
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2019 року м.Житомир справа № 0640/4437/18
категорія 5.6
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В., Шевчук Т.А.,
за участю: представників позивача Шепіля Л.І., Сидоренка О.П.,
представників відповідачів та третьої особи Чернюк А.В., Задорожнього І.В.,
представника третьої особи Ружковського А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ЖЕП №1 м. Житомира" до Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області, Конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Управління житлового господарства Житомирської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто Лева", Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "ДОМКОМ ЖИТОМИР", Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей "Повітрофлотський", Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вжити заходів щодо повторного проведення конкурсу,
встановив:
Приватне підприємство "ЖЕП №1 м. Житомира" звернулося до суду з позовом, в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі щодо відхилення конкурсної пропозиції Приватного підприємства "ЖЕП №1 м.Жиомира", як учасника конкурсу, щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7, оформлене протоколом засідання №2 від 15.05.2018;
-визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі в частині визначення переможцем конкурсу щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7, оформлене протоколом засідання №3 від 23.05.2018;
- визнати протиправним та скасувати пункт 1.7 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області "Про призначення управителів багатоквартирних будинків" від 25.05.2018 про призначення управителем багатоквартирних будинків "групи будинків №7";
- зобов'язати Конкурсну комісію з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі вжити заходів щодо повторного проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі відносно об'єкту конкурсу "група будинків №7" з урахуванням конкурсної пропозиції Приватного підприємства "ЖЕП №1 м.Житомира ", поданої 11.05.2018.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення Конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у м. Житомирі в частині визначення переможцем конкурсу щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7", оформлене протоколом засідання №3 від 23.05.2018 та рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області "Про призначення управителів багатоквартирних будинків" від 25.05.2018 в частині призначення управителем багатоквартирних будинків "групи будинків №7" порушують законні права та інтереси позивача, оскільки під час проведення конкурсу мало місце необґрунтоване виключення позивача з числа учасників конкурсу, як особи, яка має законне право на участь в ньому.
Ухвалою судді від 21.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатися за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 11 жовтня 2018 року 10:00 із повідомленням учасників справи про його проведення.
11.10.2018 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 14:00 25.10.2018.
25.10.2018 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 15:00 08.11.2018.
08.11.2018 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 11:30 14.11.2018.
14.11.2018 оголошено перерву до 12:30 19.11.2018.
19.11.2018 у зв'язку з клопотанням представників позивача, оголошено перерву до 15:00 20.11.2018.
20.11.2018 ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 14:30 21.12.2018.
21.12.2018 оголошено перерву до 14:00 22.01.2019.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідачів та третьої особи - Управління житлового господарства Житомирської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечували, з підстав викладених у письмових відзивах на позов.
В обґрунтування відзивів зазначено, що конкурсна комісія з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі діяла відповідно до наказів управління житлового господарства Житомирської міської ради від 23.03.2018 № 12 В "Про затвердження складу та Положення про конкурсну комісію з призначення управителів багатоквартирних будинків", від 24.04.2018 № 22 В "Про внесення змін до складу конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків".
Представник третьої особи - ТОВ "Управляюча компанія "Полісся" в судовому засіданні проти позову заперечував. Вказав, що позовні вимоги є безпідставними та просив відмовити в їх задоволенні.
Представники третіх осіб - Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто Лева", Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "ДОМКОМ ЖИТОМИР", Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей "Повітрофлотський" до суду не прибули, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
11.05.2018 ПП "ЖЕП №1 м. Житомира" були подані документи для участі в конкурсі з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі щодо окремих об'єктів такого конкурсу, зокрема "групи будинків №7".
Рішенням конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі, яке оформлене протоколом засідання №2 від 15.05.2018, конкурсна пропозиція Приватного підприємства "ЖЕП №1 м.Житомира", як учасника конкурсу, щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7", була відхилена.
Рішенням конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі, яке оформлене протоколом засідання №3 від 23.05.2018 визначено переможця конкурсу щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7" та рішенням Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області "Про призначення управителів багатоквартирних будинків" від 25.05.2018 призначено управителя багатоквартирних будинків "групи будинків №7".
Позивач, не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідачів, звернувся до суду із зазначеним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини між сторонами регулюються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон - № 280/97-ВР) та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 № 417-VIII (далі - Закон №417-VIII).
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону №417-VIII управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції- об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Прикінцевими положеннями цього Закону визначено, що у разі неприйняття рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої він розташований.
Згідно із п.5 ст.13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", у разі якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.
Відповідно до пп. 20 п. "а" ч.1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, затверджено Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку (далі - Порядок).
Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Згідно із Порядком, організатором конкурсу є виконавчий орган місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або інший орган - суб'єкт владних повноважень, якому делеговано функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг.
Відповідно до п.3 Розділу II Порядку для проведення конкурсу конкурсна комісія готує конкурсну документацію, яка затверджується його організатором. Конкурсна документація повинна містити:
1)найменування, місцезнаходження організатора конкурсу;
2)прізвище, посаду та номери контактних телефонів осіб, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками конкурсу;
3)примірний перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком, наведених у додатку 1 до цього Порядку;
4)вимоги щодо якості надання послуги (перелік робіт та періодичність їх надання) з посиланням на стандарти, нормативи, норми та правила;
5)найменування об'єкта конкурсу чи перелік об'єктів конкурсу;
6)технічну характеристику кожного об'єкта конкурсу за показниками згідно з додатком 2 до цього Порядку;
7)критерії оцінки конкурсних пропозицій:
ціна послуги, що включає відповідно до статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", зокрема, витрати на утримання і проведення ремонту спільного майна у багатоквартирному будинку та його прибудинкової території, винагороду управителю з розрахунку на 1 м кв. загальної площі об'єкта конкурсу;
рівень забезпеченості учасника конкурсу матеріально-технічною базою;
наявність персоналу, що відповідає кваліфікаційним вимогам до професій працівників та має необхідні знання і досвід (з урахуванням договорів щодо залучення співвиконавців);
фінансова спроможність учасника конкурсу;
наявність досвіду роботи з надання послуг у сфері житлово-комунального господарства;
8)вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання;
9)порядок надання роз'яснень щодо змісту конкурсної документації;
10)дату огляду об'єктів конкурсу та доступу до них;
11)інформацію про:
наявність та загальний обсяг заборгованості співвласників за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій;
невиконані зобов'язання щодо проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі;
12)способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій;
13)місце, дату та час розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями.
Відповідно до п.4 Розділу II Порядку організатор конкурсу розміщує на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування оголошення про проведення конкурсу, яке має містити інформацію, передбачену підпунктами 1, 2, 7, 8, 12, 13 пункту 3 цього розділу, а також про способи і місце отримання конкурсної документації, розмір плати за участь у конкурсі (у разі її визначення організатором конкурсу).
Наказом Управління житлового господарства Житомирської міської ради №12 В від 23.03.2018 затверджено склад та Положення про конкурсну комісію з призначення управителів багатоквартирних будинків (т.1 а.с. 82).
05.04.2018 на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради було оприлюднено оголошення про проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків.
Відповідно до абз.2 п.9 розділу IV Порядку рішення конкурсної комісії оформлюється протоколом, який підписується усіма членами комісії, що брали участь у голосуванні.
Відповідно до пунктів 106-122 Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності", у протоколах фіксується інформація про хід ведення засідань, прийняття в установах рішень комісіями, колегіями, дорадчими органами, робочими групами тощо. Протокол складається на підставі записів, зроблених безпосередньо під час засідань, поданих текстів та тез доповідей і виступів, довідок, проектів рішень тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі, яке оформлене протоколом засідання №2 від 15.05.2018, конкурсна пропозиція Приватного підприємства "ЖЕП №1 м.Житомира" по об"єкту конкурсу (група будинків) №7 була відхилена з підстав порушення вимог п.8 "Вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання" конкурсної документації: виявлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у позивача відсутній вид діяльності, що підтверджує учасником конкурсу здійснення економічної діяльності в сфері управління нерухомим майном за винагороду та встановлено, що до розрахунку учасник включив додаткову послугу "вивезення снігу", яка не була передбачена у Переліку складових послуги з управління багатоквартирним будинком у конкурсній документації (т.2 а.с. 94-96).
Згідно із п.5 розділу IV Порядку за результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія відхиляє їх за наявності таких підстав:
конкурсна пропозиція не відповідає конкурсній документації;
прийнято рішення про припинення юридичної особи - учасника конкурсу, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - учасника конкурсу або порушено провадження у справі про банкрутство щодо учасника конкурсу;
встановлено факт подання учасником конкурсу недостовірної інформації, що впливає на прийняття рішення;
учасником конкурсу порушено вимоги пункту 2 розділу ІІІ цього Порядку.
Наказом Управління житлового господарства Житомирської міської ради від 05.04.2018 "Про затвердження конкурсної документації для проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків" було затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків.
У конкурсній документації містяться наступні вимоги до оформлення конкурсних пропозицій: "конкурсна пропозиція пронумеровується, прошивається, підписується уповноваженою особою учасника конкурсу та скріплюється печаткою (за наявності) із зазначенням кількості сторінок. Конкурсна пропозиція повинна мати реєстр наданих документів, в якому зазначено найменування поданих документів в складі конкурсної пропозиції з визначенням номерів сторінок, на якій він знаходиться. Всі сторінки пропозиції мають містити відбитки печатки учасника та підпис керівника або уповноваженої особи. Вимога щодо наявності печатки учасника не стосується учасників, які здійснюють діяльність без печатки" (т.1 а.с. 91-100).
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем при оформленні конкурсної пропозиції не було дотримано вимог п.8 "Вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання" конкурсної документації, а саме: деякі сторінки конкурсної пропозиції не містили відбитків печатки і підпису керівника або уповноваженої особи учасника конкурсу, конкурсна пропозиція підготовлена без зазначення кількості сторінок та напису: "Згідно з оригіналом".
Вказані обставини представниками позивача в ході розгляду справи не заперечувалися.
Разом з тим, твердження позивача про безпідставність відхилення конкурсної пропозиції з підстав включення додаткових послуг до розрахунків ціни на послугу з управління багатоквартирних будинків, що входять до об'єкта конкурсу (групи будинків), спростовуються наступним.
Як пояснили в судовому засідання представники відповідачів, основною підставою відмови у конкурсній пропозиції позивача, крім недоліків при оформленні документів, слугувало те, що у колонці №14 розрахунку ПП "ЖЕП №1 м. Житомира" включило додаткову послугу "вивезення снігу", яка не була передбачена у Переліку складових послуги з управління багатоквартирним будинком у конкурсній документації та також те, що позивач не надав перелік робіт та періодичність їх надання. Включення позивачем цієї додаткової послуги у тариф відповідно впливало на його вартість, що було перешкодою для конкурсної комісії об"єктивно оцінити подану позивачем конкурсну пропозицію. Така послуга могла б бути включена позивачем виключно до договору із співвласниками будинків.
Підпунктом 3 пункту 3 розділу II Порядку (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що конкурсна документація повинна містити примірний перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком, наведених у додатку 1 до цього Порядку.
Додаток 1 Порядку містить розділ "Примітки", зокрема: ч.4 вказаного розділу визначено, що зменшення чи розширення цього Примірного переліку можливе лише за об'єктивних умов експлуатації цього будинку, що залежать від його капітальності, рівня облаштування та благоустрою.
З пояснень представника відповідача вбачається, що послуга "вивезення снігу" виключена організатором конкурсу з переліку складових послуги з управління багатоквартирним будинком, оскільки він керувався вимогами наказу Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства від 17.05.2005 № 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій". Пунктом 3.5.18 Правил передбачено, що сніг, що збирається в подвір'ях, на внутрішньоквартальних проїздах і з урахуванням місцевих умов на окремих вулицях, допускається складати на газонах і на вільних територіях при забезпеченні зберігання зелених насаджень.
Окрім зазначеного, в судовому засіданні представник відповідача пояснив, що в м.Житомирі не налагоджено та не організовано технологічний процес, що забезпечив би можливість надання такої послуги.
Поміж зазначених підстав відхилення конкурсної пропозиції, відповідачем в протоколі №2 від 15.05.2018 зазначена відсутність виду діяльності позивача, що підтверджує здійснення учасником конкурсу економічної діяльності в сфері управління нерухомим майном за винагороду. Зокрема, у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватного підприємства "Житлове експлуатаційне підприємство №1 м. Житомира" зазначено, що основний вид економічної діяльності: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів.
Щодо відсутності такого виду діяльності представники позивача в ході розгляду справи не заперечували.
Отже, наведене вище свідчить про порушенням вимог пункту 8 "Вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання" конкурсної документації, яка визначена відповідно до протоколу №1 засідання конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків від 05.04.2018.
З урахуванням правових норм та встановлених обставин, суд зазначає, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відхилення конкурсної пропозиції ПП "ЖЕП №1 м. Житомира", оскільки, конкурсною комісією виявлені недоліки конкурсної документації були враховані в їх сукупності.
При цьому суд зазначає, що безпідставними є доводи позивача щодо того, що протокол № 2 від 15.05.2018 не містить відомостей повноважень членів комісії та повноважень самої комісії, не містить інформації щодо присутніх на засіданні членів комісії, їх персонального складу та не відповідає інформації щодо персонального складу осіб, які підписали протокол.
Так, в матеріалах справи наявна копія наказу Управління житлово-комунального господарства Житомирської міської ради № 12 В від 23.03.2018, яким затверджений склад конкурсної комісії, а також наказ № 22 від 24.04.2018 цього ж Управління, яким внесено зміни в склад конкурсної комісії (т. 1 а.с. 82-83, 86-88).
З наявної в матеріалах справи копії протоколу засідання конкурсної комісії № 2 від 15.05.2018 вбачається, що на засіданні були присутні 14 членів комісії з 15, які затверджені наказом №22 від 24.04.2018, тобто на засіданні був кворум. Крім того, вказаний протокол був підписаний присутніми на засіданні членами комісії (т.2 а.с. 1-121).
Разом з тим, окремі недоліки, які мають місце при оформленні протоколу № 2 від 15.05.2018, на які вказує позивач, не можуть бути самостійною підставою для визнання протиправним та скасування цього рішення.
Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі в частині визначення переможцем конкурсу щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7, оформлене протоколом засідання №3 від 23.05.2018; визнати протиправним та скасувати пункт 1.7 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області "Про призначення управителів багатоквартирних будинків" від 25.05.2018 про призначення управителем багатоквартирних будинків "групи будинків №7" та про зобов'язання конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі вжити заходів щодо повторного проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі відносно об'єкту конкурсу "група будинків №7" з урахуванням конкурсної пропозиції Приватного підприємства "ЖЕП №1 м.Житомира ", поданої 11.05.2018, то суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що за результатами проведеного конкурсу конкурсною комісією з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі переможцем конкурсу щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7 визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся". Вказане рішення оформлене протоколом засідання №3 від 23.05.2018 (т. т. 1 а.с. 153-171)
Відповідно до ст.19 Конституції України посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини з реалізації права власності у багатоквартирному будинку, які направлені на реалізацію прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління по відношенню до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Даним нормативно правовим актом передбачено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Згідно із положеннями пунктів 5, 6 Розділу V Порядку підписаний протокол засідання конкурсної комісії є підставою для прийняття виконавчим органом місцевої ради протягом п'яти календарних днів з моменту його підписання рішення про призначення управителя.
Протягом п'яти календарних днів з дня прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об'єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель.
На підставі наведених правових норм, враховуючи рішення конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків, п. 1.7 рішення виконавчого комітету Житомирський міської ради №549 від 25.05.2018 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків" призначено управителів багатоквартирних будинків по об'єктах конкурсу, зокрема: ТОВ "Управляюча компанія "Полісся" по об'єкту конкурсу (група будинків) №7. (т. 1 а.с.80)
В ході судового розгляду встановлено, що за результатами проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків по об'єкту конкурсу (група будинків) №7 укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. (т.4 а.с.29-39)
Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
Крім того, як вже зазначалося, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку)(ст. 9 Закону №417-VIII).
Частиною 1 ст. 11 Закону №417-VIII визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк (ч.6 ст. 11 Закону №417-VIII).
Як пояснив в судовому засіданні представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Полісся" на підставі спірного рішення по об"єкту конкурсу (група будинків) № 7 були укладені відповідні договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками. Після укладання цих договорів, в частині будинків, які знаходяться на обслуговуванні, співвласниками створені об'єднання співвласників багатоквартирного будинку і договори на обслуговування у зв"язку з цим розірвані. В частині будинків на даний час триває процес утворення ОСББ.
Таким чином, системний аналіз зазначених норм Закону №417-VIII дає підстави для висновку, що виконавчим органом місцевої ради конкурс на визначення управителя багатоквартирним будинком проводиться один раз. В подальшому питання щодо визначення управителя вирішується співвласниками. Тобто, проведення виконавчим органом місцевої ради повторного конкурсу на визначення управителя багатоквартирним будинком чинним законодавством не передбачено.
Крім того, аналіз правових норм та встановлених обставин, дає також підстави для висновку, що рішення про призначення управителів багатоквартирних будинків вичерпали свою дію шляхом укладення відповідних договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками, а тому, з урахуванням наведеного, суд зазначає, що не вправі втручатися в договірні відносини, які виникли на підстав вказаних рішень виконавчого комітету.
З огляду на зазначене, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі в частині визначення переможцем конкурсу щодо об'єкту конкурсу "група будинків №7, оформлене протоколом засідання №3 від 23.05.2018, а також пункту 1.7 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області "Про призначення управителів багатоквартирних будинків" від 25.05.2018 про призначення управителем багатоквартирних будинків "групи будинків №7", а відтак і про зобов'язання конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі вжити заходів щодо повторного проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі відносно об'єкту конкурсу "група будинків №7".
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, діяли у межах повноважень, наданих законодавством та довели правомірність прийнятих рішень. В той же час, позивачем не доведено обґрунтованості його вимог, а тому суд вважає, що відсутні підстави для їх задоволення.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову Приватного підприємства "ЖЕП №1 м. Житомира" (вул. Старочуднівська, 12/77,Житомир,10005, код ЄДРПОУ 40337623) до Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області (майдан ім. С.П.Корольова, 4/2,Житомир,10014, код ЄДРПОУ 04053625), Конкурсної комісії з призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Житомирі (майдан ім. С.П.Корольова, 4/2,Житомир,10014) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вжити заходів щодо повторного проведення конкурсу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 01 лютого 2019 року