Рішення № 79550589, 24.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2019
Номер справи
520/9878/18
Номер документу
79550589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2019 р. № 520/9878/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/9878/18 за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-12, за формою передбаченою додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, протиправною.

- зобов’язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393" для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-12, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення:

- надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу +окладу за військове звання + надбавка за вислугу років 50% від посадового окладу + окладу за військове звання (на підставі ст. 5, п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704);

- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу (на підставі ст. 6, п. 6 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704);

- премії у розмірі 90% посадового окладу (на підставі ст. 5, п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не виготовив довідку про розмір його грошового забезпечення, в яку б включались: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу; надбавка за таємність 15% від посадового окладу; премія у розмірі 90% посадового окладу, які раніше йому виплачувались. Вказану бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату ОСОБА_1 вважає протиправною та просить суд зобов'язати відповідача видати нову довідку з урахуванням вказаних показників.

Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, надавши відзив на адміністративний позов, та зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача № ФХ 111023 від 14.03.2018 складена Харківським обласним військовим комісаріатом у відповідності до вимог постанови № 103 від 21.02.2018, якою і передбачено наступні складові, які мають враховуватись при здійсненні перерахунку пенсії : оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи проти задоволення адміністративного позову заперечував, оскільки при перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України діяло в межах та спосіб, передбачені чинним законодавством України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Відповідно до наказу Міністерства оборони України № 521 від 16.08.2004 полковника ОСОБА_1 звільнено у запасу за вислугою 36 років.

З розрахунку пенсії Міністерства оборони України за вислугу років по пенсійній справі № ФХ - 111023 від 22.09.2004 судом встановлено, що пенсія позивачу призначена з 09.09.2004, у розмірі 90 % грошового утримання з наступними складовими: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка "За службу в Збройних Силах України" 100%; надбавка за таємність 15%; надбавка "За безперервну службу" 36 років 90%; премія в розмірі 33,3%.

Перший перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснений ОСОБА_2 управлінням Пенісйного фонду України в Харківській області відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" № 2262-12 від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 03.02.2008 на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату № ФХ-111023 від 19.02.2008, в якій вказано наступні складові види грошового забезпечення: посадовий оклад (ПО), оклад за військовим званням (ОВЗ), надбавка за вислугу років (40% від ПО та ОВЗ), надбавка за виконання особливо важливих завдань від ПО + ВЗ+ВР 50%, надбавка за роботу, що становить державну таємницю 15 % від ПО, премія 10 % від ПО.

Вдруге перерахунок пенсії позивача здійснено управлінням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату № ФХ-111023 від 13.06.2012, відповідно до якої вказано наступне: посадовий оклад, підвищення ПО (%), оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років 40 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % , надбавка за таємність 15 %, премія 90 %.

Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 10.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з вимогою про надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Листами № ФХ-111023/1006/ВСЗ від 17.04.2018 та № ФХ-111023/1630/ВСЗ від 01.06.2018 відповідач повідомив, що грошове забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 станом на 01.03.2018 включає: оклад за посадою (ПО), оклад за військовим званням (ОВЗ) полковник, надбавка за вислугу років (50 % від ПО та ОВЗ). Також, у вказаних листах зазначено, що відповідну довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для проведення перерахунку пенсії.

У зв'язку з тим, що у даних повідомленнях Харківського обласного військового комісаріату відсутні дані про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавки за таємність 15% від посадового окладу, премії у розмірі 90% посадового окладу, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 15.08.2018 про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку на перерахунок пенсії з 01.03.2018, вказавши складові грошового забезпечення відповідно до вимог постанови № 704 від 30.08.2017, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткову надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за таємність.

Листом № ФХ-111023/2515 від 07.09.2018 Харківським обласним військовим комісаріатом повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 проведено перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії пенсіонерам Міністерства оборони України та складено відповідні довідки у порядку та на умовах, визначених статтею 63 Закону України " Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" № 2262-12 від 09.04.1992.

Судовим розглядом встановлено, що перерахунок пенсії позивача здійснено ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Харківського обласного військового комісаріату № ФХ111023 від 14.03.2018, яка складена у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 станом на 01.03.2018 та в яку включено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років (50%).

Не погодившись із тим, що відповідачем не виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, яка б включала додаткові види грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавку за таємність 15% від посадового окладу, премію у розмірі 90% посадового окладу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо вирішення справи по суті суд вказує наступне.

Частиною 3 статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій..

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 ця постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року.

Згідно з п. 2 постанови № 103 від 21.02.2018 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01 січня 2018 року.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановами КМУ № 103 від 21.02.2018 та №704 30.08.2017, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться й у пунктах 2-3 Порядку №45

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що зазначеними порядками встановлена наступна послідовність дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України; ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Як вбачається зі змісту абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, ця норма виключає з переліку видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, певні їх види за родовими ознаками, а саме не враховуються скасовані чи такі види грошового забезпечення та премії, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, абзац 7 пункт 5 Порядку № 45 спрямований на визначення видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, що не узгоджується із Законом № 2262-ХІІ, оскільки вказані питання є прерогативою Верховної Ради України, але не Кабінету Міністрів України.

Так, стаття 11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців. Про це зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Конституційний Суд у вказаному рішенні наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.

Абзац 7 пункту 5 Порядку № 45 змінює норми та умови пенсійного забезпечення, оскільки виключає певні види грошового забезпечення з переліку видів, що враховуються для перерахунку пенсії. Це означає, що абзац 7 пункту 5 Порядку № 45 суперечить статті11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення шляхом запровадження правил (абзац 7 пункту 5 Порядку № 45), що не засновані на Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, стаття 63, не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, що отримував позивач.

При цьому, суд звертає увагу на те, що в довідці Харківського обласного військового комісаріату № ФХ 111023 від 13.06.2012 вказувались додаткові види грошового забезпечення позивача: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 %, надбавка за таємність 15 %, премія 90 %.

Отже, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за таємність, премія, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та № 103 від 21.02.2018, позивачу виплачувались, у зв'язку з чим, ці надбавки слід вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення № ФХ № 111023 від 14.03.2018 згідно абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 та статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших".

Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи те, що судовим розглядом встановлено право позивача на включення вказаних видів грошового забезпечення в довідку № ФХ 111023 від 14.03.2018, суд приходить до висновку про наявність у спірних відносинах саме протиправних дій відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № ФХ 111023 від 14.03.2018 відомостей про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за таємність (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень), премії.

З метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов’язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу; надбавки за таємність (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень) 15% від посадового окладу; премії у розмірі 90% посадового окладу.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1, 61100, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Харківського обласного військового комісаріату (місцезнаходження - вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків, 61052, ідентифікаційний код - 08166355), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № ФХ 111023 від 14.03.2018 відомостей про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за таємність (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень), премії.

Зобов’язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу; надбавки за таємність (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень) 15% від посадового окладу; премії у розмірі 90% посадового окладу.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код - 08166355) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 01 лютого 2019 року.

Суддя А.С. Мороко