Рішення № 79630920, 04.02.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
120/4363/18-а
Номер документу
79630920
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 лютого 2019 р. Справа № 120/4363/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1)

до: Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (11401, Житомирська область, смт. Народичі, вул. Свято-Миколаївська, 136, ЄДРПОУ 03192750)

про: зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просить:

зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації Житомирської області провести оцінку розміру вартості втраченого нерухомого майна, а саме: домоволодіння АДРЕСА_2 та виплатити грошову компенсацію за його втрату.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Народицького районного суду Житомирської області в адміністративній справі №284/524/13-а Управління праці та соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації зобов'язано поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2, без зазначення розміру грошової компенсації. На виконання рішення суду управлінням праці та соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації, позивача поставлено на чергу для виплати компенсації за втрачене нерухоме майно, без зазначення його вартості. Водночас, при зверненнях до управління праці та соціального захисту населення щодо проведення оцінки з метою визначення розміру вартості втраченого нерухомого майна, у проведенні такої оцінки позивачу відмовлено, оскільки в резолютивній частині рішення суду, не зазначено, що відповідач повинен провести оцінку майна.

Відповідно до ухвали суду від 03.12.2018 про відкриття провадження розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву.

На адресу суду надійшла заява представника відповідача, відповідно до змісту якої при вирішенні справи відповідач покладається на розсуд суду. Одночасно зазначив, що чинним законодавством не передбачено донарахування управлінням грошової компенсації вартості домоволодіння.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позову, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 046513.

Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 24.04.2013 у справі № 284/524/13-а визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у постановці на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2, протиправними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2.

На виконання рішення суду 18.06.2013 видано виконавчий лист № 284/524/13-а.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 25.06.2013 відкрито виконавче провадження ВП № 38557537 з примусового виконання виконавчого листа № 284/524/13-а про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2.

Представник позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив письмово повідомити чи перебуває ОСОБА_1 на черзі для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2, та який його номер у черзі.

Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області листом від 17.09.2018 № 01-51/04/2131 представника позивача повідомлено про те, що постанова державного виконавця від 25.06.2013 у виконавчому провадженні ВП № 38557537 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2 виконана в повному обсязі (№ черги 446 від 02.07.2013).

Одночасно представника позивача повідомлено про те, що в своїй роботі з даного питання управління керується Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядком виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення радіоактивно забрудненої території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1243 від 18.11.2009, яким не передбачено нарахування управлінням грошової компенсації вартості домоволодінь до сум, визначених судом. Також, у вказаному листі зазначено, що рішенням Народицького районного суду у справі № 284/524/13-а не зобов'язано управління провести оцінку майна для визначення розміру компенсації суб'єктом оціночної діяльності.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає: грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Згідно «Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991, село Бабиничі, Народицького району Житомирської області відноситься до 3-ї зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно з пунктом 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009року № 1243 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Як слідує зі змісту листа за підписом заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації від 17.09.2018 №01-51/04/2131, позивач перебуває у черзі для виплати компенсації за втрачене внаслідок Чорнобильської катастрофи нерухоме майно (а.с. 14).

Відповідно до п. 3 Порядку вартість втраченого нерухомого майна визначається суб'єктом оціночної діяльності.

Відбір суб'єктів оціночної діяльності здійснюється органами виконавчої влади у порядку, встановленому законодавством. За результатами конкурсного відбору укладається двосторонній договір на проведення оцінки майна, в якому замовником оцінки та платником виступають органи виконавчої влади, а виконавцем робіт з оцінки - суб'єкт оціночної діяльності, який визначений переможцем конкурсу.

Замовник оцінки забезпечує надання суб'єкту оціночної діяльності вихідних даних, необхідних для проведення оцінки, та здійснення рецензування звіту про оцінку майна.

Згідно п. 5 Порядку спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсації була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України ( 435-15 ).

Відповідно до постанови Народицького районного суду Житомирської області від 24.04.2013 у справі № 284/524/13-а встановлено, що ОСОБА_1 29.10.2010 отримав у спадщину будинок АДРЕСА_2, а сам з 09.12.1986 проживає в м. Вінниці.

На підставі викладеного й враховуючи те, що позивач перебуває на черзі для отримання грошової компенсації, розмір якої конкретно не визначений, суд вважає, що право позивача на отримання компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території було порушено.

Водночас, суд приймає до уваги, що проведення оцінки нерухомого майна не належить до повноважень відповідача, оскільки оцінка проводиться суб'єктами оціночної діяльності.

Відповідно до норм Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009року № 1243 відповідач здійснює відбір суб'єктів оціночної діяльності та укладає двосторонні договори на проведення оцінки майна.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача провести оцінку розміру вартості втраченого майна підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області вчинити дії, передбачені пунктом третім Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, для визначення вартості втраченого ОСОБА_1 нерухомого майна, а саме домоволодіння АДРЕСА_2.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача виплатити грошову компенсацію за втрату нерухомого майна, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).

Пунктом 7 вказаного Порядку визначено, що виплата компенсації проводиться один раз.

Аналізуючи зміст Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, суд акцентує увагу на тому, що виплата компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території відбувається у порядку черговості громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації. При цьому виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.

Як було вказано раніше, на виконання судового рішення від 24.04.2013 в справі № 284/524/13-а, Управлінням праці та соціального захисту населення Народицької РДА позивача поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2 02.07.2013 номер у черзі 446, відтак право позивача на отримання грошової компенсації за здане, відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння вже захищено належним способом та не потребує додаткового захисту.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Згідно ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (11401, Житомирська область, смт. Народичі, вул. Свято-Миколаївська, 136, ЄДРПОУ 03192750) про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області вчинити дії, передбачені пунктом третім Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, для визначення вартості втраченого ОСОБА_1 нерухомого майна, а саме домоволодіння АДРЕСА_2.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Альчук Максим Петрович