
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2019 року м. Одеса Справа № 420/6442/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 03.04.2018 року ВП №54788032 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 та про відкриття виконавчого провадження ВП №56136951 від 10.04.2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання неправомірними та скасування постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 03.04.2018 року ВП №54788032 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 грн. та постанови про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2018 року ВП №56136951. Позов обґрунтований позивачем тим, що до винесення відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження, позивачем добровільно виконано рішення Приморського районного суду м. Одеси по справі №522/6206/17, про що відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області повідомлено, а тому підстав для стягнення виконавчого збору не має. Крім того, позивач зазначив в позові, що рішення суду виконано до початку примусового виконання в межах наданого 10 денного строку, що виключає стягнення з позивача виконавчого збору.
Ухвалою суду від 13.02.2018 року позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 21.01.2019 року відкрито позовне провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що постановою Приморського районного суду м. Одеси від 16.05.2017 року по справі №522/6206/17 позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2017 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, на підставі довідки від 01.03.2017 року №2.2.1-39-77 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження максимального розміру пенсії та стягнути заборгованість згідно проведеного перерахунку на його користь (аркуші справи 6-8).
Позивач не погодився із зазначеною поставою та оскаржив її до Одеського апеляційного адміністративного суду, однак ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2017 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 16.05.2017 року без змін.
На виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 16.05.2017 року, 25 вересня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 01.03.2017 року №2.2.1-39-77 та до відкриття виконавчого провадження ВП №54788032 від 27.09.2017 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунком та перерахунками від 25.09.2017 року.
З заяви ОСОБА_1 до начальника ГУ ПФУ в Одеській області від 26.07.2017 року вбачається, що з висновком про виконання Одеського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 ознайомлений та йому доведено, що доплата на виконання рішення суду в сумі 5997,60 грн. буде отримана ним у жовтні 2017 року із щомісячною виплатою пенсії.
На адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 2 жовтня 2017 року надійшов лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №09.1-7900 від 27.09.2017 року, яким направлено позивачу постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.09.2017 року ВП №54788032 при примусовому виконанні виконавчого листа №522/6206/17 від 22.09.2017 року, виданого Приморським районним судом м. Одеси.
На лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №09.1-7900 від 27.09.2017 року позивач повідомив відповідача про виконання рішення суду та самостійне проведення 25.09.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 01.03.2017 року №2.2.1-39-77, без обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2017 року. Крім того, позивачем зазначено про те, що доплата за період з 01.01.2017 року по 31.09.2017 року в сумі 5997,60 грн. 05.10.2017 року по Списку №1 зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 в ПАТ "Державний ощадний банк України".
Однак, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 03.04.2018 року винесена постанова про стягнення виконавчого збору ВП №54788032, з якої вбачається, що 02.04.2018 року виконавче провадження ВП №54788032 закінчено відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" та враховуючи не стягнення виконавчого збору за цим виконавчим провадженням з боржника - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає стягненню виконавчий збір у розмірі 14892 грн..
На підставі цієї постанови, старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 10.04.2018 року винесена постанова ВП №56136951 про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Одеської області ВП №5488032 від 03.04.2018 року.
Позивач зазначає, що виконав рішення Приморського районного суду м. Одеси по справі №522/6206/17 до відкриття виконавчого провадження та повідомив про це відповідача, а тому підстав для стягнення виконавчого збору з позивача не має та оскаржувані постанови мають бути скасовані судом.
Суд погоджується з доводами позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 1, 3, 5 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів, постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, тощо.
Примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).
Згідно з п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Таким чином, примусове виконання рішення суду розпочалося прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 27, ч. 9 ст. 27, п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" у разі, зокрема, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених п. 9 ч. 1 ст. 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що виконавче провадження ВП №54788032 закінчено 02.04.2018 року відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", тобто, з підстав фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
З наявних в справі доказів вбачається здійснення позивачем 25.09.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1, а доплата коштів за період з 01.01.2017 року по 31.09.2017 року в сумі 5997,60 грн. по Списку №1 фактично здійснена 05.10.2017 року, отже рішення Приморського районного суду м. Одеси по справі №522/6206/17 виконано позивачем в повному обсязі 05.10.2017 року.
Таким чином, до відкриття виконавчого провадження ВП №54788032 за постановою від 27.09.2017 року, позивачем рішення Приморського районного суду м. Одеси по справі №522/6206/17 не виконано в повному обсязі.
Проте суд зазначає, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у своїх постановах по справам №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а.
При цьому вищевказані висновки Верховного Суду в силу ч. 5 ст. 242 КАС України підлягають врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Враховуючи, що позивачем виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 року не в повному обсязі не з його вини, а за відсутності бюджетного фінансування з боку Держави, суд доходить висновку, що оскаржувані постанови підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст..ст.9, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 03.04.2018 року ВП №54788032 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 та про відкриття виконавчого провадження ВП №56136951 від 10.04.2018 року
Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 34929741, м. Одеса, пл. Бориса Дерев'янка 1, 65104) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна 83, м. Одеса, 65107) сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) по платіжному дорученню №3037 від 27.12.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Іванов Е.А.
.