
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2019 р. справа № 0940/2243/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа" до управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа" (далі -позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 року залучено до участі у справі ОСОБА_1 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (далі - третя особа) (а.с.71-72).
Позовні вимоги мотивовано тим, що 20.03.2017 управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 083170791998 «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення; АДРЕСА_2. Позивач зазначив, що 14.11.2018 отримано копію наказу управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 04.05.2018 року за №90, яким скасовано реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 083170791998 «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення; АДРЕСА_2. Як стверджує позивач, скасування відповідачем декларації про початок виконання будівельних робіт є неправомірним і таким, що грубо порушує норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про основні засади державного нагляду в господарській діяльності», оскільки підставою слугував лист УДАБІ в Івано-Франківській області від 29.03.2018 року №Ко-15/1009/7/2, однак жодних перевірок відповідачем не проводилось.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 13.12.2018. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.26-28). Просив суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що твердження позивача про те, що відповідачем не здійснювалось жодних перевірок не відповідають дійсності, оскільки у період 2017-2018 років посадовими особами управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради проводилась позапланова перевірка дотримання вимог містобудівного законодавства, що підтверджується актом від 06.07.2018 року за №24/32-26. Зазначив, що вказана перевірка проводилась за участю позивача. Вказав, що відповідно до листа Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 29.03.2018 за №КО-15/1009/7/2 повідомлено про пере направлення, за дорученням Держархбудінспекції України, для розгляду колективне звернення від 22.03.2018 №40-1406-кол щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2. Крім того, відповідачем 11.04.2018 отримано від Держархбудінспекції України звернення гр.ОСОБА_2 та інших від 15.03.2018 щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: АДРЕСА_2. Вказав, що зважаючи на недостовірність даних Декларації про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 083170791998 «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення; АДРЕСА_2 і на підставі п.п.5 п.3 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 04.05.2018 прийнято рішення про скасування оскаржуваної декларації. Звернув увагу суду на те, що про прийняття відповідачем наказу №90 від 04.05.2018 року «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт» позивач дізнався ще 22.05.2018 року, що підтверджується направленим відзивом в адміністративній справі №809/630/18, де позивач залучений у якості третьої особи, а тому твердження позивача про те, що вказаний наказ отримано 14.11.2018 року не відповідають дійсності.
Третя особа не скористалася правом подання письмового пояснення щодо адміністративного позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, судом встановлено таке.
20.03.2018 Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю зареєстровано подану Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа" декларацію за № ІФ 083170791998 про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення за адресою: АДРЕСА_2
Листом управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.11.2018 року за №20/32-15/1570 позивача повідомлено, що 04.05.2018 відповідно до листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 29.03.2018 року №Ко-15/1009/7/2 прийнято рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 20.03.2017 року № ІФ 083170791998 «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення; АДРЕСА_2», замовник - Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Добра Справа» (а.с.16-17).
Вважаючи протиправним наказ управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №90 від 04.05.2018 року, обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Добра справа» звернувся з даним адміністративним позовом до суду, в якому просило його скасувати і вчинити необхідні дії щодо відновлення в єдиному реєстрі відомостей про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 20.03.2017 року № ІФ 083170791998 «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення; АДРЕСА_2
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 (надалі - Положення № 294), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).
Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, в межах повноважень, передбачених законом щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (абзац третій статті 1 цього ж Закону).
Згідно частини 4 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи контролю здійснюються, крім інших, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду).
Статтею 3 коментованого Закону визначено основні принципи державного нагляду (контролю), до яких, зокрема, віднесено: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб'єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) та неприпустимості здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання; орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності; недопущення встановлення планових показників чи будь-якого іншого планування щодо притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності та застосування до них санкцій; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності.
Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом (стаття 41 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Пунктом 7 Порядку № 553 визначено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;
перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом;
звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Пунктом 16 Порядку № 553 передбачено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Судом встановлено і підтверджується доводами, наведеними відповідачем у відзиві, що управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю проведено позапланова перевірка дотримання вимог містобудівного законодавства Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа", про що складено акт від 06.07.2018 року за №24/32-26 (а.с.29-35).
Слід зазначити, що вказана перевірка проводилась за участю керівника Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа", що підтверджується підписами в акті перевірки, а тому твердження позивача про те, що відповідачем протягом 2017-2018 років не проводилось жодних перевірок не відповідають дійсності.
Крім того, встановлено, що листом Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 29.03.2018 за №КО-15/1009/7/2 відповідача повідомлено про перенаправлення, за дорученням Держархбудінспекції України, для розгляду колективне звернення від 22.03.2018 за №40-1406-кол щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2
11.04.2018 відповідач отримав від Держархбудінспекції України звернення громадянина ОСОБА_2 та інших від 15.03.2018 щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: АДРЕСА_2
Зважаючи на вказані скарги, відповідачем на підставі підпункту 5 пункту 3 ''Прикінцевих та перехідних положень'' Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», 04.05.2018 прийнято наказ за №90, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ083170791998 від 20.03.2017 ''Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення за адресою: АДРЕСА_2, замовник - Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа" (а.с. 17).
Суд зазначає, що в силу вимог частини 2 статті 39 Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності'', підпункту 5 пункту 3 ''Прикінцевих та перехідних положень'' Закону України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності'' зареєстровані до набрання чинності цим Законом декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт можуть бути скасовані відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
Аналогічні вимоги містяться в абзаці 6 частини 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 за №466.
Листом від 08.05.2018 за №22/32-14/20 відповідач повідомив Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа" про рішення щодо скасування оскаржуваної декларації (а.с. 52).
Із відзиву на адміністративний позов і наявних матеріалів справи встановлено, що відповідачем за наслідками розгляду колективного звернення гр. ОСОБА_2 та інших від 15.03.2018 №40-1406-кол щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2, додатків до колективного звернення на 65 аркушах, надісланих Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та отриманих відповідачем 11.04.2018, виявлено факт подання недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 20.03.2017 №ІФ083170791998 «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення; АДРЕСА_2», що стало підставою для прийняття 04.05.2018 наказу за №90, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ083170791998 від 20.03.2017 ''Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення за адресою: АДРЕСА_2, замовник - Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа", зокрема таких як:
- в декларації зазначено, що проектна документація затверджена замовником будівництва на підставі наказу директора ОСОБА_3, про затвердження проектної документації №1 від 27.02.2005. Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, кооператив створено 11 листопада 2013 року а отже проектна документація не могла бути затверджена замовником ОК «ЖБК» «Добра справа» у 2005 році (а.с.54-56);
- у відповідності до декларації проектна документація розроблена приватним підприємцем ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1) Згадана особа вказана як головний архітектор та відповідальна особа проектувальника, що здійснює авторський нагляд. Проте, ОСОБА_4, не розробляв проектну документацію, не був головним архітектором проекту та не заключав договору на здійснення авторського нагляду за будівництвом багатоквартирного житлового будинку за адресоюАДРЕСА_3, що підтверджується нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_4 від 30.01.2018 (а.с.53)
Суд звертає увагу на те, що вищевказані обставини також були встановлені під час розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом адміністративної справи №809/630/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа", про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ083170791998 від 20.03.2017.
За наслідками розгляду вказаної адміністративної справи Івано-Франківським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про закриття провадження у справі №809/630/18, оскільки Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, виправлено оскаржувані ОСОБА_5 порушення шляхом прийняття наказу №90 від 04.05.2018 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ083170791998 від 20.03.2017.
Ухвала про закриття провадження у справі №809/630/18, учасниками справи не оскаржувалася та набрала законної сили.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, наведеним судовим рішенням встановлено обставини обґрунтованості доводів позивача щодо подання третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа" до відповідача декларації із недостовірними даними та виправлення суб'єктом владних повноважень, порушень шляхом прийняття наказу №90 від 04.05.2018 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ІФ083170791998 від 20.03.2017 ''Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення за адресою: АДРЕСА_2, замовник - Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа".
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За вказаних обставин, суд звертає увагу на те, що частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені докази наявні в матеріалах справи, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, оскільки доказів, які б спростовували правомірність дій відповідача позивачем не представлено, а відповідач у спірних правовідносинах діяв відповідно до наданих йому повноважень, у встановленому законом порядку, в зв'язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Добра справа", адреса: вул. Джохара Дудаєва, буд. 5, кв. 8, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, ідентифікаційний код юридичної особи 38972995.
Відповідач:
Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, адреса: вул. Дністровська, 26, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, ідентифікаційний код юридичної особи 04054346.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, адреса: АДРЕСА_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.