Рішення № 79454228, 17.01.2019, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
462/5622/17
Номер документу
79454228
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 462/5622/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2019 року Залізничний районний суд м.Львова у складі:

головуючого – судді Палюх Н.М.

при секретарі Колобич О.О.

з участю позивачки за зустрічним позовом - відповідачки за первісним позовом ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» до ОСОБА_1, третя особа відділ НКРЕКП у Львівській області про відшкодування збитків та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» про захист прав споживачів

в с т а н о в и в:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» в листопаді 2018 року звернулося в суд з позовом до відповідачки, в якому просить стягнути з відповідачки 1165, 47 грн. завданих збитків. Свої позовні вимоги мотивує тим, що між ПАТ «Львівгаз» та ОСОБА_1 укладено Договір на розподіл природного газу, який є публічним та відповідає умовам Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498, шляхом приєднання до умов даного договору.Відповідно до даного Договору, оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.Крім цього, правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються спеціальними нормами законодавства, а саме Законом України «Про ринок природного газу» та затвердженим відповідно до даного закону Кодексом газорозподільних систем (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року у редакції, що діяла до 29.11.2016 року, далі - Кодекс ГРМ ), а також нормами Цивільного кодексу України та рядом інших підзаконних нормативно-правових актів.На виконання вищезазначених норм законодавства 19.09.2016 року під час демонтажу газового лічильника «Метрікс» G-4 заводський №114068 для проведення його періодичної повірки за адресою відповідача працівниками ПАТ «Львівгаз» виявлено втручання в лічильник.За вказаним фактом працівниками ПАТ «Львівгаз» складено Акт про порушення №685 від 19.09.2016 року.22.09.2016 року за участі представника ДП «Львівстандартметрологія» проведено експертизу побутового лічильника газу «Метрікс» G-4 заводський №114068, про що свідчить Акт експертизи лічильника газу від 22.09.2016 року №685. Згідно результатів експертизи комісією зроблено висновок про втручання в роботу даного лічильника газу, чим підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. Відповідно до п.1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об’єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об’ємами споживання природного газу населенням (додаток X цього Кодексу ГРМ) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. З урахування вищезазначеного ПАТ «Львівгаз» зроблено донарахування на суму 1165,474 грн., який відповідачка зобов’язана компенсувати, а також компенсації підлягає вартість проведення експертизи (п.8 гл.9 розділ X Кодексу ГРМ). Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Згідно паспорта лічильника відповідачки періодична повірка проводиться кожні 8 років. Проте, з моменту встановлення повіреного ПЛГ минуло більше 14 років. Відповідно до п. 10 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу. А тому, донарахування проведено Товариством не згідно акту про порушення, а по факту втручання в лічильник газу, згідно акту експертизи лічильника газу від 22.09.2016 року №685, що фактично є реальними збитками ПАТ «Львівгаз».

05 березня 2019 року ОСОБА_1 подала до суду зустрічну позовну заяву до ПАТ «Львівгаз», в якій просить зобов»язати відповідача повернути сплачені нею кошти в сумі 888,22 грн. за ремонтно-повірочні роботи та встановити за кошт відповідача прилад обліку газу аналогічний попередньому, або такий що відповідає вимогам норм та правил. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 19 вересня 2016 року працівниками ПАТ «Львівгаз» було демонтовано побутовий прилад обліку газу, а саме лічильник «Меtriх G-4» заводський №114068 у зв’язку із виникненням сумнів в правильності роботи приладу обліку та потертостями на ньому.22 вересня 2016 року у приміщені сервісного центру ПАТ «Львівгаз» за її участі, було здійснено демонтаж захисного скла лічильника шляхом фізичного вибивання помби, за допомогою викрутки та звинувачено її у несанкціонованому втручанні в роботу лічильника, про що складено акт №685. Даний акт вона отримала через місяць разом з рахунком на оплату ремонтно-повірочних робіт на суму 888,22 гри. Даний рахунок нею сплачено 03.01.2017 року. Паралельно нею було надіслано звернення до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо правомірності дій ПАТ «Львівгаз». За результатами розгляду звернення було встановлено, що дії ПАТ «Львівгаз» є протиправними, оскільки ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки, що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги. Зважаючи на зазначену норму Закону, а також ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки» та Кодексу газорозподільних систем було встановлено, що метрологічні характеристики роботи лічильника відповідають нормам, донарахування не облікованих об’ємів (обсягів) газу за її адресою є неправомірним. ПАТ «Львівгаз» визнало, що ним було пропущено строк міжповірочного інтервалу лічильника газу, що виключає будь-яку відповідальність споживача за втручання в роботу лічильника газу, а аналіз інформації про нарахування та оплату за спожиті послуги з газопостачання за її адресою проживання свідчить про відсутність втручання в роботу лічильника газу, яке б вплинуло на його показники. Вважає дії представників ПАТ «Львівгаз» незаконними, оскільки з її сторони, як споживача, дотримано норм і правил щодо експлуатації приладу обліку та оплати послуг з газопостачання. Також при огляді приладу обліку захисні стрічки, які залишалися цілими на лічильнику газу в момент висловлення працівником ПАТ «Львівгаз» сумніву в правильності його роботи, були нанесені на лічильник газу у 2002 року, та без їх пошкодження доступ до внутрішнього механізму лічильника газу був неможливий, - тому в силу ч. 1,2 ст. 1166 ЦК України не може нести відповідальність за шкоду, завдану ПАТ «Львівгаз» в оспорюваній ситуації, а отже вимоги ПАТ «Львівгаз» по нарахуванню оплати вартості проведення експертизи в сумі 882,22 грн. на підставі акта оцінки вартості ремонтно - повірочних робіт ПЛГ від жовтня 2016 року та порушення відповідно міжповірочного інтервалу лічильника газу, вважаючи їх неправомірними та такими, що порушують її права. Міжпровірочний інтервал для лічильника газу «Меtriх», становить 8 років ( рахуючи з дати випуску та встановлення у 2002 році), а з 01 січня 2003 року по 19 вересня 2016 року лічильник газу за адресою проживання на повірку не знімався. Стверджує, що відповідачем порушено її право як споживача на отримання якісних послуг, якісного періодичного технічного обслуговування газових приладів і пристроїв у встановлені законодавством строки. Зазначає, що у випадку якщо ініціатором проведення позачергової повірки лічильника газу являється газорозподільне підприємство, то послуги з проведення такої повірки повинні оплачуватись газорозподільним підприємством (Лист НКРЕКП №429/16/47-14 від 22.01.2014 року). На період зняття лічильника газу для проведення його експертизи або періодичної/позачергової повірки та ремонту, пов'язаного з такою повіркою, або для проведення ремонту за заявою споживача газорозподільне підприємство встановлює лічильники газу з обмінного фонду, що і було зроблено ПАТ «Львівгаз», але з недотриманням порядку опломбування (відсутні захисні стрічки, лічильник має потертості на корпусі). За наведеного, просить в задоволені первісного позову відмовити, а зустрічний позов задовольнити.

Представник ПАТ «Львівгаз» в судове засідання не з»явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи, проте суд вважає, що матеріалів справи достатньо для прийняття рішення по суті.

В судовому засіданні позивачка за зустрічним позовом - відповідачка за первісним позовом ОСОБА_1 зустрічний позов підтримала, з мотивів викладених в такому,проти первинного позову ПАТ «Львівгаз» заперечила та пояснила, що постійно проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, де своєчасно сплачує кошти за спожитий газ, заборгованості перед ПАТ «Львівгаз» не має. 19.09.2016 року за вказаною адресою представники ПАТ «Львівгаз» проводили провірку її газового лічильника, та виявили, що на останньому є потертості під кришкою, а також біля заводської пломби про що склали акт про порушення №685 від 19.09.2016 року. На підставі зазначеного акту 22.09.2005 року, без дотримання норм Положення про проведення експертизи лічильника газу, встановлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 року № 619, проведено експертизу її газового лічильника. Ствердила, що для проведення вищезазначеної експертизи, в її присутності в приміщенні сервісного центру ПАТ «Львівгаз» працівниками було здійснено демонтаж захисного скла лічильника шляхом фізичного вибивання зовнішнього скла за допомогою викрутки та звинувачено її у несанкціонованому втручанні в роботу лічильника, про що складено акт №685 від 22.09.2016 року, в якому вона зауважила, що незгідна з даним висновком. Між тим, цілісність пломб на упаковці та патрубках лічильника не були порушені, а тому вважає, що пошкодження захисного покриття під крикою лічильника виникли внаслідок вибивання викруткою зовнішнього скла. Копію вказаного акту, в супереч вимогам чинного законодавства нею було отримано наприкінці жовтня 2016 року разом з рахунком на оплату ремонтно-повірочних робіт на суму 888,22 грн., який 03.01.2017 року нею був оплачений. Зазначила, що згідно інформації наданої їй відділом НКРЕКП у Львівській області, встановлено, що лічильник «Меtrix G-4» заводський №114068 відповідає вимогам ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки», що свідчить про відсутні пошкодження обліку газу які могли призвести до нанесення збитків. Також Положенням передбачено, що у разі визнання приладу обліку непридатним для дальшого використання він повинен бути переданий споживачеві, натомість їй надано відповідь що прилад, який було придбано за її кошти, що не оспорює і ПАТ «Львівгаз» - утилізовано. Щодо нарахування за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, згідно рахунку №000130996 від 30.11.2016 року пояснила, що жодного розрахунку збитків їй надано не було, а лише було вручено повідомлення про припинення газопостачання за її адресою від 16.12.2016 року. Зазначений рахунок нею сплачено 16.01.2017 року. Вказаний розрахунок був проведений з порушенням норм документів регламентуючих граничні норми споживання природного газу населенням. У відповідності до Постанови КМУ №203 від 23.03.2016 року гранична норма споживання природного газу становить - 14 куб.м, при наявності плити газової та водонагрівача на одну особу, але ПАТ «Львівгаз» зазначено граничний об'єм 23.6 куб.м. Неправовмірнісиь вказаного розрахунку підтверджується відповіддю з НКРЕКП, в якій ПАТ «Львівгаз» зобов»язано повернути сплачені нею кошти, у зв»язку з недотриманням ПАТ «Львівгаз» норм Закону та строків міжповірочних інтервалів. За наведеного, просить в позові ПАТ «Львівгаз» відмовити за безпідставністю вимог, а зустрічний позов задовольнити, зобов»язати відповідача повернути сплачені нею кошти в сумі 888,22 грн. за ремонтно-повірочні роботи та встановити за кошт відповідача прилад обліку газу аналогічний попередньому, або такий що відповідає вимогам норм та правил.

Представник третьої особи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в судове засідання не з»явився, однак в матеріалах справи міститься заява, в якій представник ОСОБА_2 просить розглядати справу без його участі, що суд вважає за можливе.

Заслухавши пояснення відповідачки за первісним позовом та позивачки за зустрічним позовом – ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали справи №462/1206/17, суд дійшов висновку, що в задоволенні первісного позову слід відмовити, а зустрічний позов задовольнити з наступних підстав.

Зі змісту ст.3 ЦК України вбачається, що загальними засадами цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу, справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Право на судовий захист передбачається ст.55 Конституції України. Згідно із ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що між ПАТ «Львівгаз» та ОСОБА_1 укладено Договір на розподіл природного газу, який є публічним та відповідає умовам Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498, шляхом приєднання до умов даного договору.

Відповідно до даного Договору, оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

19.09.2016 року під час проведення періодичної повірки газового лічильника «Метрікс» G-4 заводський №114068 за адресою: м. Львів, вул. Чижевського, 20/1 працівниками ПАТ «Львівгаз» виявлено потертості під кришкою, а також біля заводської пломби на лічильнику.За вказаним фактом працівниками ПАТ «Львівгаз» складено Акт про порушення №685 від 19.09.2016 року /а.с. 5/.

Також судом встановлено, що 22.09.2016 року за участі представника ДП «Львівстандартметрологія» проведено експертизу побутового лічильника газу «Метрікс» G-4 заводський №114068, про що свідчить Акт експертизи лічильника газу від 22.09.2016 року №685. Згідно результатів експертизи комісією встановлено, що цілісність пломби на упаковці та на патрубках не порушена, натомість комісією виявлено незначні царапини на заводській пломбі, пошкодження захисного покриття на кришці лічильника та зроблено висновок про втручання в роботу даного лічильника газу. Також у вказаному Акті зафіксовано, що в лічильника газу «Метрікс» G-4 заводський №114068 не було механічних пошкоджень / а.с.6/.

Згідно розрахунку збитків за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу ПАТ «Львівгаз» здійснило дорахування відповідачці у розмірі 1165,474 грн. /а.с. 7/.

Згідно акту від жовтня 2016р. оцінки вартості ремонтно-повірочних робіт ПЛГ вартість проведеної експертизи становить 888,22 грн. та така оплачена ОСОБА_1 03.01.2017року /а.с.36/.

З Попередження від 16.12.2016 року, що скероване ОСОБА_1 вбачається, що станом на 01.12.2016 року по особовому рахунку ОСОБА_1 є заборгованість в сумі 1165, 47 грн. та зазначено, що вразі непогашення заборгованості протягом 10 днів з дати отримання даного повідомлення ПАТ «Львівгаз» буде змушене припинити газопостачання та вжити заходи для подальшого стягнення заборгованості в судовому порядку / а.с. 37/.

Згідно листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.01.2017 року № 650/16/9-17 встановлено, що у зв»язку з недотриманням Оператором ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу за адресою споживача ОСОБА_1, дорахування ПАТ «Львівгаз» необлікованих об»ємів (обсягів) природного газу за адресою ОСОБА_1 є неправомірним, а тому таке донарахування підлягає скасуванню. Також зазначено, що при проведенні експертизи було встановлено, що метрологічні характеристики роботи лічильника відповідають вимогам ДСТУ 2708:2006 "Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки"/а.с. 38-41/.

З рахунку на оплату №000130996 від 30.11.2016 року вбачається, що за необлікований об»єм природнього газу ОСОБА_1 нараховано 1165,47 грн. що нею було сплачено 16.01.2017 року /а.с. 45/.

Також з наданих відповідачкою за певинним позовом в судовому засіданні пояснень судом встановлено, що ОСОБА_1 09.03.2017р., 13.03.2017р. та 20.03.2017р. зверталася із заявами до Голови правління ПАТ «Львівгаз» п. Войсович Ю.В. про повернення неправомірно дорахованих коштів на загальну суму 2053, 69 грн. ( 888,22 грн. – вартість ремонтно-повірочних робіт ПЛГ + 1165,47 грн. за необлікований (донарахований) об»єм природного газу) та що їй було повернуто лише 1165, 47 грн.

В листі від 10.04.2017 року адресованого ОСОБА_1 ПАТ «Львівгаз» повідомило, що побутовий газовий лічильник «Метрікс» G-4 заводський №114068 разом з іншими, які вилучені у населення, не підлягають ремонту та подальшій експлуатації було утилізовано.

Згідно роздруківки (скрін-шоту) з особистого кабінету споживача ОСОБА_1 з офіційного інтернет-ресурсу 104.ua про нарахування та оплату за спожиті послуги з газопостачання за адресою проживання вбачається, що показники лічильника газу постійно рівномірно збільшувалися і жодного разу не зменшувалися.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України,доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).

Частиною 4 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов’язання настають наслідки встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до положень ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному, обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж,транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру подання засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб (далі - засоби -вимірювальної техніки), на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) визначає Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затверджений постаново Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 №474 ( набрав чинності 01.01.2016).

Згідно п. 6 Порядку періодична провірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок виконавців.

Так, згідно з положеннями пунктів 1, 2, 3 глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем (у редакції, що діяла до 29.11.2016) періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок оператора газорозподільних систем (далі - Оператор ГРМ) незалежно від того, чи є він власником засобу вимірювальної техніки (далі - ЗВТ).

Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об'єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен, зокрема, забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки щільників; забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.

У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Згідно з підпунктом 3.1.3 пункту 3.1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 р. № 619 (далі - Положення) лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі, зокрема, виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації:

- невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача;

- ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника;

- ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра;

- зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на пильнику газу або на патрубках лічильника;

- пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показників лічильника газу.

Відповідно до вимог пункту 3.2 Положення у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представник газопостачальної (газотранспортної) організації.

Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальне (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизі лічильника газу та відшкодування збитків.

На вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу ставляться заглушки, як пломбуються представником газопостачальної (газотранспортної) організації.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Згідно з пунктом 10 глави 3 розділу XI Кодексу (у редакції, що діяла до 29.11.2016) встановлено, що у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

У відповідності до «Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання», затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №475 від 29 травня 2003 року (із змінами) (далі-Порядку), одними з порушень споживачем Правил надання населенню послуг з газопостачання, які тягнуть за собою відповідальність у виді відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації, є, зокрема, пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілісності або пошкодження повірочного тавра, а також дій споживача, які призводять до заниження показань лічильника (п. 1.3 Порядку).

У разі встановлення вказаних вище порушень, розрахунок збитків здійснюється за Нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 1996 року №619, з урахуванням кількості підключених газових приладів, пристроїв, розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, та кількості днів з часу останнього контрольного зняття представником газопостачальної або газотранспортної організації показань лічильника газу до дня виявлення порушення, але не більше, ніж за 6 місяців (п.2.2 Порядку).

Відповідно цього пункту Порядку, факт пошкодження (втручання в роботу) лічильника, що призвело до заниження його показань, має бути засвідчений територіальним органом Держспоживстандарту України, який має право здійснювати відповідну експертну повірку.

Згідно п.3.1 Порядку, у разі виявлення газопостачальною або газотранспортною організацією порушень Правил, складається акт-претензія за формою, згідно з додатком до цього Порядку.

Акт-претензія складається за участю споживача та представника газопостачальної або газотранспортної організації і скріплюється їх підписами, у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. Споживач має право внести до акту свої зауваження.

Відповідно до п.26 Правил та п.3.3 Порядку, у разі, коли підтверджено факт пошкодження лічильника газу з вини споживача, яке призвело до заниження показань лічильника, він додатково відшкодовує вартість робіт, пов'язаних з позаплановою перевіркою (повіркою), ремонтом, або встановленням нового лічильника.

Розрахунок вартості робіт, пов'язаних з позаплановою перевіркою (повіркою), ремонтом або встановленням нового лічильника газу, визначається газопостачальною або газотранспортною організацією поелементно з оформленням калькуляції для кожного виду робіт (п.3.4 Порядку).

З вищенаведеного випливає, що відшкодування збитків залежить від наявності правових підстав для відшкодування споживачем збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання.

Суд критично оцінює покликання представника позивача, що містяться в позовній заяві на те, що ОСОБА_1 завдала ПАТ «Львівгаз» реальні збитки через втручання в лічильник газу, що виявлено та фіксовано Актом експертизи лічильника газу від 22.09.2016 року №685, оскільки такі спростовуються матеріалами справи.

Так, згідно паспорта лічильника ОСОБА_1 періодична повірка проводиться кожні 8 років. Проте, з моменту встановлення повіреного ПЛГ минуло більше 14 років, що вказує на порушення ПАТ «Львівгаз» вимог законодавства в частині своєчасного проведення періодичної повірки лічильника газу. Окрім цього, ПАТ «Львівгаз» не було направлено позивачеві акту-претензії, в якому зокрема повинно бути описано допущене споживачем порушення, наведено розрахунок та розмір завданих збитків, дії, які повинен вчинити споживач, наслідки їх невиконання. Також, аналіз інформації про нарахування та оплату за спожиті послуги з газопостачання за адресою проживання свідчить про відсутність втручання в роботу лічильника газу, яке б вплинуло на його показники, оскільки показники лічильника газу постійно рівномірно збільшувалися і жодного разу не зменшувалися, а тому зі сторони ОСОБА_1, як споживача, дотримано норм і правил щодо експлуатації приладу обліку та оплати послуг з газопостачання.

Крім цього, згідно результатів експертизи комісією встановлено, що цілісність пломби на упаковці та на патрубках не порушена, а лише виявлено незначні царапини на заводській пломбі, пошкодження захисного покриття на кришці лічильника. Також у вказаному Акті зафіксовано, що в лічильника газу «Метрікс» G-4 заводський №114068 не було механічних пошкоджень та, що метрологічні характеристики роботи лічильника відповідають вимогам ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки». Крім цього, при огляді приладу обліку захисні стрічки, які залишалися цілими на лічильнику газу в момент висловлення працівником ПАТ «Львівгаз» сумніву в правильності його роботи, були нанесені на лічильник газу у 2002 року, та без їх пошкодження доступ до внутрішнього механізму лічильника газу був неможливий, а від так, в силу ч. 1,2 ст. 1166 ЦК України ОСОБА_1 не може нести відповідальність за шкоду, завдану ПАТ «Львівгаз» в оспорюваній ситуації, а тому вимоги ПАТ «Львівгаз» по нарахуванню 1165, 47 грн. завданих збитків є неправомірними та такими, що не відповідають до задоволення.

Щодо зустрічних позовних вимог ОСОБА_1 до ПАТ «Львівгаз» про зобов»язання повернути їй сплачені кошти в сумі 888 грн. 22 коп. за ремонтно-повірочні роботи та зобов»язати ПАТ «Львівгаз» встановити за власний кошт новий постійний прилад обліку газу за адресою ОСОБА_1 суд зазначає наступне.

Як було встановлено судом, між ОСОБА_1 як споживачем та ПАТ «Львівгаз» був укладений типовий договір постачання природного газу споживачам. Відповідно до п. 1.3. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійсним державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498. Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк.

Права та обов'язки споживачів чітко визначені Типовим договором постачання природного газу споживачам, а саме Розділом IV. «Ціна, порядок обліку та оплати природного газу». Розділом V. «Права та обов'язки споживача» та Розділом VI. «Права і обов'язки постачальника». Зміст типового договору, викладений в постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2500. констатує, що права та обов'язки для всіх споживачів є ідентичними.

ОСОБА_1, як споживачем регулярно сплачувалися виставлені рахунки за спожитий природний газ. У 2002 році нею за власний кошт встановлено лічильник «Metrix G-4» заводський №114068. Вказаний прилад обліку було демонтовано 19.09.2016 року та складено акт про порушення №685. На підставі зазначеного акту проведено експертизу, за результатами якої було здійснено донарахування за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу. Сам прилад обліку, як зазначено ПАТ «Львівгаз», знищено, незважаючи на те, що лічильник був власністю споживача, що не оспорюється сторонами. Замість тимчасово вилученого лічильника встановлено прилад обліку з обмінного фонду «Metrix G-4» №208498, але з недотриманням порядку опломбування (відсутні захисні стрічки, лічильник має потертості на корпусі).

У відповідності до положень типового договору встановлено, що ПАТ «Львівгаз» є Оператором ГРМ.

Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС Оператор ГРМ – суб»єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовуєтьсякомплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

У разі не встановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.

Згідно з п. 6 ч. 1 с. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час задоволення своїх особистих потреб мають право на звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

Відповідно до п. 39 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999р. № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004р. № 476) у разі коли між споживачем і газопостачальним (газорозподільним) підприємством не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розміру їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до абзаців 1, 2 п. 161 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 № 476) періодична повірка лічильників газу, їх технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюються за рахунок газорозподільного підприємства. На період зняття лічильника газу для проведення його експертизи або періодичної/позачергової повірки та ремонту, пов'язаного з такою повіркою, або для проведення ремонту за заявою споживача газорозподільне підприємство встановлює лічильники газу з обмінного фонду (у разі, коли знятий лічильник газу належав газорозподільному підприємству, встановлений на його місце лічильник газу з обмінного фонду газорозподільного підприємства стає розрахунковим, що оформляється відповідним актом, та в подальшому розрахунки із споживачем здійснюються згідно з його показаннями).

Згідно з абзацом 4 згаданого пункту у разі коли лічильник газу, що встановлений у споживача та перебуває у власності газорозподільного підприємства, визнано в установленому порядку непридатним до подальшої експлуатації та ремонту, демонтаж, транспортування та монтаж нового лічильника газу здійснюються за рахунок зазначеного підприємства. При цьому газорозподільне підприємство встановлює споживачеві новий лічильник газу протягом двох місяців з дня визнання його непридатним до експлуатації та ремонту.

Оскільки ПАТ «Львівгаз» визнало, що ним було пропущено строк міжповірочного інтервалу повірки лічильника газу, то на позивачку за зустрічним позовом ОСОБА_1 поширюється дія підп. 7 п. 5 Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, а також споживачеві природного газу внаслідок порушення газопостачальним або газорозподільним підприємством Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28 жовтня 2014 року № 184, та п. 10 розділу 3 глави 11 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.

Крім того, має місце порушення прав ОСОБА_1 як споживача, зокрема, щодо якісного періодичного технічного обслуговування газових приладів і пристроїв у встановлені законодавством строки (підп. 4 п. 27 Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 938) та права на одержання відповідної якості житлово-комунальної послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальної послуги (п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Зважаючи на вище викладене та те, що ОСОБА_1 як споживач сплачувала за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі безпосередньо індивідуальних, те що ПАТ «Львівгаз» пропущено термін періодичної повірки лічильника газу «Metrix G-4» заводський №114068 та такий неправомірно знищено у період дії редакції Закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», де прямо передбачено встановлення приладів обліку за кошт оператора ГРМ, суд приходить до висновку, що ПАТ «Львівгаз» зобов'язаний повернути ОСОБА_1 сплачені нею кошти в сумі 888 грн. 22 коп. за ремонтно-повірочні роботи та відповідно до частини першої статті 6 Закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановити ОСОБА_1 за рахунок Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» новий постійний прилад обліку газу.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.12, 81, 258-259, 264-265 ЦПК України, суд –

у х в а л и в:

В задоволенні позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» до ОСОБА_1, третя особа відділ НКРЕКП у Львівській області про відшкодування збитків відмовити.

Зустрічний позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» про захист прав споживачів задовольнити.

Зобов»язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» повернути ОСОБА_1 сплачені кошти в сумі 888 грн. 22 коп. за ремонтно-повірочні роботи.

Зобов»язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» встановити за рахунок Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» новий постійний прилад обліку газу за адресою: м.Львів, вул.Чижевського, 20/1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 28 січня 2019 року.

Суддя: