
Справа № 522/18850/18
Провадження № 2-а/522/118/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2019 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Шкамерди К.С.
за участю секретаря судового засідання - Довгань Ж.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області до Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанов головного державного виконавця ВП №56644063 від 11.10.2018 року щодо накладення штрафу та від 31.10.2018 року про стягнення виконавчого збору на суму 14 892 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України Одеської області з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного територіального управління територіального управління юстиції в Одеській області від 11.10.2018 року у виконавчому провадженні №56644063, якою накладено на управління штраф у розмірі 10 200,00 грн.
28.11.2018 року позивач уточнив свої вимоги та просить суд визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного територіального управління територіального управління юстиції в Одеській області від 11.10.2018 року у виконавчому провадженні №56644063, якою накладено на управління штраф у розмірі 10 200,00 грн. та від 31.10.2018 року про стягнення виконавчого збору на суму 14 892 грн.
Позов обґрунтований позивачем тим, що рішення суду виконане ще до відкриття виконавчого провадження, а саме 22.04.2018 року, про що головне управління повідомило відділ примусового виконання рішень листом від 04.07.2018 року з наданням підтверджуючих документів. Крім того, позивач зазначив, що пенсія в перерахованому розмірі виплачується з 01.04.2018 року, а доплата за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 5 605,80 грн. зарахована на рахунок ОСОБА_1 26.03.2018 року. Залишок боргу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 44 846, 40 грн. буде виплачено в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України. Невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а тому оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню. Також, 12.11.2018 року на адресу ГУПФУ в Одеській області надійшла, в тому числі, постанова ДВС ВП №57631426 від 07.11.2018 року щодо виконання постанови ВП №56644063 від 31.10.2018 року про стягнення виконавчого збору в сумі 14 892 грн., але позивач вказує, що ним не порушено строки виконання рішення суду, більш того, рішення суду головним управлінням виконано самостійно до відкриття виконавчого провадження ще 22.03.2018 року, а том вважає стягнення виконавчого збору безпідставним.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи свідчить зворотне поштове повідомлення, причини неявки суду не повідомив.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 14.12.20717року у справі №522/21617/17 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України», починаючи з 15.05.2017 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367).
Позивач не погодився із зазначеною постановою та оскаржив її до Одеського апеляційного адміністративного суду, однак ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повернуто апелянту.
З метою виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 14.12.2017 року, 12.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області направлено лист про запит довідки до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області.
При цьому, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2018 року ОСОБА_1 поновлено строк звернення до суду та зупинено дію постанови Приморського районного суду м. Одеси від 14.12.2017 року у справі №522/21617/17.
19 березня 2018 року на адресу Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області надійшла довідка №4367 ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року від 17.04.2018 року постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14.12.2017 року у справі №522/21617/17 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України», починаючи з 01.01.2016 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №4367).
На адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 25 червня 2018 року надійшов лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області №091-5232 від 21.06.2018 року, яким направлено позивачу постанову про відкриття виконавчого провадження від 21.06.2018 року ВП №56644063 при примусовому виконанні виконавчого листа №522/21617/17 від 18.05.2018 року, виданого Приморським районним судом м. Одеси.
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на лист Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 04.07.2018 року №10516/03 направлено лист про виконання рішення суду. В зазначеному листі позивачем повідомлено відповідачу про те, що відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки №4367 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», головним управлінням вже було проведено 22.03.2018 року (аркуші справи 14-15). Доплата за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 5605, 80 грн. зарахована на рахунок ОСОБА_1 по додатковій відомості 26.03.2018 року. Доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 44846,60 грн. буде виплачено після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 зазначеної постанови та місячним розміром отриманої ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року до забезпечення повної виплати розрахункової суми.
Проте, з Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 20.08.2018 року до позивача надійшов лист №6892 від 15.08.2018 року, яким направлено позивачу постанову про накладення штрафу від 15.08.2018 року ВП №56644063 у розмірі 5100 грн. за невиконання в повному обсязі вимог виконавчого листа №522/21617/17, виданого Приморським районним судом м. Одеси.
В подальшому, старшим державним виконавцем 11.10.2018 року винесена постанова ВП №56644063 про накладенням подвійного штрафу у розмірі 10 200 грн.
Позивач зазначає, що невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
12.11.2018 року на адресу позивача надійшла постанова ДВС ВП №57631426 від 07.11.2018 року щодо виконання постанови ВП №56644063 від 31.10.2018 року про стягнення виконавчого збору в сумі 14 892 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 1, 3, 5, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів, постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, тощо.
Примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).
Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Таким чином, примусове виконання рішення суду розпочалося прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч.1-3 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Таким чином, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, тобто встановленого 10-деного строку на виконання рішення суду, повинен особисто перевірити виконання рішення боржником.
З оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 11.10.2018 року ВП №56644063 у розмірі 10200 грн. вбачається, що вимоги виконавчого листа боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повторно не виконані.
Так, судом встановлено, що 22.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки №4367 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що підтверджується відповідним перерахунком від 22.03.2018 року та розрахунком від 22.03.2018 року.
Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не виконано в повному обсязі рішення суду, зокрема не виплачено ОСОБА_1 доплату за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в сумі 44846,60 грн., оскільки зазначена сума буде виплачена після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 зазначеної постанови та місячним розміром отриманої ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року до забезпечення повної виплати розрахункової суми, про що позивач повідомляв Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
При цьому, невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом України зокрема у постановах від 30 червня та 3 листопада 2015 року, 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно).
Крім того, аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а.
Відповідно до ч. 9 ст. 27 Закону №1404-VIII, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої ст. 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно із п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 року №14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження», витрати виконавчого провадження та виконавчий збір стягується за постановою державного виконавця з боржника, якщо останній не виконав рішення добровільно в установлений для цього строк і воно було виконано примусово.
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України суд має враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що постанови головного державного виконавця Гортолум Вікторії Сергіївни відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №56644063 від 11.10.2018 року про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. та від 31.10.2018 року про стягнення виконавчого збору у сумі 14892 грн. є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства, у зв'язку із чим підлягають задоволенню.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення № 211- від 07 листопада 2018 року щодо сплати судового збору за подання даного позову на суму 1762,00 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (площа Б. Дерев'янко, 1, м. Одеса, 65104, код ЄДРПОУ 34929741) про визнання протиправними та скасування постанов головного державного виконавця Гортолум Вікторії Сергіївни відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №56644063 від 11.10.2018 року про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. та від 31.10.2018 року про стягнення виконавчого збору на суму 14 892 грн. - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 11.10.2018 року ВП №56644063 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 31.10.2018 року ВП №56644063 про стягнення виконавчого збору у розмірі 10200 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Шкамерда