
Справа № 420/6239/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у виплаті позивачу недоотриманої пенсії за квітень та травень 2018 року, зобов'язання виплатити позивачу пенсію за квітень та травень 2018 року в сумі 7834,32 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою та з 01.04.2015 року перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі, отримує пенсію по інвалідності 1 групи підгрупи «Б» від загальних причин захворювання, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У 2006 році позивачу призначили І групу інвалідності з терміном до 1 квітня 2018 року. 23 березня 2018 року ОСОБА_1 видано довідку медико-соціальної експертної комісії сер. 12ААА №896606, якою позивача визнано інвалідом І групи від загальних причин захворювання без обмеження строком. Отримавши в червні 2018 року пенсію за один місяць, ОСОБА_1 звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою щодо виплати пенсії за квітень та травень 2018 року, однак позивачу повідомлено про те, що в червні та липні він отримав пенсію за поточні календарні місяці, а відповідно до постанови КМУ від 25.04.2018 року №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365», що набрала чинності 12.05.2018 року, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Борг по пенсійній виплаті за період з 01.04.2018 року по 31.05.2018 року у сумі 7834,32 грн. буде виплачено після прийняття окремого порядку.
Відповідачем наданий до суду та направлений позивачу відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивачу припинено виплату пенсії у відповідності до п. п. 5 п. 12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, зокрема, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Враховуючи те, що на даний час не прийнято окремого порядку, відновити виплату призначених пенсійних виплат з урахуванням заборгованості, що виникла за квітень-травень 2018 року у розмірі 7834,32 грн. буде можливо після прийняття окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
У 2014 році ОСОБА_1 переїхав до м. Одеси з м. Дебальцеве Донецької області та отримав статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 08.10.2018 року №3402 (аркуш справи 13).
ОСОБА_1 з 01.04.2015 року перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію по інвалідності 1 групи підгрупи «Б» від загальних причин захворювання, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У 2006 році позивачу призначили І групу інвалідності з терміном до 1 квітня 2018 року.
23 березня 2018 року ОСОБА_1 видано довідку медико-соціальної експертної комісії сер. 12ААА №896606, якою позивача визнано інвалідом І групи від загальних причин захворювання без обмеження строком (аркуш справи 15).
Після отримання вказаної довідки МСЕК, позивач звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо продовження виплати йому пенсії по інвалідності, зазначивши про те, що термін дії його пенсійного посвідчення закінчується 01.04.2018 року.
В позовній заяві позивач зазначає, що йому повідомили про те, що пенсію будуть виплачувати після надходження до управління корінця довідки до акту медико-соціальної експертної комісії, пенсію за квітень він отримає разом із пенсією за травень.
Не отримавши в травні 2018 року, позивач звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, на що йому повідомили про те, що його не було в списках, а тому пенсію в червні він отримає одразу за три місяці.
Отримавши в червні 2018 року пенсію за один місяць, ОСОБА_1 звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою щодо виплати пенсії за квітень та травень 2018 року.
Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі повідомлено позивачу листом №209/А-5 від 13.07.2018 року про те, що відповідно до ч. 1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Відповідно до п. 12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місяцем проживання/перебування згідно із актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. З 01.04.2015 року пенсійна справа ОСОБА_1 в електронному вигляді прийнята на облік управлінням для подальшої виплати пенсії. Згідно виписки з акта огляду МСЕК сер. 10ААВ №793695 від 29.03.2016 року позивача визнано інвалідом 1 групи від загальних причин захворювання зі строком виплати до 01.04.2018 року. 29.03.2018 року на адресу управління надійшла виписка з акту огляду МСЕК сер.12ААА №896606, якою позивача визнано інвалідом І групи підгрупи «Б» від загальних причин захворювання без обмеження строком. Оскільки з 01.04.2018 року виплата пенсії була припинена, поновлення виплати пенсій здійснюється у «Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365. Також, ОСОБА_1 повідомлено, що при страховому стажі 25 років 03 місяці, додатковому стажі 20 років та середньомісячній заробітній платі 7889,96 грн. (3764,40 грн. х2,09594 грн.), яка обчислена за періоди роботи з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року та з 01.07.2000 року по 31.07.2010 року, розмір пенсії з 01.04.2018 року становив 3917,16 грн. У червні 2018 року ОСОБА_1 отримав пенсію за червень у розмірі 3917,16 грн., пенсія за липень датою виплати 23 число та доплата за квітень-травень у загальній сумі 7834,32 грн. нарахована додатковою відомістю у цьому ж місяці, будуть виплачені за наявності відповідного фінансування (аркуші справи 17-18).
Отримавши в липні 2018 року пенсію за один місяць, ОСОБА_1 повторно звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою щодо виплати пенсії за квітень та травень 2018 року.
Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі повідомлено позивачу листом №1875/А-11 від 08.08.2018 року про те, що згідно виписки з акта огляду МСЕК сер. 10ААВ №793695 від 29.03.2016 року позивача визнано інвалідом 1 групи від загальних причин захворювання зі строком виплати до 01.04.2018 року. На цій підставі виплату пенсії позивачу припинено з 01.04.2018 року. За інформацією Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на підставі отриманої 29.03.2018 року виписки з акту огляду МСЕК сер.12ААА №896606, якою позивача визнано інвалідом І групи підгрупи «Б» від загальних причин захворювання без обмеження строком, виплату пенсії відновлено з 01.04.2018 року. В червні та липні ви отримали пенсію за поточні календарні місяці. Відповідно до постанови КМУ від 25.04.2018 року №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365», що набрала чинності 12.05.2018 року, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Борг по пенсійній виплаті за період з 01.04.2018 року по 31.05.2018 року у сумі 7834,32 грн. буде виплачено після прийняття окремого порядку (аркуш справи 19), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії та зобов'язання виплатити позивачу пенсію за квітень та травень 2018 року в сумі 7834,32 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно довідки №5138003402 від 31.03.2015 року про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, постійно проживав за адресою: АДРЕСА_2 і перемістився до з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) до АДРЕСА_1 (аркуш справи 14).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Згідно із п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Таким чином, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є, зокрема, знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою, та наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».
Згідно з п. 6 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 року довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується Довідкою від 08.10.2018 року №3402 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У відзиві на позовну заяву, відповідач, як на підставу для припинення позивачу виплати пенсії посилається на п. п. 5 п. 12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, зокрема, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. п.5 п.12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», соціальні виплати припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
При цьому, відповідачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що 29.03.2018 року, тобто, до закінчення дії виписки з акта огляду МСЕК сер. 10ААВ №793695 від 29.03.2016 року (до 01.04.2018 року), на адресу управління надійшла виписка з акту огляду МСЕК сер.12ААА №896606, якою позивача визнано інвалідом І групи підгрупи «Б» від загальних причин захворювання без обмеження строком.
Так, згідно із ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
При цьому, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як наявність окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу, що у спірних правовідносинах пріоритет надається положенням ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та в жодному разі не підзаконному нормативно-правовому акту, а саме «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, на який посилається відповідач, оскільки Закон України має вищу юридичну силу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 року по справі №428/6579/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (цитата у п. 25 цього рішення).
Тому, фактично відмовляючи позивачу у виплаті пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Щокін проти України», питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (цитата у п. 33 цього рішення).
Отже, встановлення судом відсутності законності втручання є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відмова позивачу у виплаті недоотриманої пенсії за квітень та травень 2018 року вчинена за відсутності підстав, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про допущення протиправної бездіяльності Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої пенсії за квітень та травень 2018 року.
Щодо тверджень відповідача в відзиві на позовну заяву про пропущення позивачем строку звернення до суду, слід зазначити, що з позовної заяви вбачається, що порушення відповідачем прав позивача, з метою захисту яких він звернувся до суду, позивач пов'язує з наданням Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі відповіді, оформленої листом від 08.08.2018 року № 1875/А-11, яким йому повідомлено, що борг по пенсійній виплаті за період з 01.04.2018 року по 31.05.2018 року у сумі 7834,32 грн. буде виплачено після прийняття окремого порядку.
Позивач звернувся до суду з цим позовом 30.11.2018 року, а дізнався про порушення своїх прав після отримання вищесказаного листа Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, а тому строк звернення до суду з цим позовом позивач не пропустив.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавств та підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої пенсії за квітень та травень 2018 року, зобов'язання виплатити позивачу пенсію за квітень та травень 2018 року в сумі 7834,32 грн. - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої пенсії за квітень та травень 2018 року.
Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі виплатити ОСОБА_1 пенсію за квітень та травень 2018 року в сумі 7834,32 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.