Рішення № 79426729, 25.01.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
560/3910/18
Номер документу
79426729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3910/18

РІШЕННЯ

іменем України

25 січня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 25.10.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вчинити дії по наданню ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі клопотання ОСОБА_1 від 25.10.2018.

В обґрунтування позовних вимог вказує про те, що відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є безпідставною, так як в ній не наведено жодної з підстав, передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України. Посилання відповідача на те, що дана земельна ділянка не перебуває у державній власності, а належить членам КСП, спростовується відомостями Публічної кадастрової карти України, згідно до якої земельна ділянка, щодо якої подавалося клопотання, не перебуває у спільній частковій власності. Також це підтверджується проектом землеустрою щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) колишнього КСП “Перше травня” с. Капустин Старокостянтинівського району Хмельницької області, з якого вбачається, що територія, на які розташована земельна ділянка, зазначена у клопотанні позивача, не входить до цього проекту і між власниками земельних часток (паїв) не розподілялася. Вважає, що відповідач порушив його права, передбачені Земельним кодексом України, тому звернувся до суду з цим позовом

Ухвалою суду від 26.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2-3).

Відповідач подав до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, зокрема, що за інформацією Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області спірна земельна ділянка відноситься до земель колективної власності згідно державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ № 031 від 28.12.1995. Бажана земельна ділянка входить у межі земель колективної власності, що відображено на плані зовнішніх меж земель переданих у колективну власність під цифрою 1. Крім цього, до 01.01.2019 земельна ділянка, яка є предметом судового розгляду, є колективною власністю, а не державною, а з 01.01.2019 (згідно п.21 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України) розпорядником такої категорії земель є органи місцевого самоврядування (арк. спр. 28-30).

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

26.10.2018 за №Є-13934/0/94-18 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області зареєстровано заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га, що розташована за межами населених пунктів Капустинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, для ведення садівництва (арк. спр. 22).

Листом від 09.11.2018 за № Є-13934/0-7392/0/95-18 відповідач повідомив позивача, що відповідно до інформації Відділу у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, встановлено, що зазначена у клопотанні земельна ділянка перебуває в користуванні третіх осіб. З огляду на зазначений факт, задовольнити вимоги клопотання наразі неможливо (арк. спр. 25).

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, згідно вказаних норм відповідач вправі розпоряджатись земельними ділянками, які належать до державної власності.

Земельна ділянка, на яку претендує позивач, перебуває у колективній власності колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства ім. 1 - Травня, с. Капустин, Старокостянтинівського району, що підтверджується Державним актом на право колективної власності на землю Серії ХМ №031 від 28.12.1995 (арк. спр. 31-34), при цьому на Плані зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність, позначено бажане місце розташування земельної ділянки, яка входить у такі межі (арк. спр. 34).

Позивач вказує, що земельна ділянка, зазначена у його клопотанні, не увійшла до Проекту землеустрою щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) колишнього КСП "Перше травня" с. Капустин Старокостянтинівського району (арк. спр. 12), на що суд зазначає наступне.

Так, підстави набуття державою права власності на землю визначені в ч. 5 ст. 84 ЗК України. Приписами ст. 140 ЗК України визначено підстави для припинення права власності на земельну ділянку. Можливість припинення та переходу права колективної власності нерозпайованих земельних ділянок колективної власності колишніх КСП в державну вказаними нормами не передбачений.

Також, згідно з ст. 7 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” №899-IV передбачено випадки, за яких із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються окремі землі. Тобто можливість виключення окремих земель з розподілу передбачена законодавством.

При цьому, відповідно до п.21 Перехідних положень ЗК України, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" (який набрав чинності з 01.01.2019) землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. ОСОБА_2 є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Отже, право колективної власності, яке не припинено у встановленому законом порядку, вважається дійсним.

Відтак, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області є розпорядником земель державної власності, надання земельних ділянок із земель колективної власності не входить до його повноважень, а визначена статтею 118 ЗК України процедура розгляду клопотання не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, тому позивачам було правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів правомірність власних дій, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 січня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 08300 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя ОСОБА_3