
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1920/18
ОКРЕМА УХВАЛА
24 січня 2019 року
зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України на виконання рішення суду від 08.06.2018 у справі №813/1920/18 за його позовом до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, в якій просить суд:
- визнати протиправним рішення Міністерства оборони України щодо повторної відмови ОСОБА_2 у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.11.2018 №112, прийнятого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби у розмірі 400 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності 1 групи, відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018.
Заява мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 у справі №813/1920/18 суб'єктом владних повноважень досі не виконано, у зв'язку з чим позивач змушений повторно звертатися до суду.
Відповідач заперечення проти заяви до суду не подав.
Позивач в судовому засіданні заяву підтримав, просив суд задовольнити вказану заяву повністю.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд заяви без участі представника відповідача до суду не надходило.
Третя особа явку представника в судове засідання не забезпечила, повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд заяви без участі її представника до суду не надходило.
Заслухавши пояснення позивача, розглянувши заяву про визнання протиправними дій щодо виконання судового рішення, суд дійшов висновку, що вказану заяву необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 у справі №813/1920/18 частково задоволено позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату, визнано протиправним рішення відповідача щодо відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби, оформленого листом від 27.03.2018 №2895 (п.3 протоколу Міністерства оборони України №16 від 09.02.2018) та зобов'язано Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності 1-ої групи, та прийняти відповідне рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
13.07.2018 Львівський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист у справі №813/1920/18, яким зобов'язав Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності 1-ої групи, та прийняти відповідне рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
30.11.2018 ОСОБА_2 отримав лист Львівського обласного військового комісаріату №10579 від 16.11.2018 з рішенням, яке оформлене витягом протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.11.2018 №112, яким заявнику відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.
Відповідно до витягу з протоколу від 02.11.2018 №112 ОСОБА_2 не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки на час первинного встановлення інвалідності (22.02.2002) не існувало правової норми щодо призначення допомоги (запроваджена з 10.05.2005), а зміна групи інвалідності в 2013 році та в 2017 році також не надає підстав для призначення допомоги.
ОСОБА_2 вважає, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 у справі №813/1920/18 не виконано, а тому позивач звернувся до суду з заявою про визнання протиправним рішення відповідача на виконання рішення суду.
При вирішенні питання щодо визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень на виконання рішення суду суд виходив з такого.
Частиною 1 ст.383 КАС України передбачено, що особа-позивач на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Відповідно до ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 вказаного Кодексу.
Як вбачається з прохальної частини заяви ОСОБА_2 від 07.12.2018 вона містить вимогу про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України щодо повторної відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.11.2018 №112, прийнятого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 у справі №813/1920/18, яке набрало законної сили, суд визнав протиправним та скасував рішення про відмову позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби, оформленого листом від 27.03.2018 №2895, оскільки позивач має право на вказану виплату.
У зв'язку з тим, що суд не вправі втручатися в дискреційні повноваження відповідача та давати йому вказівки щодо прийняття конкретного рішення, останнього зобов'язано прийняти відповідне рішення.
Суд встановив, що відповідач рішенням, оформленим протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.11.2018 №112, відмовив ОСОБА_2 у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби.
Міністерство оборони України, як на підставу для прийняття рішення, зокрема, посилається на те, що ОСОБА_2 не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки на час первинного встановлення інвалідності (22.02.2002) не існувало правової норми щодо призначення допомоги (запроваджена з 10.05.2005), а зміна групи інвалідності в 2013 році та в 2017 році також не надає підстав для призначення допомоги. Крім цього, відповідач зазначає, що законодавство, яке діє з 01.01.2017 не передбачає виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 400 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, особа з інвалідністю з числа осіб, звільнених зі строкової військової служби. Така норма передбачена для іншої категорії військовослужбовців (осіб, які проходять військову службу за контрактом).
Аналіз вказаного рішення дає суду підстави для висновку про те, що відповідач в оскарженому рішенні, фактично не погоджується з рішенням суду від 08.06.2018.
З приводу цього, суд зазначає, що у випадку незгоди із рішенням суду відповідач мав право оскаржити його в апеляційному порядку, проте належним чином не скористався таким правом.
Суд наголошує на тому, що оскільки рішенням суду від 08.06.2018 встановлено право ОСОБА_2 на виплату одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби, суд дійшов висновку, що рішення, оформлене витягом протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.11.2018 №112 є протиправним.
Відповідно до ч.6 ст.383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 вказаного Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Таким чином, суд встановив порушення відповідачем ст.370 КАС України, яка визначає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи та підлягає виконанню на всій території України.
У зв'язку з необхідністю вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби у розмірі 400- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності 1-ої групи, та прийняти відповідне рішення на виконання рішення суду від 08.06.2018.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд враховує, що у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України", яке набуло статусу остаточного 15.01.2010, констатовано систематичне невиконання в Україні рішень національних судів. З огляду на суть порушення суд зобов'язав державу, зокрема, невідкладно запровадити ефективний засіб юридичного захисту (або комплекс таких засобів), який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішення національного суду, за виконання якого вона несе відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини.
У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах "Ромашов проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
З огляду на вказане, суд вважає, що заяву ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення відповідача на виконання рішення суду у справі за його позовом до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 370, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
заяву ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення Міністерства оборони України на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Міністерства оборони України щодо повторної відмови ОСОБА_2 у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.11.2018 №112, прийнятого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення, отриманого під час виконання обов'язку військової служби у розмірі 400- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності 1-ої групи, та прийняти відповідне рішення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2018.
Про вжиття відповідних заходів по виконанню вказаної ухвали повідомити суд не пізніше сорока п'яти днів після надходження окремої ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повна ухвала суду складена і підписана 29.01.2019.
Суддя А.Г. Гулик