
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" січня 2019 р. справа № 0940/2127/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 12.11.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Івано-Франківській області виготовити і надати позивачу та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням таких складових грошового забезпечення: посадового окладу - 3400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 2900,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн. та премії в розмірі 125 відсотків.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до грошового атестату №5/196 від 11.04.2014 та довідки про додаткові види грошового забезпечення №5/197 від 11.04.2014, які направлені УМВС України в Івано-Франківській області до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області на підставі пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" премія становила 125 відсотків. У листопаді 2018 року позивач дізнався про те, що Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 направлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зменшенням премії із 125 відсотків на 6,7 відсотка, що вплинуло на перерахування пенсії пенсійним органом у зменшеному розмірі. Вважає, що відповідач на звернення позивача протиправно відмовив у направленні нової довідки про розмір грошового забезпечення із врахуванням премії в розмірі 125 відсотків, з мотивів, що соціальні гарантії не можуть бути завужені шляхом внесення змін до законодавства.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.11.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження 20.11.2018 вручена відповідачу належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.32), однак відзив у встановлений судом строк ним не подано.
Згідно частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2014.
Відповідно до грошового атестату НОМЕР_3 та довідки про додаткові види грошового забезпечення №5/197 від 11.04.2014, які в додаток до подання про призначення пенсії НОМЕР_2 від 16.01.2014 направлені УМВС України в Івано-Франківській області до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області для призначення пенсії, премія позивача становила 125 відсотків (а.с.19-24).
Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Івано-Франківській області направила на адресу Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області довідку №1486/8-18 від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, про те, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП до посади на день звільнення зі служби начальник ВФСБО УМВС в області становить: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за спеціальним званням - полковник поліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2900,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн. та премія (6,70%) в розмірі 617,07 грн. (а.с.18).
Позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області, в якій просив надіслати йому довідку про грошове забезпечення із врахуванням премії в розмірі 125 відсотків (а.с.13-14).
Відповіддю від 07.11.2018 №907/108/05/29-18 Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Івано-Франківській області повідомила позивача про те, що оформлено та подано до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області довідку №1486/8-18 від 20.03.2018 на виконання вимог пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій від 13.02.2008 №45. Відмічено, що відповідно до листа МВСУ від 20.04.2017 №5551/05/02-2017 за посадою "начальник відділу, що не входить до складу управління" встановлена середня по Україні премія в розмірі 6,7 відсотків в грудні 2015 року. Враховуючи вказане, грошове забезпечення для перерахунку пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для його перерахунку відсутні.
Предметом спору в даній справі є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії в розмірі 125 відсотків та зобов'язання відповідача виготовити і надати позивачу та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії в розмірі 125 відсотків.
Дослідивши спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, серед визначеного, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно зі статтею 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Частина друга статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (чинної на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, серед визначеного, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що розмір премії, який вказаний в довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області №1486/8-18 від 20.03.2018 визначений відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та у відповідності до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 за прирівняною посадою поліцейського начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП до посади на день звільнення зі служби начальник ВФСБО УМВС в розмірі 9827,07 грн., у тому числі зокрема премія (6,70%) в розмірі 617,07 грн. (а.с.15-18).
При розгляді даної справи, суд враховує висновки рішень Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, де посилаючись на вимоги абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), у зв'язку з чим підстав для врахування премії в розмірі 125 відсотків, яку отримував позивач, немає.
Щодо доводів позивача щодо неможливості завуження соціальних гарантій суд зазначає наступне.
Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Конституційний Суд України в рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначив, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Конституційний Суд України у рішенні від 07 листопада 2018 року № 9-р/2018 зазначив, що право громадян на соціальний захист є комплексним, його зміст визначають як Конституція, так і закони України. Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України складовими права громадян на соціальний захист є право на забезпечення їх у разі: 1) повної, часткової або тимчасової втрати працездатності; 2) втрати годувальника; 3) безробіття з незалежних від них обставин; 4) старості; 5) в інших випадках, передбачених законом. Конституційний Суд України вважає, що складові конституційного права громадян на соціальний захист, зазначені у пунктах 1-4 цього абзацу, не можуть бути скасовані законом.
Не може бути скасоване законом також право на пенсійне забезпечення, яке, як зазначив Конституційний Суд України, «є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення» (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини Рішення від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005).
Водночас інші складові права на соціальний захист, не конкретизовані в частині першій статті 46 Основного Закону України або в інших його статтях, визначає Верховна Рада України шляхом ухвалення законів, тому вона може змінити, скасувати або поновити їх при формуванні соціальної політики держави за умови дотримання конституційних норм та принципів.
Крім цього, у відповідності до статті 5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Тобто, лише у випадку призначення пенсії на підставах, установлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Згідно частин 1-2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно рішення Європейського суду з прав людини у "Великода проти України" законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися.
З врахуванням наведеного доводи позивача про те, що соціальні гарантії не можуть бути завужені шляхом внесення змін до законодавства, зокрема яким врегульовано порядок врахування премії при перерахунку пенсії в даних спірних правовідносинах, є необґрунтованими.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що слід відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Івано-Франківській області виготовити і надати позивачу та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням премії в розмірі 125 відсотків.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області (код 08592193, вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.