
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 р. Справа№200/14351/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання бездіяльності протиправною щодо припинення з 01 грудня 2018 року виплати пенсії позивачу; визнання бездіяльності протиправною щодо невиплати суми заборгованості з часу призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно; зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії з 01 грудня 2018 року; зобов'язання нарахувати та виплатити заборгованість з дня призначення пенсії за віком на пільгових умовах , а саме з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаною позовною заявою.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він здобув право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням. З 17.08.2016 року позивач проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. В травні 2018 року позивач в судовому порядку підтвердив право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Після набрання рішенням суду законної сили відповідач нарахував та здійснював виплату з серпня 2018 року по лютий 2018 року без врахування заборгованості, яка утворилась з дня набуття права на призначення пенсії, тобто з лютого 2018 року. Позивачу було повідомлено про те, що пенсія позивачу буде сплачуватись лише за наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. 29.10.2018 року позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про скасування довідки про взяття на облік ВПО та визнання її недійсною. Начальником відділу праці за зверненням позивача прийнято рішення про скасування довідки про взяття на облік ВПО та визнання її недійсною. Посилаючись на те, що ним було вжиті всі заходи на отримання пенсії, позивач просив задовольнити позов.
Разом з позовною заявою надані клопотання: про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 02 січня 2019 року суд поновив позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом; прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі; вирішив розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд справи призначено на 31 січня 2019 року о 10:00 год.
Представники сторін до суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.
В установлений судом строк відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду наданий відзив на адміністративний позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що згідно особистої заяви від 30.01.2018 року позивачу призначено пенсію за віком 10.02.2018 року. Управлінням було направлено на Комісію список, в якому зазначені дані для перевірки фактичного місця проживання позивача. На підставі витягу з протоколу засідання Комісії від 16.02.2018 року №30 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії. 26.06.2018 року позивач звернувся до управління з заявою про поновлення виплати пенсії пенсії. На підставі витягу з протоколу засідання Комісії від 04.07.2018 року №104 прийнято рішення про поновлення виплати пенсії позивачу. З серпня 2018 року позивач отримує поточну пенсію. Щодо вимоги позивача сплатити заборгованість за весь період управління зазначає, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органах, що здійснюють соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Просив відмовити в задоволенні позову. Крім того, відповідач зазначив на порушення позивачем строку звернення до суду. Суд ухвалою від 02.01.2019 року задовольнив клопотання позивача та визнав поважними причини пропуску строку звернення позивача із позовом до суду, внаслідок чого посилання відповідача на пропущення строку позивачем є необґрунтованим
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданого Краматорським МВ ГУДМС України в Донецькій області 07 грудня 2015 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Згідно пенсійного посвідчення від серії НОМЕР_3 року позивач має право на отримання пенсії за віком.
17.08.2016 року позивач зареєструвався за адресою: АДРЕСА_1, після чого звернувся до відповідача для отримання пенсії за фактичним місцем проживання.
Позивач взятий на облік відповідачем як одержувач пенсії за віком та внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України.
29.10.2018 року позивач звернувся до Краматорського управління праці та соціального захисту населення з заявоб про визнання довідки про взяття його на облік, як внутрішньо переміщеною особи, недійсною.
Рішенням від 29.10.2018 року №463 довідку ОСОБА_1 від 09.08.2017 №0000292837 скасовано.
02.11.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення з призначення та виплати пенсії як ВПО на виплату пенсійного забезпечення на загальних підставах та виплату заборгованості з лютого по липень 2018 року.
Листом відповідача від 12.11.2018 року №641/Д-01-01-01 призначення та продовження виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Роз'яснено право оскарження наданої інформації в порядку підлеглості до вищого органу або в судовому порядку.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та досягли встановленого цим законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Позивач є громадянином України і у відповідності до чинного законодавства набув право на отримання пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1 ст. 49 цього закону.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV, а саме: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
За правилами частини 2 статті 49 цього Закону № 1058-IV, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1), поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Пунктом 2.9 цього ж Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії, як відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи.
Суд також зауважує, що з моменту реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1, а як наслідок - втрати статусу внутрішньо переміщеної особи, характер правовідносин між ним та УПФУ змінився, а відтак і їх законодавче врегулювання також.
Порядок отримання та втрати статусу внутрішньо переміщеної особи врегульовано Законом України "Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб". Так, згідно ч. 3 ст. 4 вказаного Закону, для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та статусу внутрішньо переміщеної особи відповідно, така особа звертається із заявою до компетентного органу соціального захисту населення. П. 1 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно і скасування статусу внутрішньо переміщеної особи, є заява особи про відмову. Таким чином, отримання та втрата статусу внутрішньо переміщеної особи є добровільним правом кожного громадянина, сам лише факт проживання на відповідних територіях, без волевиявлення отримання відповідного статусу, не надає громадянину автоматично статусу внутрішньо переміщеної особи.
Суд також зазначає, що згідно з частиною другої статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Отже, з часу реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 і відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи до спірних правовідносин не підлягало застосуванню законодавство, яким врегульовано питання виплати (відновлення) пенсії внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, як Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365.
Таким чином, управління всупереч конституційним гарантіям, без законних підстав, протиправно не поновило позивачу виплату пенсії, а отже суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Також суд зауважує, що визначення того, хто є внутрішньо переміщеними особами надано у абзаці першому частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706- VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII; у редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин). Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Як зазначено в статті 2 цього Закону, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції.
Водночас частиною першою статті 3 вказаного Закону встановлено, що громадянин України за обставин, визначених у статті 1 цього Закону, має право на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання, що враховується судом.
До жодного з указаних законів не внесено такої підстави для припинення соціальних виплат, як відсутність у особи її реєстрації як внутрішньо переміщеної.
Судом встановлено протиправну бездіяльність відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно, з 01.12.2018 року, а тому, позов підлягає задоволенню.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про зобов'язання відповідача відновити нарахування та виплату пенсії з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно, з 01.12.2018 року.
Позовна вимога про сплату заборгованості за період, починаючи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно, з 01.12.2018 року, охоплюється зобов'язанням відновити виплату пенсії.
Щодо негайного виконання рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду, зокрема про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки позивачем вимоги про стягнення суми пенсії не заявлялися, тому правові підстави для застосування вказаним норм - відсутні.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн. згідно квитанції №74 від 20.11.2018 року.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання бездіяльності протиправною щодо припинення з 01 грудня 2018 року виплати пенсії позивачу; визнання бездіяльності протиправною щодо невиплати суми заборгованості з часу призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно; зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії з 01 грудня 2018 року; зобов'язання нарахувати та виплатити заборгованість з дня призначення пенсії за віком на пільгових умовах , а саме з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно, з 01.12.2018року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року включно, з 01.12.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Аканов О.О.