
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/5911/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням величини індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 1,46182 та величини заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії в розмірі 5502,88 грн, починаючи з 24.10.2017 та із застосуванням в подальшому.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 24.10.2017 ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії за віком із необхідними документами, в тому числі надав довідку про заробітну плату від 25.08.2016 № 13-14/955 видану дочірнім підприємством санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» за період роботи з 1994 по 1999 рік. У лютому 2018 року спеціалістами управління Пенсійного фонду України проведено перевірку достовірності такої довідки та виявлено розбіжності між сумами заробітної плати зазначеною в довідці і сумами заробітної плати, які містяться в первинних документах. 02.02.2018 підприємством надано нову довідку про заробітну плату ОСОБА_1 Однак, при призначені пенсії по віку з 24.10.2017 застосовано заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії в розмірі 4345,21 (розпорядження від 08.11.20147 № 1312.2015). Фактично органами пенсійного фонду при нарахуванні та виплаті пенсії підвищений індивідуальний коефіцієнт (1,466182) та заробітна плата, яка застосовується для обчислення пенсії не застосовувались та попередньо виплачена пенсія не перераховувалась.
Ухвалою суду від 04.01.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 24.01.2019 (вх. № 2605), у якому зазначає, що позивач 05.03.2018 звернувся із заявою про перерахунок пенсії. З 01.03.2018 на підставі такої заяви проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням нової довідки виданої роботодавцем. Вказує, що відповідачем при перерахунку пенсії враховано коефіцієнт заробітної плати 1,46182 та розмір заробітної плати 5502,88, відтак розмір пенсії позивача складає 2489,07 грн. Звертає увагу, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
24.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Разом із заявою про при зазначення пенсії позивач, зокрема, додав довідку про заробітну плату від 25.08.2016 № 13-14/995 видану дочірнім підприємством санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» за період роботи з 1994 по 1999 рік.
У лютому 2018 року відповідачем проведено перевірку достовірності видачі довідки про заробітну плату ОСОБА_1 № 13-14/995 від 25.08.2016.
Згідно з актом позапланової перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату, виданої для призначення пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 02.02.2018 № 99/3 в ході перевірки виявлені розбіжності між сумами заробітної плати, які відображені в довідці про заробітну плату та сумами заробітку, які містяться у первинних документах.
02.02.2018 дочірнім підприємством санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» видано нову довідку про заробітну плату ОСОБА_1 № 13-14/35 за період роботи з 01.03.1994 по 28.02.1999.
05.03.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки від 02.02.2018 № 13-14/35.
З 01.03.2018 позивачу обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 4 місяці 6 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0.41333) та заробітної плати 5502,88, визначеної за період роботи з 01.03.1994 по 28.02.1999 та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 30.09.2017 (коефіцієнт заробітної плати - 1,46182). Розрахунок пенсії: 55002.88 грн * 0,41333=2274.51 грн. Розмір пенсії з надбавками (01.10.2017) 2489,07 грн.
Вважаючи такі дії неправомірними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Як встановлено ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-VI, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-VI, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 27.12.2005 № 22-1 (далі - Порядок), за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2. 10 розділу ІІ Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно з п. 4. 2 розділу ІV Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до п. 4.3 розділу ІV Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Перевірку довідки про заробітну плату від 25.08.2016 № 13-14/955 видану дочірнім підприємством санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» за період роботи з 1994 по 1999 рік, яку позивачем подано із заявою про призначення пенсії в жовтні 2017 року, відповідачем було проведено лише в лютому 2018 року.
Нарахування пенсії із врахуванням коефіцієнту 1,15429 та заробітної плати в розмірі 4345 21 грн відбулося через те, що довідка про заробітну плату ОСОБА_1 містила помилки, а саме, розбіжність в сумі заробітку.
Зазначена розбіжність була допущена з вини дочірнього підприємства санаторно-курортного комплексу «Моршинкурорт», а не з вини позивача. Ризик помилки роботодавця позивача не повинен покладатися на останнього та вказана помилка не може бути виправленою за рахунок позивача. Крім того, дочірнє підприємство санаторно-курортний комплекс «Моршинкурорт» виправило вказану помилку та усунуло розбіжність у довідці про заробітну плату від 02.02.2018 № 13-14/35.
Суд звертає увагу, що надання дочірнім підприємством санаторно-курортного комплексу «Моршинкурорт» відповідачу оновленої довідки з достовірними даними, не свідчить про підвищення пенсії, оскільки право на нарахування такої пенсії з врахуванням нової довідки виникло в позивача з моменту звернення з заявою до відповідача про призначення пенсії - 24.10.2017, а відтак норма ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-VI застосовуватись не може.
Суд звертає увагу, що на підставі оновленої довідки фактично відбулося нарахування пенсії, а не її перерахунок.
З врахуванням зазначених вище норм законодавства суд дійшов висновку, що помилки, допущені у документах не можуть бути підставою для позбавлення позивача права на обчислення пенсії з врахуванням отриманої заробітної плати, з якої сплачені платежі до Пенсійного фонду, оскільки дані обставини відбулися не з вини позивача і можуть призвести до прямого порушення конституційних прав, в тому числі права позивача на належний розмір пенсії.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням величини індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 1,46182 та величини заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії в розмірі 5502,88 грн, починаючи з 24.10.2017 та із застосуванням в подальшому.
3. Судовий збір в розмірі 740 грн 80 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Костецький Н.В.