Рішення № 79492576, 16.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
1340/4377/18
Номер документу
79492576
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4377/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за

позовом ОСОБА_1, представник - ОСОБА_2до Міністерства оборони України, представник - Попович Ю.І. за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівського обласного військового комісаріату, представник - не з'явивсяпро визнання протиправним і скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати Висновок засідання комісії Міністерства оборони України на виконання Протокольного рішення від 06.04.2018 року № 37 пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації сум в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги сержанту ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РПНОКПП НОМЕР_1) у зв'язку встановленням групи інвалідності понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач за направленням ВЛК проходив Львівську МСЕК, де йому встановлено втрату працездатності у розмірі 15% та нараховано грошову допомогу в сумі 12789,00 грн., після чого позивач відбув у зону проведення антитерористичної операції для виконання бойових дій. 01 вересня 2015 року позивач був демобілізований з лав Збройних Сил України за станом здоров'я внаслідок отриманих поранень, травм і контузій, пов'язаних із захистом Батьківщини. 24.05.2016 року позивач проходить МСЕК у м. Києві, за результатами якого було встановлено ступінь втрати працездатності у розмірі 25% та нарахована одноразова грошова допомога у сумі 12560,00 грн. У зв'язку із погіршенням здоров'я, впродовж наступних років позивач проходив курси лікування та обстеження, а 30 січня 2018 року Львівською МСЕК йому встановлено інвалідність ІІІ-ої групи, пов'язаної із захистом Батьківщини терміном на 1 рік.

Отримавши відповідь від відповідача про необхідність подати документи, що були подані у Міністерство оборони України для виплати одноразової грошової допомоги, за належністю до Львівського обласного військового комісаріату, позивач звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із даним зверненням та з тим самим проханням. У відповідь на своє звернення позивач отримав лист за вих. 4424 від 16.05.2018 року із зазначенням, що комісія дійшла висновку про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності. В додатку до цього листа додано копію витягу з протоколу № 37 від 06.04.2018 року засідання Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації сум, в якому зазначено висновок комісії про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги.

Позивач вважає спірний висновок в частині відмови в призначенні йому одноразової грошової допомоги протиправним, оскільки інвалідність позивачу 30.01.2018 року було встановлено вперше, а після даного встановлення повторних встановлень (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк не було, позивач вважає, що має право на виплату на підставі п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 у зв'язку з первинним встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив позов задоволити повністю.

Відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечили з підстав, що 01.12.2014 року під час первинного огляду органами МСЕК встановлено позивачу 15 % втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, а 24.05.2016 року під час повторного огляду органами МСЕК встановлено позивачу 25% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини та 30.01.2018 року під час повторного огляду позивача визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок цієї ж причини. Первинно позивачу встановлено 15% втрати працездатності без встановлення інвалідності 01.12.2014 року, а вищу групу інвалідності (другу групу інвалідності), яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, призначено 30.01.2018 року, тобто більше ніж через два роки.

Відтак, підстав, для призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням позивачем ІІІ групи інвалідності не має.

Представники відповідача в судовому засідання позовні вимоги заперечив, просив в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 25.09.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Ухвалою судді від 23.11.2018 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.

Судом встановлені наступні обставини:

Згідно довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) № 582 (моб) від 29.09.2014 року, позивач отримав поранення, за обставин виконання бойового завдання.

Згідно довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія 12 ААА № 001120 від 01.12.2014 року, ступінь втрати працездатності позивача у відсотках: 15 %.

Згідно довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія 12 ААА № 001120 від 24.05.2016 року, ступінь втрати працездатності позивача у відсотках: 25 %.

Згідно довідки Львівського обласного МСЕК №1 до акту огляду медико-соціальної експертної комісію серії 12 ААА № 807097 від 30.01.2018 року проведено первинний огляд позивача та встановлено йому III групу інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини.

Позивач звернувся до Львівського обласного військового комісаріату із зверненням про призначення йому одноразової грошової допомоги, до якої долучив підтверджуючі документи.

06.04.2018 року відповідачем - Міністерством оборони України, рішенням за № 37 оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, позивачу відмовлено в призначені одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим що ОСОБА_1 групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності.

16.05.2018 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівським обласним військовим комісаріатом, листом за №4954 повідомлено позивача про відмову в призначені одноразової грошової допомоги, оскільки групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішення Міністерства оборони України в частині щодо відмови йому у призначенні одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено 30.01.2018 року вперше, у зв'язку з чим позивач має право на виплату на підставі п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 у зв'язку з первинним встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини, на строк до 01 лютого 2019 року.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Судом враховують аргументи позовних вимог позивача з наступних встановлених судом обставин та вимог законодавства:

06.04.2018 року відповідачем - Міністерством оборони України, рішенням за № 37 оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, позивачу відмовлено в призначені одноразової грошової допомоги, в якому зазначено:

«Сержанту ОСОБА_1 (Львівський ОВК), якому 01.12.2014 піл час первинного огляду органами МСЕК встановлено 15 % втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, що сталося 05.09.2014 (довідка МСЕК серія 12 ААА № 001120 від 01 12.2014), а.24.05.2016.під час повторного огляду органами. МСЕК встановлено 25% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, (довідка МСЕК серія АГ № 0007552 від 24.05.2016), та 02.01.2018 - інвалідом III групи внаслідок поранення пов'язане із захистом Батьківщини (довідка МСЕК серія 12 ААА № 807097 від 30.01.20(8).

Згідно з абзацом другим пункту 4 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України лід 25.12.2013 № 975, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності., виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.

ОСОБА_1 групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності.

Допомога у зв'язку з установленням 15 % та 25 % втрати працездатності виплачена в сумі 25375,0 грн.»

Згідно п. 4 ст. 16/3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.

Пункт 4 статті 16/3 цього ж Закону доповнено абзацом другим згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року за N 1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 року.

Згідно п. 8. Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

У разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.

Пункт 8 цього ж Порядку доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України» від 18.05.2017 року за N 335, яка застосовується з 01.01.2017 року.

Також судом встановлено, що:

01.12.2014 року під час первинного огляду органами МСЕК позивачу встановлено 15 % втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.

24.05.2016 року під час повторного огляду органами МСЕК позивачу встановлено 25% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.

30.01.2018 року під час повторного огляду позивача визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок цієї ж причини.

Вказані обставити сторонами не заперечуються.

Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень мають прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), тощо.

Таким чином, підстави спірного рішення, що 01.12.2014 року під час первинного огляду органами МСЕК позивачу встановлено 15% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, а 24.05.2016 року під час повторного огляду органами МСЕК позивачу встановлено 25% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини є протиправними, оскільки обмеження якими відповідач обґрунтував спірне рішення почали діяти лише з 01.01.2017 року, відтак спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача та третьої особи.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Норми права, які застосував суд, наступні:

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.

Згідно п.п. 13 п. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Міністерства оборони України (03168, м. Львів, пр-кт Повітрофлотський, 6) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправним і скасування висновку, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Протокольне рішення від 06.04.2018 року № 37 засідання комісіїМіністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсації сум в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги сержанту ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РПНОКПП НОМЕР_1).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення складено у повному обсязі 28.01.2019 року.

Суддя Гавдик З.В.