Рішення № 79631377, 05.02.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2019
Номер справи
240/5271/18
Номер документу
79631377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2019 року м. Житомир справа № 240/5271/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токарева М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення , зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила визнати :

- визнати протиправним рішення Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначені пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- зобов'язати Андрушівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію (в розмірі 80%) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати (згідно довідки №3385 110-18 від 07.11.2018) з 24 квітня 2014 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на обліку в Андрушівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області як пенсіонер, та отримує пенсію за віком згідно положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. 24.09.2018 звернулась до Андрушівського об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати. Листом від 04.10.2018 за №2187/02-03 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що чинним законодавством України не передбачено можливості будь яких перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Нормативна база для проведення відповідних перерахунків відсутня.

Ухвалою від 22.11.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

04.12.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позов за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Андрушівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

24.09.2018 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, листом Андрушівського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.10.2018 за №2187/02-03, позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексацію не входять в складову заробітної плати.

Не погоджуючись із відповіддю відповідача, викладеною у листі від 04.10.2018 №2187/02-03,ОСОБА_1 звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця, та мають враховуватись при розрахунку пенсії.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в своїх постановах від 25.04.2018 у справі № 346/6052\16-а, № 464/3783/17 від 27.03.2018 та № 344/16515/16 від 02.05.2018.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Суд звертає увагу на те, що порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Щодо заперечень відповідача про те, що на сьогодні вже не діє Закон України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, то суд вважає безпідставним посилання відповідача у відзиві на те, що на теперішній час законодавством не передбачено можливості перерахунку пенсії державного службовця у разі підвищення заробітної плати.

Дійсно, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни, зокрема, до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави такого перерахунку. Разом з тим, даний спір випливає з вимоги позивача провести перерахунок призначеної пенсії не у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, а у зв'язку з невраховуванням під час призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Таким чином, для застосування в даному випадку Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, у суду немає підстав.

Крім того, відповідно до п.6 ст.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Вирішуючи дане питання по суті, суд врахував положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», який є загальним, щодо даних правовідносин. Зокрема, ст. 98 цього Закону встановлено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Таким чином, підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з врахуванням всіх видів виплат: сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, на які були нараховані страхові внески, виходячи із 80% розміру заробітної плати з урахуванням всіх складових частин заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати від 24.09.2018.

Оскільки, ОСОБА_1 звернулась до відповідача з довідкою 24.09.2018, то саме з цієї дати необхідно здійснити перерахунок її пенсії, відповідно до уточнених документів, щодо повного складу заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати від 07.11.2018 за №3385/10-18.

Стосовно позовної вимоги в частині визнання протиправним рішення Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначені пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд відмовляє в її задоволенні, оскільки Андрушівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не винесено жодного рішення, а відмову надано листом.

Тому відсутні правові підстави для задоволення вказаної вимоги.

Водночас, суд для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, виходить за межі позовних вимог. На думку суду належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначені пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як встановлено судом, відповідач, відмовляючи в перерахунку розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивачки на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (вул. Паволоцька, 223, смт. Ружин, Ружинський район, Житомирська область, 13601, РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначені пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Андрушівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Вобяна, 15, м. Андрушівка, Житомирська область, 13401, код ЄДРПОУ 40381604) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (вул. Паволоцька, 223, смт. Ружин, Ружинський район, Житомирська область, 13601, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати (згідно довідки №3385 110-18 від 07.11.2018) з 24 вересня 2018 року.

У задоволенні позову в частині позовних вимог щодо визнання протиправним рішення Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та зобов'язання здійснити перерахунок з 24 квітня 2014 року відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Паволоцька, 223, смт. Ружин, Ружинський район, Житомирська область, 13601, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева