
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5890/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" про застосування заходів реагування,-
в с т а н о в и в :
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - позивач, ГУ ДС з НС у м. Києві) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП", у якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи складських приміщень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" (ЄДРПОУ 32435513) розташованого за адресою: вул. Бориспільська, 9, м. Київ - до повного усунення порушень зазначених в акті перевірки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення планової перевірки складських приміщень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" на предмет дотримання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки виявлено ряд порушень, які викладені в акті перевірки від 14.09.2018 № 88. Виявленні порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають в приміщенні дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП", а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
На підставі наказу від 17.08.2018 № 502, посвідчення на перевірку від 10.08.2018 № 2660 посадовою особою ГУ ДС з НС у м. Києві у період з 10.09.2018 по 14.09.2018 проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки складських приміщень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП", за наслідками якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 14.09.2018 № 88.
Перевіркою встановлено порушення:
- не надані матеріали проведення заміру опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (р. ІV п. 1.20 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- приміщення не дообладнані системою автоматичної пожежної сигналізації (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- існуюча система протипожежного захисту (пожежна сигналізація) не утримується в постійній готовності до виконання робіт та перебуває в непрацездатному стані (р. V п. 1.1 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- не заключено договір не технічне обслуговування існуючої установки автоматичної пожежної сигналізації з спеціалізованою організацією, яка отримала ліцензію на право виконання цих робіт відповідно до додатка Ж., п. Ж.2.2., Ж.2.З., Ж.2.4. ДБН В.2.5-56:2014 (р. V п. 1., 1.4 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- сигнал від контрольно-приймального приладу системи автоматичної пожежної сигналізації не виведений на пульт централізованого пожежного спостереження у відповідності до п. 5.8. ДБН В.2.5- 56:2014 (р. V п. 1.1 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) (р. ІV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- електричні вимикачі складського приміщення не винесені на зовнішні стіни поза межі вказаних приміщень (р. ІV п. 1.15 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- для приміщення складського призначення не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної безпеки, а також клас зони (р. ІІІ п. 2.9 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- в складських приміщеннях ширина проходів та місця штабельного зберігання не позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі, які добре видно (р. VІ п. 9.1 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- в складських приміщеннях не забезпечено проходи між стінами і стелажами завширшки не менше 1 м (р. VІ п. 9.1 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- двері складських приміщень не виконані протипожежними з межою вогнестійкості не менше 30 хвилин у відповідності до п.6.2. ДБН В. 1.1- 7:2016 (р. ІІІ п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- в скадських приміщеннях допускається складання продукції навалом (р. V п. 9.1 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- переносні вогнегасники не навішені на вертикальні конструкції на висоті 1,5 від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення чи встановлення на спеціальні підставки (р. V п. 3.10 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");
- не надано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єктам господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (р. І п. 4, 6 НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні", ст. 57 Кодексу цивільного захисту України).
Примірник акту перевірки отримано завідувачем склад Курган Д.В. дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" без будь-яких зауважень або заперечень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт.
Під час проведення перевірки за порушення ст. 175 КУпАП складено протокол КИ № 137226 про адміністративне правопорушення на відповідальну особу за дотримання правил пожежної безпеки.
Будь-яких повідомлень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" про усунення порушень на адресу позивача не надходило, що зумовило звернення останнього до суду із даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Указом Президента від 16.01.2013 № 20/2013 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - Положення).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива (підпункт 57 пункту 4).
Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення № 1052), ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (в редакції, що діяла на час проведення перевірки) Головне управління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до наданого у статті 1 Закону № 877-V визначення, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.
Згідно до підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 1 статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно до частини 2 статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до положень статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, Кодексу цивільного захисту України, які створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей в складських приміщення дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП".
Тому без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, продовження експлуатації складських приміщень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" становить загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, що можуть там перебувати.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуті порушення, зазначені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 14.09.2018 № 88, суд дійшов до висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" про застосування заходів реагування є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи складських приміщень дочірнього підприємства "ЛПП Україна" акціонерного товариства "ЛПП" (ЄДРПОУ 32435513) розташованого за адресою: вул. Бориспільська, 9, м. Київ - до повного усунення порушень зазначених в акті перевірки від 14.09.2018 № 88.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Костецький Н.В.