
Справа № 1540/4471/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення, зобов'язання виготовити та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, в якій позивач, уточнивши позовні вимоги, просить:
визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268) по ненаданню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області нової Довідки №20530 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 р., №45 від 13.02.2008р. та №103 від 21.02.2018р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з відображенням в ній, крім інших видів грошового забезпечення, доплати за роботу в нічний час у розмірі 465 грн. та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 100 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою поліцейського: начальника відділу поліції, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби у розмірі 7240 грн.;
зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову Довідку №20530 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 р., №45 від 13.02.2008р. та №103 від 21.02.2018р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з відображенням в ній, крім інших видів грошового забезпечення, доплати за роботу в нічний час у розмірі 465 грн. та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 100 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою поліцейського: начальника відділу поліції, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби у розмірі 7240 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та з жовтня 2005 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2013р. у справі № 2а-3574/08/1570 визнано право позивача на донарахування призначеної пенсії з урахуванням доплати за роботу у нічний час у кількості 72 годин. Відповідно до постанови Приморського районного суду м. Одеси від 27.05.2015р. у справі № 522/1022/15-а визнано право позивача на перерахунки пенсії з урахуванням доплати за роботу у нічний час у кількості 72 годин, розрахованої відповідно до збільшеного постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 р. З прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII згідно ст. 63 Закону №2262 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 позивач як пенсіонер органів внутрішніх справ знову набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р. з урахуванням підвищених посадових окладів та окладів за звання поліцейських у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою передбачено виплату доплати за роботу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою поліцейського та надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби за прирівняною посадою поліцейського. Позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС в Одеській області довідки № 20530, однак у зазначеній довідці відповідачем безпідставно не враховано вищевказаних доплат та надбавки.
Відповідач в обґрунтування правової позиції зазначив про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, оскільки ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області не порушені права позивача. Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачено встановлення та виплати доплати за роботу в нічний час. Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби за прирівняною посадою поліцейського передбачена вищевказаною постановою, однак, по-перше, виплачується лише поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання; по-друге, при виході позивача на пенсію останньому не було встановлено такої надбавки, що свідчить про безпідставність включення останньої до довідки про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою від 11.09.2018р. відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та визначено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Самойлюк Г.П. в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; призначено судове засідання по справі на 08.10.2018 р. об 11 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 08.10.2018 р. за клопотанням представника Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області провадження у даній справі зупинено до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (№Пз/9901/1/18).
Ухвалою суду від 08.01.2019 р. заяву позивача про поновлення провадження у справі задоволено; поновлено провадження у справі; призначено судове засідання по справі на 21.01.2019 р. о 14 год. 30 хв.
До судового засідання 28.01.2019 р. всі учасники справи не з'явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
28.01.2019 р. (вх. № 3159/18) від позивача надійшла заява, в якій останній повідомив про неможливість з'явитися до судового засідання та просив суд розглянути справу за його відсутності за наявними у справі матеріалами.
За приписами ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання 28.01.2019р. всіх учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.
Відтак, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, керуючись КАС України в редакції чинній з 15.12.2017 р.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справи та йому призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» з 30.10.2005р. (посвідчення № 20530), а також є учасником бойових дій (посвідчення серії АБ № 572460) (а.с. 34 - 35).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2012р. у справі № 1322/10/1570, зокрема визнано протиправною бездіяльність Біляївського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області як правонаступника Теплодарського МВ ГУМВС України в Одеській області щодо незабезпечення первинного обліку фактично відпрацьованого ОСОБА_1 понаднормового часу у кількості 3345 годин та нічного часу у кількості 2192 години за період роботи з 01.09.2002р. по 30.10.2005р.;
зобов'язано Біляївський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області як правонаступника Теплодарського МВ ГУМВС України в Одеській області відобразити в первинних облікових документах (табелях) за період з 01.09.2002р. по 30.10.2005р. фактично відпрацьований ОСОБА_1 у період роботи в Теплодарському МВ ГУМВС України в Одеській області понаднормовий робочий час у кількості 3345 годин та нічний робочий час у кількості 2192 години.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2013 р. у справі № 2a-3574/08/1570, зокрема зобов'язано Біляївський районний відділ ГУ МВС України в Одеській області видати ОСОБА_1 грошовий атестат з відображенням у ньому премії за жовтень 2005р. у розмірі 33,3%, доплати від належної суми пенсії з урахуванням розміру премії 33,3%, доплати за роботу в жовтні 2005р. в понаднормовий час у кількості 148годин, доплати за роботу в жовтні 2005р. в нічний час в кількості 72 години; зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належну Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням премії за жовтень 2005р. у розмірі 33,3%, доплати від належної суми пенсії з урахуванням розміру премії 33,3%, доплати за роботу в жовтні 2005р. в понаднормовий час у кількості 148годин, доплати за роботу в жовтні 2005р. в нічний час в кількості 72години для виплати недоотриманої з 31.10.2005р. частини пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 31.10.2005р., з урахуванням премії за жовтень 2005р. у розмірі 33,3%, доплати від належної суми пенсії з урахуванням розміру премії 33,3%, доплати за роботу в жовтні 2005р. в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005р. в нічний час в кількості 72 години.
Постановою Приморського суду м. Одеси від 27.05.2015р. у справі № 522/1022/15-а визнано протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по ненаданню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належних довідок для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 № 355 з відображення в них, крім інших виплат, доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до розміру посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 № 1294; зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області належні довідки для проведення перерахунків пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 з відображення в них доплати за роботу в жовтні 2005 в понаднормовий час у кількості 148 годин, доплати за роботу в жовтні 2005 в нічний час у кількості 72 години, розрахованих відповідно до нових умов оплати праці працівників міліції згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294.
15.02.2018р. (вих. № 14/-Н-46/зі) Головним управлінням Національної поліції на запит позивача повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. доплата або надбавка за понаднормовий час не передбачена. Поліцейським, які виконують обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні (а.с. 37).
10.05.2018р. (вих. № 1158/Н-11) листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено на звернення позивача, що позивачу 11.04.2018р. проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі наданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016 р.
14.05.2018 р. позивач звернувся до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області зі скаргою я якій просив невідкладно надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку № 20530, включивши до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії: доплату за службу в нічний час у розмірі 1328,40 грн. та надбавку за специфічні умови проходження служи в поліції у розмірі 7240 грн. (а.с. 38).
11.06.2018р. (вих. № 33/71-284) за результатами розгляду вищезазначеної скарги повідомлено позивача, що види та розміри грошового забезпечення поліцейських (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років), що враховуються для перерахунку пенсії, визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 260 від 06.04.2016р. «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р. відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 39).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.15 ч.1 ст. 3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що позивач проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ України, що згідно положень п.15 ч.1 ст.3 КАС України відноситься до публічної служби, спори щодо проходження якої, у тому числі й спори щодо прийняття, звільнення з неї, отримання відповідних компенсацій, пов`язаних з її проходженням згідно п.2 ч.2 ст.17 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
02 липня 2015р. прийнято Закон України "Про національну поліцію" №580-VІІ. Вказаний Закон набрав сили через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
Відповідно до п.15 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №580-VІІ, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". Закон набрав чинності 29 грудня 2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на день набрання чинності змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Постанова № 988 діяла та діє на час розгляду справи по суті.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45від 13 лютого 2008р. (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служб зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі -державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі- головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р., передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Пунктом 7 Порядку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 195 від 19.07.2010 р. визначено, що у разі якщо орган державної влади перебуває у стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.
Інформацію до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія, та відповідну довідку повинен у даному випадку надавати той орган, з якого позивача було звільнено (після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення МВС України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх міліціонерів) або ліквідаційна комісія органу Міністерства внутрішніх справ України.
Враховуючи викладене та керуючись пунктом 2 Порядку № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Згідно Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017р. посаду, яку обіймав позивач, віднесено до посад, які прирівнюються посадам поліцейських.
Як вбачається з матеріалів справи, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано довідку про розмір грошового забезпечення № 20530 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 41).
Водночас, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджується з розміром складових грошового забезпечення, зазначених в наданій Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідці про грошове забезпечення позивача.
Судом встановлено, що у довідці № 20530 про грошове забезпечення ОСОБА_1, яку Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зазначено: 3100 грн. посадовий оклад; 2000 грн. оклад за військовим (спеціальним званням); 2040 грн. надбавка за стаж служби 40%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%; 125,16 грн. премія 1, 68% (а.с. 41).
Позивач вважає, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії безпідставно не зазначено такі складові: доплата за роботу в нічний час у розмірі 465 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 100 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою поліцейського: начальника відділу поліції, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби у розмірі 7240 грн.
Згідно пп.3 п.5 Постанови №988 виплачується доплата за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Судом встановлено, що доплата за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час передбачена Постановою №988 та діючим поліцейським нараховується.
Факт наявності у позивача права на врахування зазначеної доплати на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою підтверджується вищевказаними судовими рішеннями та не спростовано відповідачем.
Відтак в довідці № 20530 позивачу зазначену доплату відповідачем неправомірно не зазначено.
Відповідно до пп.1 п. 5 Постанови №988 виплачується надбавка за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.
У додатку 11 "Розміри надбавки за стаж служби у поліції" до постанови № 988 у разі наявності стажу служби від 19 до 22 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням становить 40 відсотків посадового окладу.
Як вбачається з матеріалів справи, у довідці № 20530 про грошове забезпечення ОСОБА_1, яку Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зазначено надбавку за стаж служби у розмірі 2040 грн. (40 відсотків посадового окладу), що свідчить про безпідставність позовних вимог у цій частині.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» передбачено, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Постановою № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, зокрема, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються (абз.7 п.5 Порядку №45).
У матеріалах справи наявна копія грошового атестату ОСОБА_1 №52, в якому відсутня надбавка за специфічні умови проходження служби в міліції на момент звільнення останнього на пенсію (а.с.108-109).
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за специфічні умови проходження служби в міліції, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1.
Аналогічний правовий висновок викладено в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а.
Так, Верховним Судом зазначено, що якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Правові висновки, викладені Верховним Судом щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань мають аналогічний зміст і щодо надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, оскільки в даному випадку основним мотивом відмови є те, що зазначений вид надбавки позивачу взагалі не виплачувався.
Враховуючи викладене, суд погоджується з відповідачем щодо відсутності підстав для включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 100 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою поліцейського: начальника відділу поліції, з урахуванням окладу за спеціальним званням, з урахуванням вимог абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, згідно якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених судом фактів та обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268) щодо не включення до Довідки №20530 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 р., №45 від 13.02.2008р. та №103 від 21.02.2018р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з відображенням в ній, крім інших видів грошового забезпечення, доплати за роботу в нічний час у розмірі 465 грн.; зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову Довідку №20530 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 р., №45 від 13.02.2008р. та №103 від 21.02.2018р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з відображенням в ній, крім інших видів грошового забезпечення, доплату за роботу в нічний час у розмірі 465 грн.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі закону, судовий збір з відповідача не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12; код ЄДРПОУ 08592268), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, Одеська обл., місто Одеса, вул. Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення, зобов'язання виготовити та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12; код ЄДРПОУ 08592268) щодо не включення до Довідки №20530 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 р., №45 від 13.02.2008р. та №103 від 21.02.2018р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з відображенням в ній, крім інших видів грошового забезпечення, доплати за роботу в нічний час у розмірі 465 грн.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12; код ЄДРПОУ 08592268) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову Довідку №20530 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 р., №45 від 13.02.2008р. та №103 від 21.02.2018р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з відображенням в ній, крім інших видів грошового забезпечення, доплату за роботу в нічний час у розмірі 465 грн.
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Г.П. Самойлюк
.