
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/4955/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представників відповідача Шульги Ю.В., Кулямзіної І.С.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання Спеціального дозволу на користування надрами,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (вул.Ежена Потьє, 16, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» (пл.Міцкевича, 8, м.Львів, 79000) про припинення права користування надрами, шляхом анулювання Спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 року.
Ухвалою суду від 26.12.2017 року вказану позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 16.01.2018 року позивачу було продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Згідно ухвали суду від 31.01.2018 року, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 02.03.2018 року було задоволено клопотання представника відповідача про витребування доказів в адміністративній справі №813/4955/17 та витребувано у Державної служби геології та надр України належним чином завірені докази, що долучені до матеріалів справи позивачем при поданні позовної заяви до суду.
Ухвалою суду від 11.05.2018 року задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження в адміністративній справі №813/4955/17 за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами до набрання законної сили судовим рішенням у справі №813/5074/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій, визнання протиправним та скасування наказу.
12 грудня 2018 року через канцелярію суду надійшло клопотання відповідача про поновлення провадження у справі №813/4955/17, у зв'язку із тим, що відпали обставини, які слугували підставою для зупинення провадження.
Ухвалою суду від 14.12.2018 року провадження у справі №813/4955/17 поновлено.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач не усунув в повному обсязі порушення, що зазначені в акті перевірки №02-05/06/2016-31/п-184 від 16.12.2016 року та приписі Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дежгеонадр №740-16/02 від 16.12.2016 року, що є підставою для припинення права користування надрами, шляхом анулювання Спеціального дозволу користування надрами №2989 від 25.07.2007 року, виданого відповідачу.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. Засобами електронного зв'язку із представника позивача 14.01.2019 року до суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності останнього.
Представники відповідача позовні вимоги підтримали повністю, посилаючись на зміст обґрунтувань, викладених у позові та наданих поясненнях в судовому засіданні, надали суду також додаткові докази та обгрунтування позову.
Дослідивши доводи позову, відзив на нього, зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників відповідача, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» зареєстровано за адресою: 79000, м.Львів, пл.Міцкевича, буд.8.
ТзОВ «Трубопласт» здійснює свою господарську діяльність з видобування природного газу на Північнозарічнянській площі Львівської області, відповідно до Спеціального дозволу та Угоди про умови використання надрами від 25.07.2007 року, укладеної між позивачем та Міністерством охорони навколишнього природного середовища площі з подальшим видобуванням природного газу (промисловою розробкою родовища).
25.07.2007 року Державною службою геології та надр України видано спеціальний дозвіл на користування надрами №2989, вид користування надрами: геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка з подальшим видобуванням газу (з подальшою промисловою розробкою). Термін дії дозволу 20 років. Об'єкт надрокористування Північнозарічнянська площа Стрийського району Львівської області, вид корисних копалин - газ природний.
16.12.2016 Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України відповідно до норм Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року №1294 та на підставі наказів №323 від 21.09.2016 року «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року», №312 від 19.09.2016 року «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року» й згідно направлення на проведення перевірки №729-16/02 від 08.12.2016 року, проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТзОВ «Трубопласт».
За результатами вказаної перевірки було складено акт №02-05/06/2016-31/п-184 від 16.12.2016 року дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (горючі, газоподібні та рідкі корисні копалини), яким встановлено ряд порушень, допущених Товариством, а за висновками даного акту було складено припис №740-16/02 від 16.12.2016 року, яким зобов'язано в термін до 16.01.2017 року усунути викладені в акті перевірки №02-05/06/2016-31/п-184 від 16.12.2016 року порушення та надати Західному міжрегіонального відділу ДЦГК матеріали, що підтверджують усунення ТзОВ «Трубопласт» виявлених порушень.
20.01.2016 року Західним міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання №8-17/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 року. Підставою для зупинення дії спеціального дозволу, згідно вказаного подання стало те, що ТзОВ «Трубопласт» не усунуто в повному обсязі порушення, зазначені в акті перевірки №02-05/06/2016-31/п-184 від 16.12.2016 року та приписі №74046/02 від 16.12.2016 року.
13.03.2017 року позивачем видано наказ №124 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», яким, зокрема було зупинено дію Спеціального дозволу від 25.07.2007 року №2989.
Про зазначений факт повідомлено відповідача листом Держгеонадр України №6483/13/14-17 від 22.03.2017 року.
Наказом Держгеонадр №203 від 28.04.2017 року було продовжено надрокористувачам, у т.ч. і відповідачу, на 30 календарних днів терміни для усунення порушень законодавства про надра, про що ТзОВ «Трубопласт» повідомлено листом №10717/13/14-17 від 13.05.2017 року.
Судом встановлено, що фактично підставою прийняття позивачем оскаржуваного наказу в частині зупинення дії Спеціального дозволу ТзОВ «Трубопласт» були наступні порушення: 1) відсутня нова програма робіт, підписаної в двохсторонньому порядку; 2) не внесено змін у Спеціальний дозвіл у пункт 2 особливих умов щодо визначення оцінки запасів корисних копалин, затверджених протоколом ДКЗ України; 3) відсутність наказу про введення родовищу в промислову розробку.
Позивач просить припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 року, виданого ТзОВ «Трубопласт», посилаючись на те, що відповідачем не було усунуто виявлені в ході проведеної перевірки порушення законодавства у сфері надрокористування.
Представники відповідача у судовому засіданні зазначили, що існування вказаних порушень тривалий час було зумовлено протиправною бездіяльністю позивача, яка полягла у неодноразовому поверненню ТзОВ «Трубопласт» без підпису уповноваженої особи Держгеонадра України документів, необхідних для виконання вимог припису.
Згідно з ч.8 ст.16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Статтею 25 Кодексу України про надра встановлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.
За приписами ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Згідно з п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України №391/2011 від 06.04.2011 року, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
У відповідності до п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі - Порядок №615), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.
Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.
Відповідно до п.23 Порядку №615, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.
Аналіз вказаних вище норм свідчить про те, що позивач наділений повноваженнями щодо переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення, проте у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів право користування надрами припиняється у судовому порядку.
Матеріалами справи стверджується, що 14.09.2017 року на адресу відповідача, відповідно до Спеціального дозволу №2989 від 25.07.2007 року (18.09.2017 року повернуто за письмовою заявою одержувача) направлено лист з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно Спеціального дозволу №2989 від 25.07.2007 року.
23.08.2017 року відповідач повідомив Держгеонадра України (вх. №17/14-4871 від 05.09.2017 року) щодо незгоди на припинення права користування надрами Північнозарічнянської площі, згідно із Спеціальним дозволом №2989 від 25.07.2007 року.
Окремо суд звертає увагу та зазначає, що відповідач, не погодившись на припинення права користування надрами, звернувся до суду із позовом до Державної служби з геології та надр України про: визнання протиправною бездіяльності Державної служби з геології та надр України щодо не внесення змін до Спеціального дозволу на користування надрами; зобов'язання внести зміни до Спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 року в пункту 2 Особливих умов на основі оцінених (затверджених) запасів газу; визнання протиправним та скасування наказу Державної служби з геології та надр України від 13.03.2017 року та додаток №2 до нього.
Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 року у справі №813/5074/17, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 року, позов ТзОВ «Трубопласт» було задоволено повністю, а саме: -визнано протиправною бездіяльність Державної служби з геології та надр України щодо не внесення змін до Спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Трубопласт», відповідно до заяви на внесення змін до Спеціального дозволу на користування надрами від 23.08.2017 вих. №170; -зобов'язано Державну службу з геології та надр України внести зміни до Спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 в п.2 Особливих умов на основі оцінених (затверджених) запасів газу згідно Протоколу ДКЗ №2692 від 31.07.2012; -визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби з геології та надр України від 13.03.2017 та додаток №2 до нього в частині зупинення дії Спеціального дозволу від 25.07.2007, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Трубопласт».
Вказане судове рішення набрало законної сили, що підтверджується постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018 року.
Частиною 4 ст.78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, обставини, встановлені вказаними судовими рішеннями у справі №813/5074/17, що набрало законної сили, не підлягають доказуванню при розгляді означеної справи, у якій беруть участь ті самі особи, щодо яких встановлені вказані вище обставини, у відповідності до вимог ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що наказ Державної служби з геології та надр України від 13.03.2017 року та додаток №2 до нього в частині зупинення дії Спеціального дозволу від 25.07.2007 року, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» (зумовлений протиправною бездіяльністю позивача) визнаний протиправним та скасований у судовому порядку, в адміністративного суду відсутні будь-які правові підстави для задоволення даного позову про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 року, виданого відповідачеві, з урахуванням обставин, встановлених за рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 року у справі №813/5074/17, які не підлягають доказування у іншій справі, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, у відповідності до вимог ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 статті 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Представником позивача у ході судового розгляду справи не було надано суду жодних доказів, які б свідчили про правомірність та обґрунтованість заявлених позовних вимог з урахуванням встановлених обставин у справі та наданих відповідачем та досліджених судом доказів, які не спростовані позивачем.
За таких обставин, позовні вимоги позивача про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2989 від 25.07.2007 року, виданого ТзОВ «Трубопласт» є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, у зв'язку з чим у задоволенні цього позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
У задоволені позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трубопласт» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 28 січня 2019 року.