Рішення № 79608651, 04.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
420/5327/18
Номер документу
79608651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5327/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

позивача ОСОБА_1 (згідно паспорта),

представника відповідача Читак Н.Х. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про скасування розпорядження про перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Розпорядження № 126465 від 17.05.2018 року Тарутинського відділу Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії позивача скасувати;

Зобов'язати Тарутинський відділ Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України провести вірне призначення, нарахування та доплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком з 18.04.2018 року з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу) з якої сплачено страхові внески за 2015, 2016,2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що він одержує пенсію за віком та перебуває на обліку в Управлінні ПФУ Тарутинського району Одеської області. 17.05.2018 року позивачу призначено з 18.04.2018 року пенсію за віком в розмірі 2711,90 грн., з урахуванням доплати за понаднормовий стаж у розмірі 75 грн. 18 коп. (за 7 років) та 209 грн. 40 коп. - підвищення за особливі заслуги перед Україною (депутат чотирьох і більше скликань), що підтверджується копією розпорядження № 126465 від 17.05.2018 року. Отримавши зазначену пенсію, позивач звернувся до управління з заявою про роз'яснення стосовно заниженого розміру пенсії, на яку відповідач роз'яснив, що пенсію перераховано та переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, оскільки у січні 2008 року позивач вже звертався із заявою про призначення пенсії за вислугу років як педагогічному працівнику. Але у зв'язку із працевлаштуванням ОСОБА_1, виплату зазначеної пенсії призупинено. Після звернення до управління у квітні 2018 року за призначенням пенсії за віком, управління перевело позивача з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. З такими діями відповідача позивач не погоджується та вважає їх неправомірними, оскільки у 2018 році ОСОБА_3 звертався до УПФУ у Тарутинському районі із заявою про призначення пенсії за віком, а не за перерахунком пенсії.. Крім того, пенсію за вислугу років позивач не отримував взагалі, оскільки був звільнений з 15.01.2008 року та 18.01.2008 року знову прийнятий на роботу на посаду директора НВК ЗОШ І-ІІ ступенів дитячого закладу с. Рівне Тарутинського району Одеської області.

Ухвалою суду від 16.10.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 14.11.2018 року.

30.10.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Відповідач вказує на те, що з 16.01.2008 року на підставі заяви позивача та доданих матеріалів, позивачу призначено пенсію за вислугу років довічно за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом призначення пенсії від 06.02.2008 року № 29. Враховуючи те, що позивач після призначення пенсії за вислугу років був з 18.01.2008 року зарахований на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплату призначеної позивачу пенсії з січня 2008 року припинено. В обґрунтування факту, що позивачу пенсія призначена у відповідності до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідач посилається на п. 2 розділу ХІ Прикінцевих положень вказаного Закону. Враховуючи те, що чинним законодавством не передбачено призначення пенсії двічі (вдруге), позивач після досягнення пенсійного віку, 18.04.2018 року, звернувся до Арцизького ОУПФУ Одеської області із заявою про перехід на інший вид пенсії/пенсія за віком та у якій зазначає, що пенсія на іншій підставі призначалась.

06.12.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив, з огляду на яку, позивач не погоджується з підставами заперечень відповідача, викладених у відзиві. При ухваленні рішення суду, позивач просить врахувати правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 31 жовтня 2018 року по справі №876/5312.яка не вбачає підстав для відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду України від 29 листопада 2016 року.

Ухвалою суду від 14.01.2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 31.01.2019 року.

У судовому засіданні 31.01.2019 року позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. З приводу заяви від 18.04.2018 року, з якою він звернувся до Арцизького ОУПФУ Одеської області та в якій вказано про перерахунок пенсії, зазначив, що заява була складена не ним особисто власноруч, а співробітником управління за допомогою комп'ютерної техніки, йому необхідно було лише поставити підпис у відповідних колонках. Можливості звернутися до управління з власноруч написаною заявою у позивача не було.

Представник відповідача під час судового розгляду справи заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов.

Суд вислухав думку сторони позивача та відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Відповідно до наказу № 7 від 15.01.2008 року ОСОБА_1. звільнено з посади директора НВК ЗОШ І-ІІІ ст. с. Рівне у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років.

16.01.2008 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.

Відповідно до наказу № 22-а від 18.01.2008 року ОСОБА_1 прийнято на посаду директора НВК ЗОШ І-ІІІ ст. с. Рівне з 18.01.2008 року.

Згідно з протоколом № 29 від 06.02.2008 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (шифр пенсії 201) як працівнику освіти з 16.01.2008 року у розмірі 660,03 грн. в протоколі № 29 вказано, що пенсія призначено відповідно до нового Закону на підставі звернення заявника. При цьому, суд зазначає, що в протоколі не зазначено на підставі якого саме Закону призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років. Також, з огляду на вказаний протокол, особовий рахунок для виплати пенсії № 126465 відкритий 06.02.2008 року.

18.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка, яка виготовлена співробітником управління за допомогою комп'ютерної техніки та засвідчена відповідними підписами позивача, про призначення/перерахунок пенсії, в якій вказано, що позивач просить пенсію перерахувати у зв'язку із переходом на інший вид пенсії/пенсія за віком, призначалась пенсія на іншій підставі - пенсія за вислугу років.

Відповідно до розпорядження № 126464 від 17.05.2018 року ОСОБА_1 перераховано пенсію у зв'язку із переходом на інший вид пенсії, а саме: пенсію за віком з 18.04.2018 року. В розпорядженні зазначено про припинення виплати пенсії по шифру 201, тобто пенсії за вислугу років.

17.05.2018 року Арцизьке ОУПФУ Одеської області направило на адресу позивача повідомлення за вих. № 687/07 про призначення (перерахунок) йому пенсії за віком з 18.04.2018 року довічно у розмірі 2711,90 грн.

Згідно з положеннями ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній станом на 18.04.2018 року, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.

У солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.

До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Приписами ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній станом на 18.04.2018 року, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Суд зазначає, що з огляду на наведені норми ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній станом на 18.04.2018 року не регулює порядок призначення пенсії за вислугу років, оскільки вказаний вид пенсії не входить до видів пенсійних виплат, що призначаються у відповідності до вказаного Закону та перераховані у ст. 9 цього ж Закону.

Згідно з положеннями ч. ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній станом на 18.04.2018 року,

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1, ч. ч. 3,5 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній станом на 18.04.2018 року, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до положень ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції чинній станом на час першого звернення позивача із заявою про призначення пенсії, відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За рахунок коштів Накопичувального фонду, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснюються такі пенсійні виплати: 1) довічна пенсія з установленим періодом; 2) довічна обумовлена пенсія; 3) довічна пенсія подружжя; 4) одноразова виплата.

У солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.

До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

З огляду на зміст ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції чинній станом на час першого звернення позивача із заявою про призначення пенсії, приписи вказаного Закону і у 2008 році не регулювали порядок призначення пенсій за вислугу років, оскільки до видів пенсійних виплат визначених ст. 9 цього Закону не входить пенсія за вислугу років.

Представник відповідача в обґрунтування власної правової позиції посилається на п. 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з огляду на який:пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Суд не приймає до уваги вказане посилання представника відповідача, оскільки позивачу пенсія за вислугу років призначена як працівнику освіти, що підтверджується протоколом № 29 від 06.02.2008 року, а не пільгова пенсія за Списком № 1 чи Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, тоді як зазначена відповідачем норма законодавства стосується пенсій, які призначаються за Списком № 1 та Списком № 2.

Представник відповідача, посилаючись на факт призначення пенсії ОСОБА_1 за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», самостійно в обґрунтування заперечень проти позову зазначає положення статей ЗУ «Про пенсійне забезпечення», яким визначено порядок звернення за призначенням пенсії та право працівників освіти на пенсію за вислугу років.

Так, у відповідності до ст. 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно з п. «е» ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Суд зазначає, що у протоколі про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 від 06.02.2008 року № 29, не зазначено у відповідності до якого Закону призначено пенсію, а враховуючи, наведені обставини та висновки суду, вказаний вид пенсії не міг бути призначений у відповідності до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, суд робить висновок, що пенсія позивачу за вислугу років у 2008 році призначена за іншим Законом, аніж за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у відповідності до норм якого позивач звернувся за призначенням пенсії за віком у 2018 році.

Суд зазначає, що ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Суд зазначає, що із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше 18.04.2018 року.

Згідно із ст. 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Суд зазначає, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років 16.01.2008 року, а 18.01.2008 року знову був прийнятий на посаду, звільнення з якої дало йому право на отримання пенсії за вислугу років. Рішення ж про призначення пенсії позивачу за вислугу років, оформлене протоколом № 29, було прийняте лише 06.02.2008 року, тобто майже через місяць після того, як позивач був прийнятий на роботу на посаду директора НВК ЗОШ І-ІІІ ст. с. Рівне. Пенсія за вислугу років призначена позивачу з 16.01.2008 року та припинена її виплата у січні 2008 року, тобто, фактично ОСОБА_1 взагалі не отримував пенсію за вислугу років, оскільки і на даний час продовжує працювати та виплата пенсії за вислугу років у період з січня 2008 року по квітень 2018 року не поновлювалася.

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Вказані висновки суду відповідають висновкам, що наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 876/5312/17 від 31.10.2018 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про скасування розпорядження про перерахунок пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Скасувати Розпорядження Тарутинського відділу Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 126465 від 17.05.2018 року про перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Тарутинський відділ Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18.04.2018 року пенсію за віком, з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески за 2015, 2016, 2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1).

Відповідач - Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області (адреса: 668404, Одеська область, місто Арциз, вул. Соборна 27-Б, код ЄДРПОУ: 41250675).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 04.02.2019 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.