Рішення № 79549854, 31.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2019
Номер справи
1140/3460/18
Номер документу
79549854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3460/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування 10% надбавки, передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії та здійснювати виплату ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням 10% надбавки передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з червня 2005 року йому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” по лінії МНС. 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою було змінено посадові оклади за військове та спеціальне звання. Дія даної постанови була відтермінована і 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Відповідно до даних постанов ГУ ПФУ в Кіровоградській області йому проведено перерахунок пенсії, після отримання перерахованої пенсії позивач дізнався, що під час перерахунку його пенсії відповідачем було взято 86% від грошового забезпечення замість 96% на час виходу на пенсію, вважає, що різницю в 10% його пенсійного забезпечення нарахована не була, так як не було враховано додаткові види грошового забезпечення такі як 10% надбавки за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, осіб які віднесені до І-ї категорії постраждалих. Не погоджуючись із такими діями позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, на яке листами отримав відповідь та довідки, за змістом яких наголошено, на тому, що перерахунок здійснено у відповідності до норм чинного законодавства.

Ухвалою суду від 21.12.2018 року по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін (а.с.1).

Вказана ухвала направлена учасникам справи за правилами визначеними Кодексом адміністративного судочинства України, та учасниками справи отримана, про що свідчать відповідні поштові рекомендовані повідомлення про вручення судової кореспонденції (а.с.22-23).

Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов скористався подавши його до суду, за змістом якого позивач не погоджується із поданим адміністративним позовом, наполягає на правомірності дій посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.24-25).

Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Наказом начальника Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації від 18.12.2002 року №418-к «Про звільнення полковника ОСОБА_1М.» полковника ОСОБА_1 звільненого з військової служби наказом МНС України (по особовому складу) від 29.11.2002 року №288 у запас за пунктом 67, підпунктом «Б» (за станом здоров’я) з правом носіння військової форми одягу та оголошенням подяки, виключити з 31 грудня 2002 року зі списків особового складу Головного управління, всіх видів забезпечення та направити для постановки на військовий облік в Кіровоградський ОМВК (а.с.30-31).

ОСОБА_1, перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як пенсіонер, що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням (а.с.19).

Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій.

З матеріалів справи встановлено, що постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 01.06.2009 року у справі №2а-488/09 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність задоволено частково. Визнано протиправною Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо підвищення з 01 січня 2008 року розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на 10% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеного до 1 категорії. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплатити, з урахуванням виплачених сум, з 01 січня 2008 року розмір пенсії за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеного до першої категорії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.6-10).

05.12.2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням 10% надбавки передбаченої у пункті «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.12-13).

На вказану заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило суд, відповідь з порушеного в зверненні питання була надана листом від 29.05.2018 року №9895/03-19 також вказано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено відповідно до норм чинного законодавства (а.с.14).

В матеріалах справи наявна копія листа відповідача від 29.05.2018 року №9895/03-19, в якому наголошено, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції до 29.04.2006 року, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1-ї категорії постраждалих (пункт «в» статті 13 Закону). З 29.04.2006 року відповідно до закону України від 04.04.2006 року №3591-IV»Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» було внесено зміни до статті13 Закону, яким виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років. Посилаючись на рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп/9 щодо закріплення у статті 58 Конституції України принципу права про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, відповідач вказав про відсутність підстав для застосування інших норм права, які втратили чинність. Тому перерахунок пенсійного забезпечення був здійснений з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 року для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону, у розмірі 86% грошового забезпечення. Разом з тим, пославшись на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 01.06.2009 року вказано, що перерахунок пенсії з 01.01.2008 року здійснено з урахуванням 10% надбавки, передбаченої пунктом «в» статті 13 Закону. Також вказано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року виходячи із розміру 86% від грошового забезпечення (а.с.17).

В матеріалах справи наявна довідка територіального управління полковника служби цивільного захисту від квітня 2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана ОСОБА_1, з якої вбачається грошове забезпечення містить такі складові: посадовий оклад – 1400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням – 135,00 грн., надбавка за вислугу років – 40% (614,00 грн.), надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50% (1074,50 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 10% (140,00 грн.), премія – 100% (1400,00 грн.), з урахуванням вказаного основний розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_1 становить 96% грошового забезпечення за вислугу років – 32 роки (а.с.37).

Натомість, з розрахунку перерахованої пенсії позивача з 01 травня 2018 року судом встановлено, що пенсійне забезпечення ОСОБА_1 обраховано у розмірі грошового забезпечення виходячи із вислуги років – 32, становить 86 % грошового забезпечення (а.с.38).

Не погоджуючись з таким обрахунком відповідачем пенсійного забезпечення, а саме зниження відсоткового розміру такого забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.1995 року №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України від 09.07.2003 року №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058-IV).

Абзацом 22 ст. 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч. 5 ст. 44 Закону №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Отже, виплата грошової допомоги здійснюється, зокрема, за умови, що особа працювала на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, за наявності відповідного страхового стажу на таких посадах.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” № 2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” № 2011-XII від 20.12.1991 (далі Закон №2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З аналізу частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” у взаємозв’язку з частиною другою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” вбачається, що пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення. Склад грошового забезпечення визначається частиною другою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Оскільки до складу грошового забезпечення входять одноразові види грошового забезпечення, такі як премія, надбавки різного роду, доплати, то до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія мають входити також одноразові види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” №393 від 17.07.1992 р., пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №45 від 13.02.2008р., довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, обов'язок скласти, оформити та видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії покладається, в даному випадку на Міністерство надзвичайних ситуацій України, відповідно у даному випадку на територіальне управління МНС у Кіровоградській області.

Так, судом встановлено, що територіальним управлінням МНС у Кіровоградській області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.05.2018 року (а.с.38).

Судом встановлено, що 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі-Постанова).

Відповідно до п. 1. Постанови, визначено порядок нарахування та виплату коштів, яким визначено, здійснити перерахунок з пенсії, призначеної згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі — Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 року — 50 відсотків;

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — 75 відсотків;

- з 1 січня 2020 року — 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

На виконання зазначеної постанови №103, територіальним управлінням МНС у Кіровоградській області видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.04.2018 року (а.с.38).

Дана довідка є чинною у судовому порядку позивачем не оскаржена.

Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 р., заяви про призначення пенсії особам звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-12 подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в областях, визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Суд зауважує, що територіальним управлінням МНС у Кіровоградській області виконано обов’язок щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку відповідної форми для здійснення відповідного перерахунку пенсійного забезпечення.

Заперечуючи проти адміністративного позову відповідач вказує, що пенсія призначена позивачу відповідно до статті 13 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-12, а отже на час здійснення перерахунку пенсії застосуванню підлягає саме ця стаття.

Так, за приписами частини третьої статті 51 Закону №2262-12 перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.

Суд визнає, що відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону №2262-12 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Саме вказаними правовими нормами обґрунтоване рішення відповідача щодо встановлення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії позивача її максимального розміру в межах 86% від сум грошового забезпечення.

Такі дії відповідача стали наслідком помилкового застосування у спірних правовідносинах положень статті 13 Закону №2262-XII.

Відповідач не врахував, що вказані правові норми статті 13 Закону №2262-XII регулюють виключно правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.

Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.

Безспірно, при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають врахуванню вказані правові норми статті 13 Закону №2262-XII, але не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином, обмеження щодо максимального розміру пенсії за віком, передбачені статті 13 Закону №2262-XII, не підлягають врахуванню при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами №3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.03.2018 року у справі №175/1665/17 (2-а/175/41/17) провадження №К/9901/9550/18 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.

Таким чином, суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у редакції чинній на 01.01.2016р., якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зазначене свідчить про наявність порушеного права позивача щодо встановлення з 01.01.2018 року при перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії обмеження її розміру в межах 70%.

Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу зменшенням відсоткового розміру пенсії з 96 % на 70% вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

При цьому, суд критично оцінює дії відповідача, щодо неврахування складових грошового забезпечення позивача обрахованого під час виходу на пенсію під час перерахунку пенсійного забезпечення з 01 січня 2018 року, оскільки неврахування складових грошового забезпечення, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались громадянам під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Так само суд критично оцінює, посилання відповідача на рішення Кіровського районного суду міста Кіровограда від 01.06.2009 року про нарахування та виплату 10% різниці не врахованої позивачу, адже це право на отримання пенсійного забезпечення у 96% розмірі грошового забезпечення позивача, є абсолютним, і не повинно мати будь-які, його обмеження у розумінні Конституції України.

З огляду на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою його ефективного захисту, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01 січня 2016 року у розмірі 96 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням відсутності станом на час винесення рішення в матеріалах справи відомостей про перерахунок та виплату перерахованої пенсії позивачу, суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено суду правомірність бездіяльності щодо спірних правовідносин. Суд зазначає, що позивачем набуто право на перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року

З огляду на звільнення позивача від сплати витрат судового збору, тому такі відповідно до вимог статті 139 КАС України, розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: вул. вулиця Шульгіних, 43, квартира, 98, місто Кропивницький, 25006) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ – 20632802; адреса: вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування 10% надбавки, передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії та здійснювати виплату ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням 10% надбавки передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_2