
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
05 лютого 2019 року м. Київ 320/519/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Ржищівського міського Відділу ДВС ГТУЮ у Київській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та скасування постанови,
в с т а н о в и в:
1 лютого 2019 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) з позовом до Ржищівського міського Відділу ДВС ГТУЮ у Київській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та скасування постанови.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів
Як убачається з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у лютому 2019 р. оскаржує постанову начальника Відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Журило Ольги Володимирівни від 10 травня 2018 р. у виконавчому провадженні №56372304 про відкриття виконавчого провадження, тобто після закінчення десятиденного строку на звернення з такою позовною заявою.
Заявник стверджує, що про винесення спірної постанови йому не було відомо ні на час її винесення, ні на час початку здійснення відрахувань з пенсії, а про її наявність він узнав лише у січні 2019 р. після звернення до органу ДВС.
При цьому, ОСОБА_1 належним чином не обґрунтовує у позовній заяві підстав пропущення строку та не зазначає підстав для їх поновлення, крім того не надає жодного доказу на підтвердження наведених обставин.
Водночас, суд наголошує на тому, що копія заяви про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, що була надана до позовної заяви не є належним доказом того, коли ОСОБА_1 дізнався або мав дізнатись про спірну постанову від 10 травня 2018р. у виконавчому провадженні №56372304 про відкриття виконавчого провадження.
Суд звертає увагу, що у матеріалах виконавчого провадження, з яким ознайомився заявник, повинен знаходитися супровідний лист до спірної постанови. У органа ДВС наявні документи щодо способу відправлення вказаної поштової клореспонденції. Заявник не позбавлений можливості здійснити відстеження руху цього поштового відправлення через відомості ДП Укрпошта.
Проте, копія цього супровідного листа або будь-які докази стосовно способу направлення ОСОБА_1 вказаної постанови органом державної виконавчої служби у матеріалах позовної заяви відсутні. Разом з тим, наявність вказаної постанови та супровідного листа до неї у матеріалах позовної заяви може свідчити і про пересилання цих документів поштою. При цьому ОСОБА_1 конверт із цим поштовим відправленням до матеріалів позовної заяви не додано, так само, як і не додано супровідний лист до оскаржуваної постанови чи інформацію щодо руху цього поштового відправлення через відомості ДП Укрпошта.
З урахуванням викладеного суддя дійшов висновку щодо необхідності залишення даної позовної заяви без руху з наданням часу ОСОБА_1 для подачі документів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Крім того, згідно з вимогами ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону № 3674-VI.
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Як убачається з позовної заяви, вона містить 3 вимогу немайнового характеру, а саме: 1) визнати дії державного виконавця, щодо прийняття до виконання виконавчого документу виконавчого напису нотаріуса, строк для пред'явлення якого закінчився 30 січня 2018 року, та відкриття виконавчого провадження на підставі цього виконавчого документу, протиправними; 2) визнати протиправною бездіяльність державного виконавця, в частині не повідомлення, боржника своєчасно, належним чином про відкриття виконавчого провадження, не вручення копії постанови про відкриття виконавчого провадження боржнику, та не застосування заходів щодо пропозиції добровільного виконання вимог виконавчого документу; 3) скасувати постанову начальника відділу Ржищівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Журило Ольги Володимирівни, про відкриття виконавчого провадження, постановленої 10 травня 2018 року, на підставі виконавчого напису № 561 від 30 січня 2017 року.
Так, на підтвердження сплати судового збору ОСОБА_1 було долучено до матеріалів справи оригінал квитанції про сплату судового збору від 1 лютого 2019 р. №1290120011 у сумі 768 грн. 40 коп..
Водночас, суд зазначає, що ОСОБА_1 було сплачено судовий збір не в повному обсязі. Отже, за подання позову немайнового характеру ОСОБА_1 не обхідно було сплатити судовий збір у розмірі 2 305 грн. 20 коп. (768 грн. 40 коп. х 3 вимоги немайнового характеру = 2 305 грн. 20 коп.). У зв'язку з вищевикладеним суд зазначає, що ОСОБА_1 необхідно доплатити судовий збір у розмірі 1 536 грн. 80 коп. (2 305 грн. 20 коп. - 768 грн. 40 коп. = 1 536 грн. 80 коп.).
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з вимогами ч. 1 та 2 ст. 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Як убачається з ч. 4 ст. 94 КАС України, копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Однак, всупереч вимог вказаних норм КАС України, ОСОБА_1 до позовної заяви додано копії документів, які не засвідчені, як це встановлено Національним стандартом України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації". Зокрема, згідно з пунктом 5.27 Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. № 55, відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціали та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту "підпис". Така відмітка проставляється на кожному аркуші засвідченої копії документа.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 з наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- заяви, текст якої буде містити підстави та обґрунтування пропуску строку на звернення до суду, визначеного ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності та докази щодо дати отримання позивачем оскаржуваної постанови (конверт, супровідний лист до постанови тощо);
- оригіналу документу про сплату судового збору за звернення до суду з цим адміністративним позовом у сумі 1 536 грн. 80 коп.;
- копії документів, що додані до позовної заяви, які мають бути засвідчені, відповідно до Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації" для суду та відповідача.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у х в а л и в:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Ржищівського міського відділу ДВС ГТУЮ у Київській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та скасування постанови, - залишити без руху.
2. Установити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Журавель В.О.