Рішення № 79525523, 31.01.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2019
Номер справи
400/2551/18
Номер документу
79525523
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2019 р. № 400/2551/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправною відмови; зобов'язання вчинити певні дії, ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) про:

визнання протиправною відмови відповідача щодо непроведення з 01.01.2017 перерахунку пенсії;

зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262), постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294» (надалі - Постанова № 1036) з врахуванням збільшених розмірів посадового окладу - 2900 грн., окладу за спеціальним званням (полковник) - 135 грн., надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 40%, що становить - 1214 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (100%), що становить - 4249 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу (50%), що становить - 1450 грн., премія (140%), що становить - 5948,60 грн.

встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем протиправно не здійснив, з 01.01.2017 перерахунок його пенсії як колишнього працівника пенітенціарної служби України, з огляду на збільшення розміру посадового окладу за посадою, на якій він працював.

У відзиві на позовну заяву (ар. с. 471-43) Управління зазначило таке. Позивач перебуває на обліку в Управлінні та йому було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою № 1036 затверджено схеми посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області; посадових окладів осіб начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мін'юсту; посадових окладів осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінальної-виконавчої служби. У відзиві Управління вказало, що Постанова № 1036 втратила чинність з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 704). 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103), якою встановлено порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262. На виконання Постанови № 103 та Постанови № 704 Управління здійснило перерахунок пенсії позивача. Управління вказало у відзиві, що 27.03.2014 прийнято Закон України № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (надалі - Закон № 1166), яким внесено зміни і до Закону № 2262. Відповідно до Закону № 1166, частину другу статті 13 Закону № 2262 викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів». Крім того, Управління вказало, що позивач подав довідку, що була видана ліквідаційною комісією управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області (надалі - Служба), а не правонаступником Служби - Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. На думку Управління, з урахуванням дати подання позову (18.10.2018) та встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду, вимоги ОСОБА_1 можуть бути розглянуті лише за період з 18.04.2018.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, представник Управління просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач є пенсіонером Державної пенітеціарної служби України, якому у 2002 році була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до вимог Закону № 2262, у розмірі 90% грошового забезпечення.

01.10.2018 позивач звернувся до Управління із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії відповідно до Постанови № 1036 з 01.01.2017. До заяви позивач додав довідку, що була видана Службою, про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії станом на 01.01.2017 (ар. с. 23).

Листом від 11.10.2018 № 3271-І-07 (ар. с. 25-27) Управління повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії було проведено відповідно до Постанови № 103 з 01.01.2018 на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України (ар. с. 46). Питання щодо перерахунку пенсії позивача з 01.01.2017 Управління не вирішило та відповіді стосовно цього питання не надало.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України від 23.06.2005 № 2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону № 2262.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою № 1036 (дата набрання чинності - 01.01.2017, втрата чинності - 01.03.2018) до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 1294) були внесені зміни, в тому числі шляхом збільшення посадового окладу першого заступника начальника управління.

Протягом 2017 року позивач отримував пенсію, розмір якої не був перерахований в зв'язку із збільшенням посадового окладу.

На думку суду, Управління допустило протиправну бездіяльність щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2017.

Відповідно до пункту 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).

Згідно з пунктом 3, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Позивач, як вказано вище, надав Управлінню довідку, що була видана державним органом, з якого ОСОБА_1 був звільнений із служби.

Викладені у відзиві на позовну заяву доводи Управління про те, що перерахунок пенсії позивача було здійснено відповідно до Постанови № 103, суд відхилив. У пункті 1 Постанови № 103 йдеться про перерахунок пенсій, що має проводитися відповідно до чинних з 01.03.2018 (дата набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») розмірів окладів за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. В даному випадку, як вказано вище, перерахунок мав бути проведений відповідно до складових грошового забезпечення, що передбачалися Постановою № 1294 та були змінені з 01.01.2017 відповідно до Постанови № 1036.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що Управління протиправно не здійснило позивачу перерахунок пенсії за 2017 рік.

Причиною звернення позивача до суду стало невчинення органами, вказаними у Постанові № 45, дій, результатом яких мало стати отримання позивачем пенсії у належному розмірі. Право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною (збільшенням) посадового окладу встановлено Законом № 2262, і реалізація цього права не має залежати від виконання або невиконання Пенсійним фондом України, головними управліннями Пенсійного фонду України та державними органами (у розумінні Постанови № 45) покладених на них обов'язків.

Суд відхилив доводи Управління про те, що перерахунок можливо провести лише з 18.04.2018 (а не з 01.01.2017, як просив позивач), оскільки, відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів які видають довідки для перерахунку пенсії, провадяться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки перерахунок пенсії на підставі Постанови №1036 позивачу не проведений у зв'язку із бездіяльністю органу пенсійного фонду, цей перерахунок відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262 має бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тобто з січня 2017 року.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати звіт відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволенню не підлягають, оскільки вимога про надання звіту відноситься до права суду зобов'язати або не зобов'язувати суб'єкта владних повноважень, на якого покладені певні обов'язки, надати у встановленому судом строк звіт про виконання судового рішення. У суду немає підстав вважати, що рішення суду відповідачем не буде виконуватись.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2017.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити за 2017 рік перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного у Довідці про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, виданої Головою комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036, виходячи з 90% суми грошового забезпечення.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,40 грн., що був сплачений платіжною квитанцією від 18.10.2018 № 0.0.1162115186.1.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна