Рішення № 79464035, 26.12.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
440/3809/18
Номер документу
79464035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 440/3809/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Крутько О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Костенко М.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування відмови у виплаті одноразової грошової допомоги та стягнення одноразової грошової допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

30 жовтня 2018 року ОСОБА_3 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправними та скасування відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, яка викладена у листі ДФОП МВС України від 20.03.2018 № 15/2-955 та у листі Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області від 28.03.2018 № 4/2192; визнання протиправним та скасування висновку Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, висновку від 23.02.2018 та стягнення одноразової грошової допомоги.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що вперше звернувся за отриманням одноразової грошової допомоги в 2015 році. Після звернення позивача повідомлено про скасування висновку розслідування нещасного випадку від 06.06.2014, за результатами якого визнано, що нещасний випадок 18.10.1992 стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбі зі злочинністю. Внаслідок цього його позбавлено права на отримання одноразової грошової допомоги. Окрім цього, відповідач після отримання письмової заяви провів повторне розслідування на підставі якого визнав отриману позивачем травму такою, що отримана в період проходження служби при обставинах не пов'язаних з виконанням службових обов'язків. Відповідні дії відповідача спровокували низку судових справ предметом розгляду яких стали протиправність дій та скасування складених рішень, які унеможливили здійснення належної одноразової грошової допомоги, та були спрямовані на відновлення порушеного права позивача (справа №81612657 /15, 816/699/16, 816/436/ 17).

22.11.2018 до суду надійшов відзив на позов від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, у яком відповідач наполягав на тому, що з моменту встановлення позивачу 2 групи інвалідності минуло більше 3-х років, а тому відповідно до п. 7 Порядку позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги /а.с. 94-97/.

27.11.2018 від відповідача МВС України надійшов до суду відзив на позов, у якому відповідач посилався на те, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше трьох років, тому за умовами пункту 7 Порядку позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги. Вважає, що відмова, викладена у листі ДФОП МВС України № 15/2-955 від 20.03.2018 є обґрунтованою та законною.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ з 01.10.1987 по 16.04.2014.

ОСОБА_3 04.12.2014 встановлено ІІ групу інвалідності та відповідний ступінь втрати працездатності з 25.11.2014 внаслідок травми отриманої під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії АВ № 0481334 від 04.12.2014. Дана група інвалідності встановлена до 01.12.2015. 12.11.2015 згідно довідки МСЕК №0482997 встановлена друга група інвалідності з 03.11.2015 до листопада 2018 року. 13.01.2015 позивач отримав посвідчення інваліда 2-ї групи серія НОМЕР_3 /а.с. 28-30/.

Позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області Захарченка Д.А. із заявою від 05.01.2018 (вх. № Т-1082 від 09.01.2018) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням другої групи інвалідності, пов'язаної з виконанням службових обов'язків пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, безпеки, у боротьбі зі злочинністю відповідно до порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 /а.с. 105/.

Листом від 20.03.2018 № 15/2-955 Департаменту фінансово-облікової політики МВС України матеріали ОСОБА_3 з питань призначення одноразової грошової допомоги повернуто до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, у зв'язку із тим, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 3 років, за умовами пункту 7 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, не дає йому права на отримання такої допомоги /а.с. 99/.

Листом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області від 28.03.2018 за вих. № 4/2192 ОСОБА_3 повідомлено, що матеріали на виплату одноразової грошової допомоги були надіслані на розгляд до ДФОП МВС України та повернуті у зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства, зокрема, відсутністю права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із пропуском строку для подачі вимоги про виплату вищевказаної одноразової грошової допомоги /а.с. 100/.

Позивач не погодився із такою відмовою, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.

У листі від 20.03.2018 № 15/2-955 Департаменту фінансово-облікової політики МВС України з питань призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 зазначено, що згідно надісланих матеріалів під час первинного огляду МСЕК ОСОБА_3 установлено 2-гу групу інвалідності з 25.11.2014 та відповідний ступінь втрати працездатності, у зв'язку із тим, що з дати проведення первинного огляду МСЕК пройшло більше 3 років, за умовами пункту 7 Порядку, ОСОБА_3 не має права на отримання одноразової грошової допомоги.

Стосовно строку звернення за отриманням одноразової грошової допомоги.

ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ, 18.04.2014 був звільнений з ОВС за віком в запас.

06.06.2014 УМВС України в Полтавській області проведено комісійне службове розслідування та складено висновок службового розслідування нещасного випадку, що стався з підполковником ОСОБА_3, колишнім начальником Машівського РВ УМВС України в Полтавській області (на момент отримання травми: оперуповноважений ВКР ВВС Новосанжарського району), згідно якого підтверджено отримання травми в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю; акт про нещасний випадок №31 (форма Н-1) від 06.06.2014 та акт розслідування нещасного випадку що стався 18.10.1992 близько 20:00, УМВС України в Полтавській області в 06.06.2014 (форма Н-5*).

На підставі акту Н-1 №31 від 06.06.2014 та акту №2114 огляду МСЕК визначено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках, а саме 70 %, травма пов'язана з виконанням службових обов'язків. пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю. Дана обставина підтверджується довідкою серія ВМ-1 №001839 від 04.12.2014, а також встановлено 2-у групу інвалідності з 25.10.2014, що підтверджується копією довідки до акта огляду МСЕК серії АВ № 0481334 від 04.12.2014. Дана група інвалідності встановлена до 01 грудня 2015 року. 12.11.2015 згідно довідки МСЕК №0482997 була встановлена ІІ група інвалідності з 03.11.2015 до листопада 2018 року.

13.01.2015 позивач отримав посвідчення інваліда 2-ї групи серія НОМЕР_3.

В подальшому УМВС України в Полтавській області проведено повторне розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_3 18.10.1992. За результатами вищевказаного повторного службового розслідування нещасного випадку складено акт розслідування нещасного випадку, що стався 18.10.1992, від 23.06.2015 (форма Н-5*) та акт УМВС України в Полтавській області №37 від 23.06.2015 про нещасний випадок невиробничого характеру (форми НТ*), відповідно до яких нещасний випадок стався зі мною ОСОБА_3 у період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

Таким чином, внаслідок проведення повторного службового розслідування та прийняття за його результатами висновку про те, що випадок, який стався з позивачем, не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, ОСОБА_3 позбавлено права на отримання одноразової грошової допомоги передбаченої статтею 23 ЗУ «Про міліцію».

Правомірність видання вищевказаного акту за формою Н-5* від 23.06.2015 та акту за формою НТ* УМВС України в Полтавській області №37 від 23.06.2015 були предметом розгляду в межах справи 816/2657/15.

За результатами розгляду вказаної вище справи, постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.08.2015 у справі № 816/2657/15, яка набрала законної сили 20.10.2015, визнано протиправними та скасовано акт за формою Н-5* від 23.06.2015 та акт за формою НТ* УМВС України в Полтавській області №37 від 23.06.2015.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2015 постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04.08.2015 по справі № 816/2657/15 - залишено без змін.

Таким чином, постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 04.08.2015 по справі № 816/2657/15 набрала законної сили 20.10.2015 та саме з цього строку у зв'язку зі скасуванням акту за формою НТ* УМВС України в Полтавській області No 37 «Про нещасний випадок невиробничого характеру», затверджений 23.06.2015 р., та акту за формою Н-5* розслідування нещасного випадку, що стався 18.10.1992, від 23.06.2015 УМВС України в Полтавській області, вважав, що свою дію відновили акти від 06.06.2014 та відповідно у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням травми в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.

В подальшому ОСОБА_3 повторно звернувся до відповідача про виплату одноразової грошової допомоги.

Листом Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Полтавській області від 18.01.2016 № 4/ 119 мене повідомлено про повернення матеріалів на виплату одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівників міліції, оскільки висновок службового розслідування від 25.05.2015 (яким були скасовані акти та висновок розслідування 2014 року) судом не скасований, а тому є чинним.

Не погоджуючись із даною відмовою позивачем до Полтавського окружного адміністративного суду подано адміністративний позов про визнання протиправним та скасування висновку службового розслідування Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавської області від 25.05.2015, яким скасовано висновок від 06.06.2014 та складені за його результатами Акти форми Н-1 за № 31 Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області від 06.06.2014 про нещасний випадок та форми Н-5 розслідування нещасного випадку.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду по справі №816/699/16 від 27.07.2016, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2016, визнано протиправним та скасовано висновок службового розслідування Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області за зверненням пенсіонера ОВС ОСОБА_3 щодо невиплати одноразової грошової допомоги від 25.05.2015. Отже, постанова Полтавського окружного адміністративного суду по справі №816/699/16 від 27.07.2016, набрала законної сили 13.09.2016.

12.11.2015 проведено повторний огляд МСЕК, за результатами якого ОСОБА_3 встановлена 2-га група інвалідності з 03.11.2015, травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.

У зв'язку із цим позивачем подано заяву про виплату одноразової грошової допомоги від 31.10.2016.

Листом УМВС України в Полтавській області за вих. № 4/ 1438 від 02.12.2016 повідомлено про направлення запиту до УКЗ ГУНП України в Полтавській області для уточнення, який саме висновок службового розслідування вважати дійсним від 06.06.2014 чи від 25.05.2015 нещасного випадку, що стався з позивачем 18.10.1992, на що отримали відповідь, що ліквідаційною комісією УМВС прийнято рішення щодо призначення та проведення службового розслідування по вказаному випадку повторно.

Листом УМВС України в Полтавській області за вих. Nо17/115/31/02-17 від 05.01.2017 позивача було повідомлено про закінчення повторного розслідування нещасного випадку, який трапився зі мною 18.10.1992 та направлено акти розслідування нещасного випадку за формою Н-5*, НТ* від 04.01.2017. За результатами даного повторного розслідування комісією було зроблено висновок, що нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. Окрім цього, листом УМВС України в Полтавській області від 24.01.2017 № 4/Т-2 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги з огляду на відсутність правових підстав для призначення мені одноразової грошової допомоги.

Не погоджуючись із даним висновком 28.03.2017 до Полтавського окружного адміністративного суду було подано позов до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень і стягнення одноразової допомоги.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року по справі №816/436/17 позов було задоволено частково, визнано протиправними та скасовано: постанову військово-лікарської комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області від 03.07.2015 № 15/12; висновок службового розслідування, затверджений головою ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області Захарченком Д.А. 05.12.2016, який прийнято стосовно розслідування випадку, що стався з ОСОБА_3; акт № 1 про нещасний випадок невиробничого характеру, затверджений головою ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області Захарченком Д.А. 04.01.2017, за формою НТ*, який складено за результатами проведення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, за формою Н-5* від 04.01.2017, який складено за результатами проведення службового розслідування нещасного випадку, що стався 18.10.1992 з ОСОБА_3; відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській облає у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, яка викладена в листі від 24.01.2017 № 4/Т-2.

Дана постанова була залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року та набрала законної сили 02 листопада 2017 року.

У зв'язку з невиконанням постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 року по справі №816/436/17 позивачем 20.11.2017 на адресу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області та на адресу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області направлено заяву з вимогою виконати судове рішення - постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 шляхом направлення висновку до Міністерства внутрішніх справ України щодо призначення та подальшої виплати одноразової грошової допомоги.

В подальшому в частині виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 ОСОБА_3 подано заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги від 05.01.2018 з необхідним переліком документів відповідно до положень постанови КМУ від 21.10.2015 року №850.

23.02.2018 складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі поранення або встановлення групи інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ "Про міліцію" та направлено на затвердження пакет документів на виплату одноразової грошової допомоги на ім'я директора Департаменту фінансово-облікової політики МВС України.

Листом Управління міністерства внутрішніх справ в Полтавській області за вих. № 4/2192 від 28.03.2018 повідомлено, що згідно листа ДФОП МВС України № 15/2-955 від 20.03.2018 матеріали ОСОБА_3 на виплату одноразової грошової допомоги були повернуті, як такі, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Зокрема, відповідно до п.7 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції №-707, працівник міліції може пред'явити МВС вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право отримання такої допомоги.

Суд зазначає, що дія висновку службового розслідування нещасного випадку від 06.06.2014 та складених на підставі нього акту про нещасний випадок № 31 (форма Н-1) від 06.06.2014 та акту розслідування нещасного випадку, що стався 18.10.1992, УМВС України в Полтавській області в 06.06.2014 (форма Н-5*) відновили свою дію тільки після набрання законної сили постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року, тобто 02 листопада 2017 року, а тому строк на пред'явлення вимоги щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності починає перебіг саме з 02 листопада 2017 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене посилання відповідача на пропущення трирічного строку на пред'явлення вимоги щодо виплати одноразової грошової допомоги є безпідставним.

Щодо розміру одноразової грошової допомоги у розмірі 336 800,00 грн., яку позивач просить стягнути на його користь, слід зазначити про наступне.

В обґрунтування заявленої суми одноразової грошової допомоги позивач посилається на норми Закону України «Про міліцію» та положення Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (далі - Порядок № 850). У позовній заяві позивач вказує, що встановлена ІІ група інвалідності підтверджена та встановлена з 03.11.2015, тобто після набрання чинності Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 2015 року №850. У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи, що на час подання заяви (рапорту) про виплату належної одноразової грошової допомоги від 05.01.2018 чинними є положення ст. 23 ЗУ «Про міліцію» в ред. від 13.02.2015 року, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затв. постановою КМУ від 21 жовтня 2015 року № 850, а тому розмір одноразової грошової допомоги має бути обрахований відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів, а саме у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, що в грошовому виразі становить 336 тис. 200 грн. Крім того, позивач зазначає, що право на отримання одноразової грошової допомоги у нього виникло тільки після набрання законної сили постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2017, тобто на час дії Порядку № 850.

Стосовно зазначених тверджень позивача, суд зазначає наступне.

ІІ групу інвалідності позивачу встановлено 25.11.2014 (підтверджується Випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії АВ № 0481334).

03.11.2015 позивачу під час повторного огляду ІІ групу інвалідності підтверджено, а не встановлено.

Отже, на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності (25.11.2014) для визначення порядку та розміру одноразової грошової допомоги працівникам міліції діяв Порядок №707.

Відповідно до п. 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

У пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 зазначено установити, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. № 208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції'' мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707».

Таким чином, днем виникнення права на отримання грошової допомоги є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. Відповідно до виписки з акта огляду МСЕК до довідки серії АВ № 0481334 ІІ групу інвалідності позивачу встановлено 25.11.2014.

Враховуючи вищевикладене, посилання позивача на положення Порядку № 850 є безпідставними.

Частиною 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції чинній на час встановлення позивачу інвалідності, тобто станом на 25.11.2014) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пп. 2 п. 1 Порядку № 707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у розмірі чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам ІІ групи.

Пункт 3 Порядку № 707 встановлює, що розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності.

До грошового забезпечення, виходячи з якого здійснюється розрахунок грошової допомоги працівнику міліції, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років та щомісячна надбавка в розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років) згідно із законодавством.

Згідно довідки УМВС України в Полтавській області про грошове забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги, грошове забезпечення підполковника міліції ОСОБА_3 складає: посадовий оклад - 1200,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 130,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 532,00 грн.; усього: 1 682,00 грн.

Враховуючи положення пп. 2 п. 1 та п. 3 Порядку № 707 сума призначеної одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 складає: 1 682,00 грн.* 48 (4*12 місяців) = 89 376,00 грн.

Відтак, у зв'язку із наявністю підстав для нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, її сума становить 89 376,00 грн.

Згідно з висновком УМВС України в Полтавській області від 23.02.2018 про призначення одноразової грошової допомоги в разі поранення або встановлення інвалідності згідно із Законом України "Про міліцію" від 20.12.1990 № 565-ХІІ ОСОБА_3 має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із подією, що сталася під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, у розмірі 89 376,00 грн. /а.с. 101/.

Таким чином, у вказаному висновку сума одноразової грошової допомоги визначена з дня встановлення втрати працездатності ОСОБА_3, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії, тобто 25.11.2014.

У зв'язку із викладеним, суд дійшов до висновку, що вказаний висновок складено правомірно, а тому позовна вимога ОСОБА_3 про його скасування є безпідставною та задоволенню не підлягає.

Щодо позовних вимог про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з УМВС в Полтавській області одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням травми під час виконання ним службових обов'язків, суд дійшов висновку про те, що вимога є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

УМВС України в Полтавській області відповідно до п. 7 Порядку та умов уповноважено лише направити до МВС та ДПА висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).

В подальшому МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.

З вищевикладеного слідує, що УМВС України в Полтавській області уповноважене лише на зібрання відповідного пакету документів та складення висновку про виплату ОГД з подальшим надісланням його на адресу МВС України для затвердження.

В разі затвердження МВС України висновку про виплату ОГД виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.

Дискреційні повноваження являють собою сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 08592276) про визнання протиправним та скасування відмови у виплаті одноразової грошової допомоги та стягнення одноразової грошової допомоги задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у призначенні грошової допомоги ОСОБА_3, оформлену листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України від 20.03.2018 № 15/2-955.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути матеріали за заявою ОСОБА_3 від 09.01.2018 вх. № Т-1082 про виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02 січня 2019 року.

Суддя А.Б. Головко