
Справа № 390/68/19
Провадження № 3/390/47/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2019 року. Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Бойко І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої та проживаючої за адресою: пров.Болгарський, 21, м.Новоукраїнка, Новоукраїнського району Кіровоградської області, працюючої інспектором з режиму секретності Новоукраїнського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області,
за п.5, п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді інспектора з режиму секретності Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області, на підставі наказу начальника ГУНП в Кіровоградській області (по особовому складу) № 293о/с від 09.12.2016 року , має допуск до державної таємниці за формою 2, наданий розпорядженням Управління СБ України в Кіровоградській області від 11.07.2012 року № 26/ДСК-д, та доступ до відомостей з відповідним ступенем секретності, як інспектор з режиму секретності Новоукраїнського ВП, яка забезпечує організацію та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за його додержанням у відділі, допустила порушення законодавства про охорону державної таємниці, чим сприяла існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності в Новоукраїнському ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Так, за результатами проведеної перевірки стану охорони державної таємниці (акт № 61/ОДТ/д-4228дск від 13.12.2018) в Новоукраїнському ВП встановлено, що діяльність, яка пов'язана з державною таємницею, здійснюється у відділі з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013р. № 939, зокрема: призначення на посаду інспектора з режиму секретності Новоукраїнського ВП без відповідного погодження з органом СБ України; не проведення загальної (річної) перевірки наявності матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ), взятих на облік з грифом секретності «Таємно», внаслідок чого створено загрозу до виходу МНСІ з-під контролю; не проведення інспектором з режиму секретності Новоукраїнського ВП щоквартальних перевірок робочих місць виконавців; зберігання МНСІ в Новоукраїнському ВП у приміщеннях, які не відведені до режимних та стосовно яких не складено акти придатності для проведення секретних робіт.
Виявлені порушення в організації охорони державної таємниці не забезпечують її надійного збереження, внаслідок чого існує реальна загроза витоку секретної інформації.
Встановлено, що в Новоукраїнському ВП порушено встановлений законодавством порядок надання доступу до державної таємниці.
Так, згідно з п. 92 Порядку рішення про надання доступу до секретної інформації та її МНСІ приймає начальник Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Згідно із підготовленою ОСОБА_1 номенклатурою секретних справ на 2017-2018 роки (№7 від 30.01.2017 та 47дск/128-2018 від 30.12.2017), доступ до секретних справ в Новоукраїнському ВП ГУНП в Кіровоградській області надають ОСОБА_2, ОСОБА_3, прізвища яких зазначено в графі «прізвище та ініціали посадових осіб, уповноважених надавати доступ до справи». Однак, ОСОБА_2, ОСОБА_3 не делегувались повноваження щодо надання доступу з боку керівника Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Також в номенклатурних справах відсутні списки осіб, яким надано доступ до справи (на окремому аркуші, що зберігається у відповідному томі справи, зазначається список працівників установи, яким надано доступ до зазначеного тому справи. Такий список (зміни до нього) складається та підписується начальником РСО або його заступником на підставі письмових пропозицій посадових осіб установи, уповноважених надавати доступ до справи та зазначених у номенклатурі), чим порушено вимоги п.п. 92, 98, 362 Порядку.
Інспектором з режиму секретності Новоукраїнського ВП не вжито заходи щодо охорони державної таємниці.
Так, інспектором з режиму секретності Новоукраїнського ВП не проведені квартальні перевірки наявності МНСІ та перевірка за 2017 рік, також не проведена перевірка наявності МНСІ за III квартал 2018 року. В актах перевірки наявності МНСІ за І та II квартал 2018 року не вказаний вид перевірки, строк проведення та відсутня загальна кількість взятих на облік документів, за кожним видом обліку, чим порушено вимоги п.п. 434-436 Порядку.
Інспектором з режиму секретності Новоукраїнського ВП у 2017 та 2018 роках взагалі не проведені перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи) (про результати перевірки, виявлені недоліки і порушення, а також заходи щодо їх усунення робляться відповідні записи у спеціальному робочому зошиті РСО, заведеному для цього (робочій зошит відсутній). Про результати перевірки наявності секретних документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації у виконавців, яким вони видані для роботи, робляться відповідні позначки у внутрішніх описах за формою згідно з додатком 18 (внутрішні описи виконавцям не видані), чим порушено вимоги п.438 Порядку.
Не проведення річної перевірки за 2017 рік та щоквартальних перевірок у 2017-2018 роках наявності МНСІ та не проведення щоквартальних перевірок дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях є загрозою витоку секретної інформації.
Крім того, в черговій частині Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області (в кімнаті зброї), в сейфі № 43 (чарунка № 51), опечатана печаткою №7, №4, відповідальний ОСОБА_2, знаходяться на постійному зберіганні пакети оповіщення, чим порушено вимоги п.211 Порядку (інв. №11т, УМВС України в Кіровоградській області, «Лава», вих. №18/т від 01.10.2008; інв. №12т, УМВС України в Кіровоградській області, «Ветер», вих.№18/9т від 01.10.2008; інв. №13т, УМВС України в Кіровоградській області, «Облако», вих.№18/10т від 01.10.2018), які мають гриф секретності «Таємно», тобто зберігання МНСІ у приміщені, яке не віднесено до режимних та стосовно нього не складено акт придатності для проведення секретних робіт, що є загрозою витоку секретної інформації.
В акті придатності приміщення РСО №15 Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області для проведення секретних робіт (обл. №27дск від 07.09.2018, затверджений 07.09.2018) відсутні підстави (наказ, розпорядження керівника про створення комісії) проведення категоріювання приміщення (придатність режимного приміщення (зони, території) для проведення секретних робіт визначається комісією, яка призначається наказом керівника підприємства, установи, організації до початку його експлуатації), чим порушено вимоги п.211 Порядку.
Крім того, перевіркою виявлено й інші порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, які детально описані в акті комплексної перевірки стану охорони державної таємниці від 13.12.2018 №61/ОДТ/д-4228/дск.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилась, про дату, місце та час розгляду справи повідомлена належним чином, згідно телефонограми від 17.01.2019 року, в поданій до суду заяві вину визнала та просила розгляд справи проводити без її участі.
У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, а також передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-4342 від 13.12.2018 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці № 61/ОДТ/д-4228/ДСК від 13.12.2018 року, іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом’якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, беручи до уваги обставини скоєння правопорушення, особу винної, наявність обставини, що пом’якшує її відповідальність - визнання своєї вини та відсутність обтяжуючих обставин, суд приходить до висновку, що накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі є достатнім заходом впливу і буде сприяти її вихованню в майбутньому.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, винною у вчиненні правопорушень, передбачених п.5, п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн.
Штраф сплачується в банківській установі на рахунок 31119106011194, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: Казначейство України, МФО: 899998, код бюджетної класифікації: 21081100, код за ЄДРПОУ 38036997.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 384,20 грн. за наступними реквізитами: стягувач Державна судова адміністрація України, вул.Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37993783, рахунок 31211256026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу- судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1М.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя