ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа 2а-8430/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2010 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом ДПІ у Франківському районі м. Львова (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35)
до відповідача ТзОВ «Бард» (79053, м. Львів, вул. В. Великого, 51/182, код ЄДРПОУ 23958266, розрахункові рахунки: № 26006240209002 , № 26007240209001, № 26058240209050, № 26063240209001 в ЗГРУ „Приватбанк", МФО 325321)
про стягнення податкового боргу в сумі 7513,19 грн.
За участю представника позивача Кельбас Р.А.,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 4793,76 грн. в дохід Державного бюджету та 2719, 43 грн. в дохід місцевого бюджету.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач має заборгованість перед бюджетом в розмірі 7 513,19 грн., а саме: з податку на додану вартість - 1 693,76 грн. (1 693,76 грн. - штрафні (фінансові) санкції); з податку на прибуток - 3 100 грн. (1 740,00 грн., - основний платіж, 1 360,00 грн. -штрафні (фінансові) санкції); збір за забруднення навколишнього середовища - 679,43 грн. (679,43 грн. - штрафні (фінансові) санкції; з комунального податку - 2 040,00 грн. (2 040,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції). Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі. Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, хоча про розгляд справи повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та способів, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (із змінами і доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: ... "подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна".
Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р.(далі Закон) (із змінами та доповненнями), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними Цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно до ст.1 п. 1.1 Закону платники податків юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи немають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п. 1. 12 ст. 1, контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Відповідно п.п. 5.4.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-111 (із змінами та доповненнями) узгоджена сума податкового зобов”язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до вимог підп.3.1.1 п.3.1 ст.3 даного Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п.п. 9.1.3 п. 9.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-XII, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідач має заборгованість перед бюджетом в розмірі 7 513,19 грн., а саме: з податку на додану вартість - 1 693,76 грн. (1 693,76 грн. - штрафні (фінансові) санкції); з податку на прибуток - 3 100 грн. (1 740,00 грн., - основний платіж, 1 360,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції); збір за забруднення навколишнього середовища - 679,43 грн. (679,43 грн. - штрафні (фінансові) санкції; з комунального податку - 2040 грн. (2 040,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції).
Податковий борг ТзОВ „Бард" з податку на додану вартість в розмірі 1 693,76 грн., виник в результаті порушення зазначеним підприємством підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме, неподання ним податкових декларацій з податку на додану вартість за відповідні податкові (звітні) періоди. В зв'язку з вищезгаданим порушенням ТзОВ „Бард", ДПІ у Франківському районі м. Львова складено акти про порушення податкового законодавства, на підставі яких винесено податкові повідомлення-рішення щодо податкового зобов'язання зазначеного підприємства з ПДВ за штрафними санкціями: акт № від 05.05.2008 р. №1450/15-2/23958266 щодо неподання подання податкової декларації з ПДВ за період: жовтень 2007 р. за терміном 20.11.2007 р., листопад 2007 р. за терміном 20.12.2007 р; грудень 2007 р. за терміном 21.01.2008 р.; січень 2008 р. за терміном 20.02.2008 р; лютий 2008 р. за терміном 20.03.2008 р; березень 2008 р. за терміном 21.04.2008р. податкове повідомлення-рішення від 17.06.2008 року №0104661530/0 - в розмірі 1 020,00 грн.; акт № 2263/15-2/23958266 від 27.06.2008 р. щодо неподання податкової декларації з ПДВ за період: квітень 2008 р. за терміном 20.05.2008 р., травень 2008 року за терміном 20.06.2008 р.податкове повідомлення-рішення від 09.09.2008 р. № 0105851530/0/0 - в розмірі 340,00 грн.; акт № 2840/15-2/23958266 від 03.09.2008 року щодо неподання податкової декларацій з ПДВ за період: червень 2008 р. за терміном 21.07.2008 р., липень 2008 р. за терміном 20.08.2008 р. податкове повідомлення-рішення від 17.10.2008 р. № 0107181530/0 - в розмірі 340,00 грн. Враховуючи переплату в розмірі 6, 24 грн., згідно картки особового рахунку платника, станом на 04.09.08 р. податковий борг ТзОВ „Бард'' з податку на додану вартість склав 1 693,76 грн. Заборгованість відповідача з податку на прибуток, що складає 1 740,00 грн., виникла внаслідок несплати самостійно задекларованих платежів згідно з деклараціями: № 120106 від 17.12.2009 р. по терміну сплати 17.12.2009 р., якою ТзОВ "Бард" визначено податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1 284,00 грн; №120109 від 17.12.2009 року по терміну сплати 30.12.2009 р., якою підприємстом визначено податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 456,00 грн. Заборгованість ТзОВ «Бард» з податку на прибуток також включає штрафні (фінансові) санкції нараховані за результатами перевірки своєчасності подання податкової звітності оформленої актом №33/15-1/23958266 від 20.01.09 р., яким встановлено порушення підприємством п.п 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки ТзОВ „Бард" не своєчасно подано до органів ДПІ декларацій з податку на прибуток за: 11 місяців 2007 року, граничним строком подання 20.12.2007 р.; 2007 рік, граничним строком подання 11.02.2009 р.; 1-ий квартал 2008 року, граничним строком подання 12.05.2008 р.; 1-ше півріччя 2009 року, граничним строком подання 11.08.2009 р.; 9 місяців 2008 року, граничним стрком подання 10.11.2008 р.; 11 місяців 2008 року, граничним строком подання 22.12.2008 р. На підставі даного акту ДПІ у Франківському районі м.Львова винесено податкове повідомлення-рішення №0006771510/0 від 25.02.2009 року яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток в розмірі 1 020,00 грн. Крім того, за фактом неподання ТзОВ «Бард» податкової звітності з податку на прибуток за 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року ДПІ у Франківському районі м.Львова складено акт про результати невизної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності №2637/154/23958266, на підставі якого податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0012541510/0 від 28.10.2009 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок неї прибуток в розмірі 340,00 грн. Податковий борг ТзОВ «Бард» по збору за забруднення навколишнього середовища включає в себе штрафні (фінансові) санкції в розмірі 680,00 грн. нараховані ДПІ у Франківському районі м. Львова за фактом порушення термінів подачі податкової звітності по вказаному збору за 2007 рік, 1 квартал 2008 року, півріччя 2008 року, 9-ть місяців 2008 року, про що ДПІ складено акт № 4556/15-3/23958266 від 17.12.2008 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0006991540/0 від 17.12.2008 року. Враховуючи переплату, згідно облікової картки платника станом на 12.01.09 року в розмірі 0.57 грн. податковий борг з зазначеного платежу склав 679,43 грн. Податковий борг з комунального податку виник в результаті порушення ТзОВ „Бард" ст.15 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори" та п.4.1.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки підприємством несвоєчасно подано до органів ДПІ розрахунку по комунальному податку за періоди: листопад 2007 року , терміном подання - 20.12.2007 року; грудень 2007 року, терміном -21.01.2008 року; січень 2008 року, терміном - 20.02.2008 року; лютий 2008 року, терміном - 20.03.2008 року; березень 2008 року, терміном - 21.04.2008 року; квітень 2008 року, терміном - 20.05.2008 року; травень 2008 року, терміном - 20.06.2008 року; червень 2008 року, терміном - 21.07.2008 року; липень 2008 року, терміном - 20.08.2008 року; серпень 2008 року, терміном - 22.09.2008 року; вересень 2008 року, терміном - 20.10.2008 року; жовтень 2008 року, терміном - 20.11.2008 року, про що ДПІ у Франківському районі м.Львова складено акт №4555/15-3/23958266 від 17.12.2008 року та винесено податкове повідомлення-рішення №0007001540/0 від 17.12.2008 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з комунального податку в розмірі 2 040,00 грн. Відповідачем не сплачено суми штрафних санкцій у встановлені законом строки до бюджету. Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовується до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Відповідно до ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ДПІ у Франківському районі м. Львова направила відповідачу податкові вимоги: першу податкову вимогу № 1/769 від 08.09.2008 р. другу податкову вимогу № 2/858 від 21.10.2008 р. Проте, ТзОВ „Бард" не вжило жодних заходів для погашення податкового боргу. У відповідності до ст. 10 вказаного Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ДПІ у Франківському районі м. Львова прийнято рішення від 24.11.2008 р. про стягнення коштів та продаж інших активів в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідачем суду доказів у підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом станом на день розгляду справи не представлено.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Оскільки відповідач доказів в спростування заявлених позовних вимог не надав, повноважного представника до суду не забезпечив, можна зробити висновок, що він проти позову не заперечує.
У відповідності до вимог ст. 20 Закону України „Про систему оподаткування”, контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законом.
Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ТзОВ «Бард» (79053, м. Львів, вул. В. Великого, 51/182, код ЄДРПОУ 23958266, розрахункові рахунки: № 26006240209002 , № 26007240209001, № 26058240209050, № 26063240209001 в ЗГРУ „Приватбанк", МФО 325321) в дохід Державного бюджету 4793, 76 грн. та в дохід місцевого бюджету Франківського району м. Львова 2719, 43 грн. податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 05.02.2010 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош