Постанова № 79557249, 25.01.2019, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
359/660/19
Номер документу
79557249
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 359/660/19

Провадження № 3/359/388/2019

Протокол № 0878/12500/18

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2019 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та представника митниці ОСОБА_1, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: ОСОБА_2, м. Хашурі, зареєстрований та постійно проживає: ОСОБА_2, м. Хашурі, Дігомсмький масив АДРЕСА_1, працює: приватний підприємець; паспорт громадянина ОСОБА_2 10АА19737, виданий 09 червня 2010 р., орган, що видав: Ministry of Justice, персональний номер 57001003308,

в с т а н о в и в :

04.12.2018 р. о 11 год. 15 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), що прибув з ОСОБА_2, м. Тбілісі літаком авіакомпанії «Georgian Airways», рейсом № 757, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення. «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний») для проходження митного контролю.

На підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянину було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має 12 000 доларів США. Після цього пасажиру було запропоновано пред’явити всю готівку. В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю) пасажиром було видано готівку в розмірі 12 200 США та 395 євро, що знаходились в гаманці, що містився в чоловічій барсетці (ручна поклажа). Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) вказана валюта належить йому особисто.

Пасажир обрав проходження митного контролю “зеленим коридором”, де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми пасажиру було пропущено 11 300 доларів США та 25 євро (еквівалент 9 997 євро, згідно курсу НБУ станом на 04.12.2018 року). За протоколом про порушення митних правил затримано 900 доларів США та 370 євро.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз’яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався.

Таким чином, своїми діями громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» готівки в обсязі, що підлягає обов’язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для нерезидентів України, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. зі змінами, та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв'язку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил №0878/12500/18 один примірник якого вручено під підпис громадянину ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.

Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі, - не встановлено.

В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) зазначив, що у 2016 році він придбав квартиру у Києво-Святошинському районі Київської області, про що свідчать відповідні документи. На даний час в квартирі він проводить ремонт і грошові кошти, які він переміщував через митний кордон, призначені саме для облаштування житла, оскільки в подальшому він планує постійно проживати зі своєю сім’єю в Україні. Просив суд призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену в нього валюту, - повернути, оскільки дані грошові кошти являються для нього та його родини надзвичайно значною та важливою сумою.

Представник митниці протокол підтримала, та зазначила, що громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просила застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

В судовому засіданні встановлено, що громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), який прибув до України з ОСОБА_2, м. Тбілісі літаком авіакомпанії «Georgian Airways», рейсом № 757, самостійно обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України.

Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, - з моменту перетину останнім "білої лінії", що позначає закінчення «зеленого» коридору.

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) перетнув «білу лінію», що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення «зелений коридор», таким чином перемістив через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі що перевищує 10 000 євро.

Так, вина правопорушника, окрім особистого його визнання, як вчиненого з необережності та неумисно, підтверджується, дослідженими у судовому засіданні, письмовими доказами: даними протоколу про порушення митних правил № 0878/12500/18 від 04.12.2018 р. (а.с.2-5); даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил № 0878/12500/18 від 04.12.2018 р. (а.с.6-8); даними доповідної записки старшого державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Бориспіль - аеропорт» Київської митниці ДФС від 04.12.2018 р. щодо складання протоколу про ПМП № 0878/12500/18 (а.с.9-10); доповідною запискою старшого державного інспектора ВМО № 1 м/п «Бориспіль-аеропорт» від 04.12.2018 року (а.с.11); описом предметів (а.с.12-14); копією переліку валюти, затриманої за протоколом про ПМП № 0878/12500/18 (а.с.15); розрахунком еквіваленту 10 000 євро щодо доларів США станом на 04.12.2018 до протоколу про ПМП № 0878/12500/18 від 04.12.2018 р. (а.с.16) та встановлена судом.

У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України "Про міжнародні договори" від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію "Про захист прав людини і основоположних свобод", а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Правопорушення, яке вчинив громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 370 євро та 900 доларів США, що підлягають обов'язковому декларуванню.

Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке вчинив громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.

Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.

Разом з тим, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.

За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.

Відповідно до ч. 2 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, Фізична особа-резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.

За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.

Шкода, яку громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.

Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

При прийнятті рішення суддя враховує, зазначені представником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судовому засіданні, обставини.

При перевірці вказаних обставин, судом встановлено, що громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) у 2016 році дійсно придбав квартиру у Києво-Святошинському районі Київської області, про що свідчать копія Договору купівлі-продажу квартири від 04.10.2016 року та копія інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Як зазначив ОСОБА_3, на даний час в квартирі він проводить ремонт і грошові кошти, які він мав при собі під час перетину митного кордону України належать йому особисто та призначені саме для облаштування житла. Відповідно копії довідки про реєстрацію місця проживання особи № 136 від 21.01.2019 року, ОСОБА_3 зареєстрований та проживає ІНФОРМАЦІЯ_2. Грошові кошти являються його власними. Наміру приховати грошові кошти від митного органу громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) не мав. Порушення митних правил сталося через необережність. Конфіскація вилучених коштів, поставить громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) та його родину в скрутне матеріальне становище.

Дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів, у матеріалах справи відсутні.

З огляду на наведене, застосування конфіскації, предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, а саме втручання в право громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), на повагу власності, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього "індивідуальний надмірний тягар".

Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти, не сприятиме вихованню громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) та попередженню вчиненню ним нових порушень, а лише негативно вплине на його матеріальне становище.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.

Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) в подальшому.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.

Таким чином, з громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka) на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил від 02.11.2018 р. № 0874/12500/18 до місця зберігання у розмірі 41 грн. 59 коп.

Крім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.

Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя

п о с т а н о в и в :

Визнати винним громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_2 10АА19737, виданий 09 червня 2010 р., орган, що видав: Ministry of Justice, персональний номер 57001003308 - у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.

Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100) та зверненню на вилучену згідно протоколу № 0878/12500/18 від 04.12.2018 року суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.

Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил № 0878/12500/18, а саме:

- євро, згідно курсу НБУ станом на 04.12.2018 р. за 100 євро – 3192-5347 грн., кількістю 370 євро, вартістю 11 812 грн. 38 коп.,

- долари США, згідно курсу НБУ станом на 04.12.2018 р. за 100 доларів США – 2817-2738 грн., кількістю 900 доларів США, вартістю 25 355 грн. 46 коп. – повернути громадянину ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_2 10АА19737, виданий 09 червня 2010 р., орган, що видав: Ministry of Justice, персональний номер 57001003308.

Стягнути з громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_2 10АА19737, виданий 09 червня 2010 р., орган, що видав: Ministry of Justice, персональний номер 57001003308, на користь державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України; код отримувача (за ЄДРПОУ): 38007070; Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 31218206010004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ 26539653 Бориспільського міськрайонного суду Київської області) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.

Стягнути з громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gelashvili Mamuka), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_2 10АА19737, виданий 09 червня 2010 р., орган, що видав: Ministry of Justice, персональний номер 57001003308, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 20172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 41 грн. 59 коп.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____.

Суддя С.М. Вознюк