
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2019 р. справа № 0940/2413/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,
представника позивача - Михайлюка Н.М.,
представника відповідача - Бондара О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0020644002 від 13.09.2018 року, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» 17.12..2018 звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0020644002 від 13.09.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами камеральної перевірки своєчасності реєстрації товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, виписаних з 16.04.2018 по 16.04.2018, на підставі встановлених порушень, відображених у акті перевірки №12250/09-19-40-00/33578130 від 06.08.2018, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0020644002 від 13.09.2018, яким застосовано штрафні санкції у сумі 85 670,71 грн. за порушення пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України. Позивач вважає, що висновки контролюючого органу щодо несвоєчасної реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних є необґрунтованим та таким, що суперечить податковому законодавству України. Зокрема, представник позивача зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» використовує у своїй господарській діяльності для власного споживання товар, що класифікується під кодом 2905 11 00 00 Українського класифікатору товарів зовнішньоекономічної діяльності - метанол (метиловий спирт). Оскільки даний товар використовувався не для реалізації, а для власного споживання, то у позивача відсутній обов'язок реєструвати відповідні акцизні накладні, тому застосування штрафних санкцій за порушення строків такої реєстрації є безпідставним. Окрім цього, звернув увагу, що на виробничих потужностях позивача діє податковий пост, який здійснює безпосередній контроль за цільовим використанням метанолу. Саме з моменту видачі податковим постом довідки щодо використання метанолу залежить дата реєстрації акцизної накладної. Також зазначив про порушення контролюючим органом порядку повідомлення платника податку про винесені рішення. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0020644002 від13.09.2018 прийняте всупереч нормам чинного законодавства, тому підлягає скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 року відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, вказаних в позовній заяві, відповіді на відзив від 15.01.2018 №39/19 (а.с.86-88), надав аналогічні за їх змістом пояснення. Суду пояснив, що оскільки підприємство не здійснювало реалізацію метанолу, на обсяги якого складено акцизні накладні №№ 5, 6, 7, 8, 9, 10,11 від 16.04.2018, воно не повинно складати зазначені акцизні накладні та реєструвати їх в ЄРАН, а тому воно звільнено від відповідальності за порушення граничних термінів їх реєстрації. Також зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» ввозить метанол без сплати акцизного податку у порядку, передбаченому підпунктом 229.7.1. пункту 229.7 статті 227 Податкового кодексу України та в подальшому з метою використання цієї сировини оформляє податковий вексель. Для погашення податкового векселя надається довідка векселедавця про цільове використання як сировини для виробництва моторних палив, погоджена представником податкового поста. Саме з моменту погодження представником податкового посту цільового використання метанолу, на переконання представника позивача, повинен обчислюватися п'ятнадцятиденний строк для реєстрації акцизних накладних. Таким чином, вважає, що товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» не порушено зазначений строк реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву від 08.01.2019 №29/09-19-10-02/09 (а.с.70-72). Вказав, що в незалежності для реалізації чи власного використання, законодавець встановлює чітку вимогу для платників податків щодо реєстрації акцизних накладних на підакцизні товарно-матеріальні цінності, що спростовує твердження позивача, щодо непорушення ним строків реєстрації акцизних накладних в Єдиному Державному реєстрі акцизних накладних. Також зазначив, що податковим органом надсилалось товариству з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0020644002 від 13.09.2018 та акт камеральної перевірки №12250/09-19-40-00/33578130 від 06.08.2018 за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак поштові відправлення повернулися до відповідача з відміткою Укрпошти «за закінченням встановленого строку зберігання». Просив відмовити у задоволенні позивних вимог.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позовну заяву, суд встановив таке.
06.08.2018 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, виписаних з 16.04.2018 по 16.04.2018.
За наслідками проведеної перевірки складено акт за №12250/09-19-40-00/33578130 від 06.08.2018 (а.с.58-59), згідно якого встановлено порушення позивачем терміну реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до 15 календарних днів, чим порушено вимоги пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України.
Так, перевіркою встановлено, що акцизні накладні №5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 складені 16.04.2018, а зареєстровані 03.05.2018, таким чином з порушенням п'ятнадцятиденного строку на два дні.
На підставі вказаного акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0020644002 від 13.09.2018, відповідно до якого до товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» застосовано штрафні (фінансові санкції) у сумі 85 670,71 грн. (а.с. 13).
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся в суд за захистом свого порушеного права.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до частини 2 статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - це, зокрема, будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
Згідно пункту 231.5. статті 231 Податкового Кодексу України, при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Як визначено пунктом 231.1. статті 231 ПК України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Виробник пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно) зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.
В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер акцизної накладної; б) дата складання акцизної накладної; в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, що реалізує пальне; г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, що реалізує пальне, та отримувача пального; ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків, - отримувача пального; д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД; е) опис пального; є) обсяг пального в літрах, приведених до t 15 °C.
На підставі пунктів 231.3 і 231.4 статті 231 Податкового Кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 231.6. статті 231 Податкового Кодексу України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Пунктами 120-2.1, 120-2.2 статті 120-2 Податкового Кодексу України визначено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
- 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
- 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну / розрахунок коригування.
Матеріали справи свідчать, що позивач не здійснював реалізацію пального у розумінні приписів абзацу другого підпункту14.1.212 пункту 14.1. статті14 Податкового Кодексу України, тому був звільнений від обов'язку реєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Проте позивач здійснив реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що позивачем не заперечується.
Аналіз вищезазначених приписів податкового законодавства та матеріали справи дають підстави для висновку, що акцизні накладні повинні бути зареєстровані в Єдиному реєстрі у визначені Податковим кодексом України строки, а порушення граничних строків реєстрації є підставою для застосування штрафу до такого платника податків.
Таким чином, у разі, якщо позивач, звільнений від обов'язку реєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних, все ж таки вчинив дії щодо реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі, він повинен був дотримуватися строків їх реєстрації, визначених Податковим кодексом України.
У даному випадку позивач ці строки порушив, у зв'язку з чим податковим органом до нього правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції спірним податковим повідомленням-рішенням відповідно до пунктів120-2.1, 120-2.2 ст.120-2 Податкового кодексу України.
На підставі викладеного є неприйнятними доводи позивача про те, що відсутність у платника податку обов'язку реєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних не звільняє його від обов'язку робити цю реєстрацію вчасно.
Що стосується доводів позивача про початок перебігу п'ятнадцятиденного строку для реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних з моменту погодження довідки про цільове використання представником органу податкової служби на податковому посту, суд звертає увагу, що податкове законодавство пов'язує початок перебігу такого строку з фактом складання акцизної накладної і не передбачає будь-яких інших умов для визначення початку перебігу такого строку.
Що стосується посилань представника позивача на пункт 216.6 статті 2016 Податкового кодексу України, яким визначено дату виникнення податкових зобов'язань при використанні підакцизних товарів (продукції) для власних виробничих потреб датою їх передачі для такого використання, то суд звертає увагу, що дана норма визначає дату виникнення податкових зобов'язань (коштів, які платник податку сплачує до бюджету), а не дату виникнення обов'язку реєстрації податкових накладних.
Щодо доводів позивача про порушення податковим органом порядку повідомлення платника податку про винесені рішення, суд зазначає таке.
Форма та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків визначена Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 №1204.
Пунктом 2 розділу ІІІ вказаного порядку визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Судом встановлено, що податковим органом надсилалось товариству з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0020644002 від13.09.2018 та акт камеральної перевірки №12250/09-19-40-00/33578130 від 06.08.2018 за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак поштові відправлення повернулися до відповідача з відміткою Укрпошти «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 74-75).
Пунктом 42.4 статті 42 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис".
З аналізу зазначених положень випливає, що законодавством передбачена можливість листування з платником податків засобами електронного зв'язку в електронній формі, однак не встановлено такого обов'язку. Наявна можливість здійснювати листування в електронній формі не заперечує правомірність повідомлення платника податків про прийняті рішення у письмовій формі рекомендованим листом через відділення ПАТ «Укрпошта».
Таким чином, доводи позивача щодо порушення контролюючим органом порядку повідомлення платника податку про винесені рішення не знайшли свого підтвердження.
Акт камеральної перевірки свідчить, що податковим органом проводилася перевірка саме питання своєчасності реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в результаті якої було встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних №5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 від 16.04.2018 на два дні.
Під час судового розгляду даної справи виявлені камеральною перевіркою порушення пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України знайшли своє підтвердження, що є підставою для застосування до позивача штрафних санкцій.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0002981405 від 02.05.2018.
Таким чином, позов товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатсмоли» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0020644002 від 13.09.2018 не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатсмоли" (77300, вул. Заводська, 15, м. Калуш, Івано-Франківська обл., код ЄДРПОУ - 33578130).
Відповідач: Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20, код ЄДРПОУ - 39394463).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 05 лютого 2019 р.