норм чинного законодавства України суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.2 ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Позивач просить відшкодувати понесені витрати щодо сплати судового збору у сумі 1409,60 грн., комісію за сплату судового збору - 80 грн. витрати на копії документів - 69 грн. та витрати на правову допомогу у сумі 2100,00 грн.
На підтвердження суми витрат на правову допомогу позивачем було надано копію договору про надання правової допомоги №95 від 19.06.2018 та копію розрахунку обсягу і вартості наданої правової допомоги від 25.09.2018 з якого вбачається, що позивачу було надано послуги з вивчення матеріалів справи та консультація, складення двох адвокатських запитів, складання позовної заяви.
Також, з квитанцій про сплату судового збору вбачається, що позивачем сплачено судовий збір 1409,60 грн. крім того, сплачено комісію за сплату судового збору - 80 грн.
Наявною у матеріалах справи копією квитанції до прибуткового касового ордера №45 від 25.09.2018 підтверджується понесення позивачем витрати на копії документів - 69 грн.
На думку суду усі вказані витрати відносяться до судових витрат позивача та підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул. Вінницька, 10, м.Бердичів, Житомирська область,13300, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Мазепи, 29, м.Бердичів, Житомирська область,13312, код ЄДРПОУ 37752900) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування поданих ОСОБА_1 "відомостей про трудовий стаж" завірених Міністерством юстиції, Міністерством праці та соціального забезпечення, Генеральним казначейством соціального забезпечення Уряду Королівства Іспанії.
Зобов’язати ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати подані ОСОБА_4 "відомості про трудовий стаж" завірені Міністерством юстиції, Міністерством праці та соціального забезпечення, Генеральним казначейством соціального забезпечення Уряду Королівства Іспанії для обчислення загального трудового стажу щодо призначення пенсії, з дня подання заяви тобто з 14.03.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області понесені ним судові витрати у загальній сумі 3658,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева