Рішення № 79493366, 29.01.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
280/5562/18
Номер документу
79493366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2019 року об 11 год. 14 хв.Справа № 280/5562/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Новікової І.В.,

за участю секретаря судового засідання Ширшова А.А.,

за участю:

представника позивача - Пивоварової О.М.,

представника відповідача - Штабовенка Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юр-Твін»

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, ЗОВ ФСЗІ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юр-Твін» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію у Запорізькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів;

зобов'язати відповідача надати звіт за 2016 рік формою 10-ПІ (Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2017 №42, до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Ухвалою суду від 29.12.2018 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 29.01.2019.

В підготовчому засіданні 29.01.2019, за письмовою згодою представників сторін, закрито підготовче провадження у справі та розпочато розгляд адміністративної справи по суті в цей же день.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що до ЗОВ ФСЗІ надійшла інформація від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій зазначено про те, що у 2016 році середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві - ТОВ «Юр-Твін» складала 44 особи, а середньооблікова кількість штатних працівників осіб з інвалідністю - 0 осіб. Вказує, що відповідачем не виконуються вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70, оскільки відповідач не зареєструвався належним чином у відділенні Фонду та жодних звітів за формою 10-ПІ не подавав.

За таких обставин, зважаючи на невиконання відповідачем обов'язків щодо реєстрації на обліку у відділенні Фонду та неподання звітності, позивач звернувся з позовом до суду.

В свою чергу, 24.01.2019 від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій позивачем фактично зменшено розмір заявлених позовних вимог, у зв'язку з тим, що ТОВ «Юр-Твін» пройшло реєстрацію у відділенні Фонду. З урахуванням чого позивач просив суд зобов'язати відповідача надати звіт за 2016 рік формою 10-ПІ (Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2017 №42, до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що по-перше відповідач пройшов реєстрацію у відділенні Фонду, що підтверджується відповідною довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів. По-друге, відповідач вказав на те, що позивач не наділений повноваженням звертатися до суду з питання подання підприємства звітності за формою 10-ПІ, оскільки заповнення такої звітності здійснюється підприємством самостійно, а у разі невиконання такого обов'язку Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність посадових осіб за невиконання обов'язку щодо звітування перед Фондом. Крім того, відповідач вказував і на ту обставину, що вимоги позивача про зобов'язання подати звіт за 2016 рік є також необґрунтованими, оскільки позивача взято на облік лише у 2018 році, а відтак і обов'язок щодо подачі звітності у відповідача виникне лише у 2019 році за звітний період 2018 року.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав позицію викладену в письмових запереченнях та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши обставини справи та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює та визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їх рівності з усіма іншими громадянами для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (далі - Закон №875-ХІІ, зі змінами та доповненнями, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною 9 статті 19 Закону №875-ХІІ, передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 7 статті 19 Закону №875-ХІІ, порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що процедуру реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) визначає Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 №70 (далі - Порядок №70).

Відповідно до пункту 2 Порядку №70, роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців.

Наданою до матеріалів адміністративної справи довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 19.10.2018 №7753 підтверджується, що ТОВ «Юр-Твін» зареєстрований від 19.10.2018 за №23/101/7540 Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.19).

Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 №70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Позивач в позовній заяві вказував на те, що відповідно до відповіді ГУ ПФУ в Запорізькій області від 14.12.2018 у 2016 році середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві відповідача склала 44 особи, при цьому звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів до ЗОВ ФСЗІ від відповідача не надходило.

Разом із тим, частиною 4 статті 5 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Позивачем у позові нормативно та документально не підтверджено право на звернення до суду з вимогами саме про зобов'язання підприємства подати звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Як зазначено у ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, законами України не передбачене право органу Фонду соціального захисту інвалідів звернутись до адміністративного суду з позовом про зобов'язання відповідача надати звіт за 2016 рік за формою 10-ПІ.

Суд зазначає, що дійсно обов'язок щодо подання звітності за формою 10-ПІ передбачена положеннями чинного законодавства України, проте, невиконання такого обов'язку не свідчить про право позивача через суд зобов'язати подати відповідну звітність, оскільки таке право повинно бути прямо обумовлено у нормативно-правовому акті.

Більш того, відповідно до ч.1 ст.42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Суд звертає увагу позивача, що статтею 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто, чинним законодавством України передбачено окремі заходи щодо спонукання підприємства на подачу звітності з зайнятості та працевлаштування інвалідів та визначено вид відповідальності підприємства у вигляді штрафу за не виконання обов'язків щодо подання звітності. Позивачем в свою чергу не надано доказів на підтвердження вжиття відповідних заходів, що застосування до відповідача санкцій за неподання звітності.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність заявлених позовних вимог, що зумовлює відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юр-Твін» (69089, м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва, буд.58-А) про зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі складено та підписано 30.01.2019.

Суддя І.В. Новікова