
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи,6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
31.01.2019 р. справа №520/10884/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області, Виконкому Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про 1) визнання неправомірних протоколів № 30 від 16.08.2017 року №1 від 05.01.2018 року засідання комісії при виконкомі Куп'янської міської ради Харківської області щодо питань з призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 виплати щомісячної адресної допомоги; 2) зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради Харківської області відновити виплату адресної допомоги та сплатити заборгованість за весь час затримки виплати з 18.07.2017 року по 17.12.2017 року, з 18.12.2017 року по 14.02.2018 року,-
встановив:
Аргументуючи зачвлені вимоги зазначив, що громадянин як внутрішньо переміщена особа має право на отримання щомісячної адресної допомоги, але владним органом протиправно було відмовлено у призначенні виплати у зв'язку із відсутністю особи за фактичним місцем проживання. На думку позивача, такі дії органу соціального захисту населення не відповідають вимогам закону.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради Харківської області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що Управлінням виконанні всі необхідні дії з метою дотримання законодавства при виплаті позивачу адресної допомоги.
Відповідач, Виконавчий комітет Куп'янської міської ради Харківської області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що позивачу правомірно було відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги , оскільки останній був відсутній за місцем проживання/перебування, що підтверджено актами обстеження матеріально-побутових умов.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши добуті по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради Харківської області від 19.07.2017р. №3819 є внутрішньо переміщеною особою (а.с. 9).
18.07.2017р. позивач письмовою заявою від 18.07.2018р. звернувся до владного суб'єкта із продовження щомісячної адресної допомоги особам, переміщеним з тимчасово окупованої території України та районів проведення антититерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
03.08.2017р. уповноваженими особами владного органу складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї позивача, де зазначено про відсутність на час перевірки ОСОБА_1 за адресою взяття на облік, а саме: АДРЕСА_1
Протоколом Комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 16.08.2017р. №30 відмовлено в призначенні адресної допомоги у зв'язку із відсутністю особи за фактичним місцем проживання, зазначеного у заяві про призначення допомоги, не можливо скласти обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
18.12.2017р. позивач повторно звернувся до владного органу із заявою аналогічного змісту.
27.12.2017р. уповноваженими особами владного органу, також, було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї позивача, де зазначено про відсутність на час перевірки ОСОБА_1 за адресою взяття на облік, а саме: АДРЕСА_1
Протоколом Комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 05.01.2018р. №1 відмовлено в призначенні адресної допомоги у зв'язку із відсутністю особи за фактичним місцем проживання, зазначеного у заяві про призначення допомоги, не можливо скласти обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Як з'ясовано судом, юридичною підставою для прийняття оскаржений рішень владним субктом обрано положення пункту 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365, а фактичною підставою послугувало судження про відсутність за фактичним місцем проживання/перебування.
Вважаючи вказані відмови незаконними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи відповідність закону оскарженого рішення владного суб'єкта, суд зазначає, що Законом України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі за текстом - Закон №1706-VII) установлені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
За визначенням ч. 1 ст. 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є, зокрема, громадянин України, якого змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 2 ст. 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі за текстом - Порядок № 505).
Відповідно до п.2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно пунктів 5, 7, 9 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку.
Пунктом 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365, передбачено, що за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Згідно пункту 13 вказаного Порядку № 365, комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2017, по справі №826/12123/16, яке набрало законної сили 04.07.2018р., визнано нечинними пункти 7, 8, 9, 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 та абз. 10 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 5 листопада 2014 р. № 637.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачеві у призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за його зверненням від 18.07.2017р. та 18.12.2017р.
Щодо обставин звернення до суду в межах строку встановленого законом, то суд зазначає, що у зв'язку з неподачею відповідачем доказів отримання громадянином спірних рішень, відсутні підстави для висновку про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України.
Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі соціального забезпечення знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення у формі протоколу Комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 16.08.2017р. №30 в частині відмови призначення адресної допомоги ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_2. , ІНФОРМАЦІЯ_1)
Визнати протиправним та скасувати рішення у формі протоколу Комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 05.01.2018р . №1 в частині відмови призначення адресної допомоги ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1)
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради Харківської області (місце знаходження - Харківська обл.., м.Куп'янськ, вул. 1 Травня, 6) повторно вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1) щомісячної адресної допомоги особам, переміщеним з тимчасово окупованої території України та районів проведення антититерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за заявами ОСОБА_1 від 16.08.2017р. та 05.01.2018р.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Старосєльцева