
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 січня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/4659/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ), у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1;
зобов'язати відповідача провести у відповідності до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.15 №900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.15 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9.03.06 №268", від 21.02.18 №103 та довідки від 12.11.18 №4/1058 про розмір грошового забезпечення станом на 1.01.16 з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Позовні вимоги обґрунтував посиланнями на те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх представників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку його пенсії, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Вказував, що відповідач листом від 3.12.18 фактично відмовив у перерахунку його пенсії на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 12.11.18 №4/1058, що видана на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17, з посиланням на відсутність зобов'язання відповідача на здійснення перерахунку пенсії, хоча така відмова є безпідставною і не ґрунтується на нормах закону.
2. Позиція відповідача.
17.01.19 судом одержано відзив ГУПФ на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 42-43/. Звертав увагу на те, що довідка, на підставі якої позивач просить перерахувати пенсію, є ідентичною довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 22.01.18 №80/115/39/01-18. При цьому постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.06.18 у справі №816/430/18 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання ГУПФ провести перерахунок пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 22.01.18 №80/115/39/01-18. Цим рішенням встановлено правомірність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з грошового забезпечення у відповідності до постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17. Крім того, представник відповідача зазначив, що довідку від 12.11.18 №4/1058 повернуто ліквідаційній комісії УМВС України в Полтавській області на підставі пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45, оскільки довідка з аналогічним розміром грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії вже наявна в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1, а розрахований у ній розмір грошового забезпечення не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.18 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та на даний час є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17 зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 2400,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 3000,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) 1800,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 540,00 грн; надбавка за науковий ступінь (5 %) - 180,00 грн; премія (153 %) 17625,60 грн, а всього - 29145,60 грн - з дати виникнення права на перерахунок /а.с. 28-33/.
Надана позивачем копія постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17 містить відмітку про набрання судовим рішенням законної сили 22.01.18 /а.с. 33/.
На виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області надіслано до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 22.01.18 №80/115/39/01-18 /а.с. 67/, однак відповідач перерахунок пенсії позивача не провів.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.03.18 у справі №816/430/18 частково задоволено позов ОСОБА_1 до ГУПФ про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії. Цим рішенням суд, зокрема, зобов'язав ГУПФ провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.15 №900-VIII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 22.01.18 №80/115/39/01-18 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 1 січня 2016 року /а.с. 70-75/.
Однак, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.06.18 задоволено апеляційну скаргу ГУПФ, скасовано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.03.18 у справі №816/430/18 та прийнято постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю /а.с. 76-82/.
Разом з цим, 28.03.18 ГУПФ отримано довідку ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) /а.с. 58/. Цією довідкою повідомлено, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинним на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - начальник управління в апараті ГУНП, до посади ОСОБА_1 на день звільнення зі служби - начальник УДАІ УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 3600,00 грн, оклад за спеціальним званням "полковник міліції" - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 3000,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн, доплата за науковий ступінь кандидата наук (5%) - 180,00 грн, премія у розмірі 12,29% - 1194,59 грн, а загалом - 10914,59 грн.
4.04.18 ГУПФ на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023 проведено перерахунок пенсії позивача з 1.01.16 у відповідності до вимог пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, загальний розмір пенсії становить 11545,39 грн, до виплати з урахуванням обмеження максимальної величини пенсії - 10740,00 грн /а.с. 59/.
4.12.18 ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою про надання публічної інформації, у якій просив надати йому копію довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 12.11.18 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії /а.с. 21/.
Листом від 5.12.18 вих. №39/883зі ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області надала позивачу копію довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, виданої на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17 /а.с. 22/.
При цьому позивача повідомлено, що довідку від 12.11.18 №4/1058 надіслано ГУПФ 12.11.18 за вих. №39/1059 /а.с. 24/.
20.11.18 позивач звернувся на веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 12.11.18 №4/1058.
Листом від 3.12.18 вих. №1716/Ш-03 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки розміри та види складових грошового забезпечення, зазначені у довідці від 12.11.18 №4/1058, є аналогічними тим, що були зазначені у довідці від 22.01.18 №81-115/39/01-18 /а.с. 25-27/. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.06.18 у справі №816/430/18 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 22.01.18 №81-115/39/01-18. До того ж, відповідач зазначив, що довідка від 12.11.18 №4/1058 не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, натомість перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведена на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023. Цим листом довідку від 12.11.18 №4/1058 повернуто ліквідаційній комісії УМВС України в Полтавській області на підставі пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45.
Не погоджуючись із такою відповіддю та вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній до 29.12.15) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.15 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
23.12.15 Верховною Радою України прийнято Закон України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким пункт 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.".
Крім того, цим Законом статтю 63 Закону №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
За приписами пунктів 2, 3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Законом України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено у новій редакції (набрала чинності з 1.01.17), відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України 21.02.18 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідно до пункту 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Пунктом 5 названої Постанови визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", зокрема, викладено у новій редакції пункти 1, 2 Порядку №45 та внесені зміни до пунктів 3, 5 названого Порядку.
Пунктами 1, 2 Порядку №45 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Суд погоджується з доводами позивача про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23.12.15 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Водночас суд враховує, що предметом спору у даному провадженні є правомірність відмови ГУПФ у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.01.16 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 12.11.18 №4/1058.
Мотивуючи правомірність такої відмови відповідач вказав, що складові грошового забезпечення, визначені у даній довідці, є аналогічними тим, що були зазначені ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області у довідці від 22.01.18 №81-115/39/01-18.
Дослідивши наявні у матеріалах справи копії довідок, суд встановив, що підставою для їх видання зазначено постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17 та ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 10.01.18 у цій справі /а.с. 24, 67/.
При цьому складові грошового забезпечення ОСОБА_1 у згаданих довідках є ідентичними.
Суд зазначає, що питання наявності підстав для перерахунку пенсії позивача у відповідності до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області у довідці від 22.01.18 №81-115/39/01-18 були предметом розгляду в адміністративній справі №816/430/18, за результатами розгляду якої Харківським апеляційним адміністративним судом 25.06.18 прийнято постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 /а.с. 76-82/. Дане рішення суд мотивував тим, що зазначений у довідці від 22.01.18 №81-115/39/01-18 розмір премії 153% не є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 153%, яку отримував позивач, немає. Крім того, суд зазначив, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, а тому ця надбавка не може бути врахована при перерахунку пенсії. З урахуванням наведеного, суд констатував, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення позивача, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 22.01.18 №81-115/39/01-18.
Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Частиною сьомою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
Разом з цим, як визначено частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд враховує, що у довідках від 22.01.18 №80/115/39/01-18 та від 12.11.18 №4/1058 ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області до складу грошового забезпечення позивача враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премію у розмірі 153%.
Верховний Суд у постанові від 26.06.18 у справі №338/913/17 зазначив, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка неправомірно вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Крім того, у рішенні Верховного Суду від 12.03.18 у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, а тому цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Розмір премії для перерахунку пенсій ураховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Таким чином, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії у розмірі 153% відсутні.
За таких обставин, зважаючи на те, що складові грошового забезпечення, вказані ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області у довідках від 22.01.18 №80/115/39/01-18 та від 12.11.18 №4/1058, є ідентичними, а згадані довідки видані на виконання одного й того самого судового рішення, суд погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності з довідкою від 12.11.18 №4/1058.
Натомість, як встановлено судом, ГУПФ проведено перерахунок пенсії позивача у відповідності з вимогами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023 /а.с. 58/.
Зазначені у вказаній довідці складові грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою відповідають вимогам пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 та Порядку №45 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103). Зокрема, до складу грошового забезпечення враховано: посадовий оклад у розмірі 3600,00 грн, оклад за спеціальним званням "полковник міліції" - 2400,00 грн, надбавку за стаж служби у розмірі 50% - 3000,00 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн, доплату за науковий ступінь/вчене звання (5%) - 180,00 грн, премію у середньому розмірі за січень 2016 року (12.29%) - 1194,59 грн /а.с. 58/.
Стосовно посилань позивача на те, що у довідці від 25.03.18 №4/2023 ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області не враховані складові грошового забезпечення, зазначені у постанові Октябрського районного суду м. Полтави від 14.12.17 у справі №554/9157/17, суд зазначає, що зазначене судове рішення набрало законної сили 22.01.18, тоді як довідку від 25.03.18 №4/2023 видано на виконання вимог пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, що набула чинності з 24.02.18.
А оскільки рішення у справі №554/9157/17 набрало законної сили до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, якою визначено новий механізм перерахунку пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ, то відповідне рішення правомірно не враховане ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області при складенні довідки від 25.03.18 №4/2023.
З приводу тверджень позивача про те, що постанова Октябрського районного суду у м. Полтаві від 14.12.17 у справі №554/9157/17 набрала законної сили 18.06.18, суд зазначає, що надана ОСОБА_1 копія даного судового рішення містить відмітку про набрання ним законної сили 22.01.18 /а.с. 33/.
До того ж, ухвалою Октябрського районного суду у м. Полтаві від 26.09.18 виправлено описку, допущену у виконавчому листі №554/9157/17, виданому Октябрським районним судом м. Полтави 31.08.18, вірно вказавши дату набрання рішенням суду законної сили 22 січня 2018 року /а.с. 92/.
Щодо посилань позивача на приписи пунктів 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, якими визначено альтернативу з врахування пенсійним органом довідок при проведенні перерахунку пенсії з одночасною вказівкою на збереження попереднього розміру пенсії у разі, коли після проведення перерахунку її розмір є нижчим, суд зауважує, що на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 22.01.18 №80/115/39/01-18 перерахунок пенсії ОСОБА_1 не проводився.
У спірних відносинах відсутній факт зменшення розміру пенсії позивача після проведення її перерахунку на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023, у зв'язку з чим суд визнає необґрунтованими посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 6.07.99 №8-рп/99, від 20.03.02 №5-рп/2002, від 20.12.16 №7-рп/2016.
Посилання позивача на рішення Європейського Суду з прав людини у справах "Кечко проти України" та "Сук проти України" суд визнає безпідставними, оскільки у даному провадженні позиція відповідача не обґрунтована твердженнями про відсутність належних бюджетних асигнувань для проведення перерахунку пенсії.
Разом з цим, суд враховує, що провівши перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023 відповідач обмежив розмір пенсії до виплати максимальною величиною 10740,00 грн, тоді як фактично розрахований розмір пенсії з 1.01.16 мав становити 11394,19 грн, з 1.05.16 - 11416,59 грн, а з 1.05.18 - 11545,39 грн /а.с. 59-60/.
Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 8.07.11 №3668-VI, із змінами, внесеними згідно із Законом України від 24.12.15 №911-VIII (чинна з 1.01.16 по 20.12.16), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-XII зі змінами, а саме: - частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII, який набрав чинності з 1.01.17, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Разом з тим, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 6.12.16 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.16 №7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що набули чинності з 1.01.17 та полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Водночас, відповідно до статті 2 Закону України від 8.07.11 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", в редакції Закону №1774-VIII, тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, тоді як пенсію позивачу вперше призначено у грудні 2014 року.
Отже, формально вимоги статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" щодо обмеження максимальної величини розміру пенсії поширюються на позивача.
Разом з цим, враховуючи неконституційність положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII з 20.12.16, суд дійшов висновку про те, що застосування до пенсії позивача обмеження, передбаченого статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" у редакції Закону №1774-VIII, не відповідає принципу правової визначеності. До того ж, наявність подвійного правового регулювання у законодавстві питання застосування обмеження максимальної величини пенсійних виплат, за умов, коли аналогічна норма іншого закону визнана неконституційною, призводить до погіршення становища позивача, що не відповідає вимогам принципу верховенства права.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування обмеження розміру пенсії позивача у період з 20.12.16 по 31.12.17 максимальним розміром 10740,00 грн.
А відтак, суд, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, керуючись приписами частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати неправомірними дії ГУПФ щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 після проведення її перерахунку на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25.03.18 №4/2023 з 20.12.16 максимальною величиною у розмірі 10740,00 грн та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату позивачу пенсії за період з 20.12.16 по 31.12.17 з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 без обмеження її величини максимальним розміром 10740,00 грн.
Зважаючи на встановлені у ході розгляду справи фактичні обставини та беручи до уваги норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Позивач від сплати судового збору звільнений як особа з інвалідністю другої групи.
Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.
За таких обставин, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 після проведення її перерахунку на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 25 березня 2018 року №4/2023 з 20 грудня 2016 року максимальною величиною у розмірі 10740,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1) пенсії за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2017 року з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" без обмеження її величини максимальним розміром 10740,00 грн (десять тисяч сімсот сорок гривень).
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку пенсії та зобов'язання провести у відповідності до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18 листопада 2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9.03.2006 №268", від 21 лютого 2018 року №103 та довідки від 12 листопада 2018 року №4/1058 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба