Рішення № 79580710, 04.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
639/6203/18
Номер документу
79580710
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2019 р. справа № 639/6203/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Григорівське шосе, буд. 51,м. Харків,61064) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов., м. Харків,61022) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Харкова від 19.10.2018 року протокол № 42 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова з 16.10.2018 року до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1, врахувати суми виплат надбавки до окладу згідно рішення II сесії XXII скликання Харківської міської ради, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення побутових питань, проведених ОСОБА_1 у період з березня 2007 року по лютий 2009 року включно, у загальному розмірі 29861,85 гривен , із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у березні 2009 року у розмірі 82% та в подальшому проводити вказані виплати донарахованих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у жовтні 2018 року їй стало відомо про те, що органи пенсійного фонду України при нарахуванні пенсії включають до складу заробітної плати не всі виплаті, з яких було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

11.10.2018 року позивач отримала в управлінні будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківській міській раді Довідку про заробіток для обчислення пенсії за останні 24 календарні місяці роботи № 52 за період з 01.03.2007 р. по 01.03.2009 р., в яку внесені «інші виплати» та 16.10.2018 р. звернулась до відповідача по справі із заявою про донарахування і виплати їй пенсії з включенням до складу заробітної плати «інших виплат», а саме: посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугою років та надбавки посадового окладу згідно рішення II сесії Харківської міської ради XXII скликання від 19.10.1994 р. зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у березні 2009 року у розмірі 82%.

Рішенням Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 19.10.2018 року № 42 про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає прийняте рішення протиправним, у зв'язку з чим просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволені позову зазначивши, що ОСОБА_1 була призначена пенсія на підставі ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у порядку, визначеному Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі-Закон №3723-ХІІ), що діяв до 01.05.2016.

Так, рішенням управління від 19.10.2018 р. № 42 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії відповідно довідки про заробіток наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради №52 від 11.10.2018 року згідно заяви від 16.10.2018 року, оскільки не передбачено чинним законодавством.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справ, у жовні 2018 року позивачу стало відомо про те, що органи пенсійного фонду України при нарахуванні пенсії включають до складу заробітної плати не всі виплаті, з яких було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

11.10.2018 року позивач отримала в управлінні будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради Довідку про заробіток для обчислення пенсії за останні 24 календарні місяці роботи № 52 за період з 01.03.2007 року по 01.03.2009 року, в яку внесені «інші виплати» (а.с.67).

16.10.2018 р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача по справі із заявами про перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати «інших виплат», а саме: надбавки 50% посадового окладу згідно рішення II сесії Харківської міської ради XXII скликання від 19.10.1994 р., матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які зазначені у довідці управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківській міській раді про заробіток для обчислення пенсії за останні 24 календарні місяці роботи № 52 за період з 01.03.2007 року по 01.03.2009 року та яких були сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (а.с. 66, 65).

Рішенням Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 19.10.2018 року № 42 про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає прийняте рішення протиправним, у зв'язку з чим просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723 (далі - Закон №3723), пенсія державним службовцям призначається від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108 (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 цього Закону, в структуру заробітної плати входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону №3723, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 (далі - Закон №1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, відповідно до якої, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон №1058) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховується: сума витрат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності зазначеним Законом, з яких згідно цього Закону були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України Про державну службу та Про оплату праці, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за державну сумлінну безперервну працю включаються; в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

02.03.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VІІІ (надалі Закон від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ), що набрав чинності з 01.04.2015 року, згідно з пунктом 5 розділу ІІІ прикінцевих та перехідних положень визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, на загальних підставах взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника - консультанта народного депутата.

Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється признання пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів - скасовані.

Посилання відповідача на нові норми Закону, як на підставу відмови у перерахунку пенсії є неприйнятними, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної дати стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, нові положення поширюються на тих осіб, яким пенсія призначається (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі). Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим законом.

Разом з тим, до правовідносин сторін не можуть бути застосовані положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889, що набрав чинності з 01.05.2016 року, оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто з 05.05.2016 року, а відтак не поширюється на тих пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, що не позбавляє права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчислені розміру його пенсії, а тому відмова відповідача врахувати зазначені суми при розрахунку пенсії є незаконною.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав та законних інтересів позивача є скасування рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Харкова від 19.10.2018 року протокол № 42 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2018 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки працівникам управління Харківської міської ради у розмірі 50% посадового окладу згідно рішення II сесії XXII скликання від 19.10.1994 р. на підставі довідки управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради від 11.10.2018 року № 52 про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у розмірі 82 %.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача в подальшому проводити вказані виплати донарахованих сум пенсії, то вказані вимоги заявлені передчасно, а тому задоволенню не підлягають.

При цьому, суд зазначає, що питання обрахунку сум заробітної плати, що випливають з довідок про заробітну плату є повноваженням органу Пенсійного фонду. В суду відсутні повноваження щодо обрахунку сум з яких пенсія, призначена позивачу, підлягає перерахунку.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача частково, а саме без зазначення конкретних суми додаткових видів заробітної плати позивача.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищезазначеного суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Григорівське шосе, буд. 51,м. Харків,61064) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків, 61022) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Харкова від 19.10.2018 року протокол № 42 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2018 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки працівникам управління Харківської міської ради у розмірі 50% посадового окладу згідно рішення II сесії XXII скликання від 19.10.1994 р. на підставі довідки управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради від 11.10.2018 року № 52 про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у розмірі 82 %.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Григорівське шосе, буд. 51,м. Харків,61064, код НОМЕР_1) сплачену суду судового збору у розмірі 352 (триста пятдесят дві) грн. 40 коп. за рахунок державних асигнувань Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 41248278).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Горшкова О.О.