
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 р. справа № 1440/2503/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороз А. О. за участю секретаря судового засідання розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Новобудівна, 1,Миколаїв,54050
про:визнання протиправним та скасування розпорядження від 27.04.2018р № 2/4404, № 2/2250, № 1/5067, № 1/397,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась з позовною заявою до управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі-відповідач 1), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження про відмову у призначенні субсидій, державних соціальних допомог від 27.04.2018 №2/4404, від 27.04.2018 р. №2/2250, від 27.04.2018 №1/5067, від 27.04.2018 №1/397.
Ухвалою від 12.10.2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 05.12.2018 р. судом у справу залучено в якості другого відповідача Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі- відповідач 2)
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що оскаржувані листи-відмови у призначенні їй субсидії, державних соціальних виплат є протиправними, оскільки прийняті з порушенням порядку призначення таких виплат, адже всі розпорядження прийняті однією датою у 2018 році, а під час оформлення документів та в подальшому відповідачем не було перевірено матеріальний стан позивача, лише у 2018 році проведено таку перевірку, хоча відповідач мав провести її ще під час звернення позивача у 2015 році.
Відповідачі надали до суду відзиви, згідно яких просили відмовити у задоволенні позову, оскільки у заявах, з якими зверталась позивач і долучала декларації про доходи та майновий стан, осіб які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначала про відсутність у власності або володінні членів її сім'ї транспортних засобів, однак перевіркою було встановлено, що у її чоловіка два транспортних засоби. А за наявності у члена сім'ї у власності чи володінні більше одного автомобіля державна соціальна допомога не призначається.
Сторони подали клопотання про розгляд справи без їх участі. Згідно із ст. 194 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 перебувала на обліку у відділі соціальних виплат та компенсацій Корабельного району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з жовтня 2015 по травень 2018 року.
Позивач чотири рази зверталася із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме 13.10.2015 №2/4404, 15.06.2016 за №2/2250, 09.12.2016 року №1/5076, 30.01.2018 за 1/397. До заяв позивач долучала, окрім іншого, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
27.04.2018 р. відповідачем 2 були видані розпорядження від 27.04.2018 р. за 2/4404, №2/2250, №1/5067, 1/397 про відмову у призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Підставою для відмови у призначенні позивачу соціальної допомоги стало, те що за результатами проведеної перевірки даних, поданих позивачем, стало відомо, що у чоловіка позивача є два транспортних засоби.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі-Закон), заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Згідно зі ст. 7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м на одного члена сім'ї та додатково 10.5 кв.м на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до п. 12 Порядку, призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250,у разі коли особами, які входять до складу сім і, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Таким чином, наявність у членів сім'ї позивача два транспортних засоби, про які позивач не зазначила у заявах про призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є підставою для відмови у призначенні їй соціальної допомоги, а відтак оскаржуване розпорядження відповідача є правомірним. Наявність у сім'ї позивача двох транспортних засобів не спростована позивачем. А щодо твердження позивача про порушення відповідачем строків розгляду заяв позивача, суд зазначає, що порушення строків розгляду заяв не спростовує наявність підстав для відмови у призначенні соціальної допомоги.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи відповідач повністю довів правомірність спірного розпорядження.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління соціальних виплат і компенсацій Корабельного району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Новобудівна, 1, м. Миколаїв, 54050, ), Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз