Рішення № 79426726, 24.01.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2019
Номер справи
560/4194/18
Номер документу
79426726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4194/18

РІШЕННЯ

іменем України

24 січня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участю:секретаря судового засідання Яворської І.Ю., представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Ярмолинецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №54 від 28.11.2018 року 22 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області "Про розгляд заяви ОСОБА_4А.".

В обґрунтування позовних вимог вказує, що оскаржуваним рішенням йому було відмовлено у наданні дозволу на розробку документації із питань землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею у власність, оскільки, на думку відповідача, земельні ділянки перебувають у власності та користування ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7. Зазначає, що на графічних матеріалах не вказував земельні ділянки, які перебувають у власності та користуванні громадян. Оскаржуване рішення нічим не підтверджено та не обґрунтовано. Крім цього, 21.11.2018 він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив заяви, подані 19.09.2018, розглядати в його або його представника присутності, проте відповідач це прохання проігнорував.

Ухвалою від 13.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, та призначено судове засідання на 15.01.2019 (арк. спр. 2-3).

Відповідно до протокольної ухвали від 15.01.2019 відкладено розгляд справи на 24.01.2019 (арк. спр. 85).

27.12.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, зокрема, що листом від 03.12.2018 було надіслано рішення №54 22 сесії VII скликання від 28.11.2018, яким відмовлено ОСОБА_4, оскільки ним на графічних матеріалах позначені земельні ділянки, що знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_8 При цьому, 26.11.2018 на засіданні постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, будівництва, транспорту, зв'язку, торгівлі та підприємства був присутній представник заявника ОСОБА_1 (арк. спр. 26-29).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж обставини і докази, які вказані в позові.

Представники відповідача в задоволенні позовних вимог просили відмовити з вказаних у відзиві на позовну заяву підстав. Додатково пояснили, що поруч із земельною ділянкою, яку вказав позивач, як бажану, є вільна земельна ділянка між вулицями Сухомлинського і Джерельною смт. Ярмолинці, але не неї позивач заяву не подавав. У п.1 оскаржуваного рішення №54 від 28.11.2018 року невірно вказано одного власника земельних ділянок, яким фактично є ОСОБА_8

Заслухавши учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини, на які вони покликаються як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

19.09.2018 до Ярмолинецької селищної ради надійшло дві заяви від ОСОБА_4 (вхід. № 323 та вхід. № 324), щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки житлової та громадської забудови, орієнтовною площею 0,15 га, з метою подальшою передачею безоплатно у власність для здійснення будівництва житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами в межах населеного пункту Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області (арк. спр. 47, 51).

Рішенням №54 від 28.11.2018 22 сесії сьомого скликання Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області "Про розгляд заяв ОСОБА_4А." вирішено:

1. Відмовити ОСОБА_4 в задоволенні його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність площею 0,15 га, оскільки згідно схеми бажаного місця розташування земельної ділянки на графічному матеріалі позначено земельні ділянки, що знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_7, ОСОБА_5 ( на вх. № 324 від 19.09.2018);

2. Відмовити ОСОБА_4 в задоволенні його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність площею 0,15 га, оскільки згідно схеми бажаного місця розташування земельної ділянки на графічному матеріалі позначено земельні ділянки, що знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_8, ОСОБА_7 (на вх. № 323 від 19.09.2018) (арк. спр. 18).

Листом за №616 від 03.12.2018 позивача повідомлено про прийняття вказаного рішення. Також вказано, що зави були розглянуті на засіданні постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, будівництва, транспорту, зв'язку, торгівлі та підприємництва 26.11.2018 за участю представника ОСОБА_9 та матері позивача ОСОБА_10 (арк. спр. 58).

Довідкою Ярмолинецької селищної ради від 22.12.2018 за №653 стверджено, що земельні ділянки по вул.Джерельна,15, смт. Ярмолинці знаходяться у власності ОСОБА_7:

- 0,15 га в категорії - землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, згідно Державного ОСОБА_11 серія ЯД №005388.

- 0,0695 га, в категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, згідно Державного ОСОБА_11 серія ЯД №005389.

Земельні ділянки по вул. Джерельна,13 (колишня назва вул. Шевченко, 13), смт. Ярмолинці знаходяться у власності ОСОБА_12:

- 0,15 га в категорії - землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд;

- 0,10 га, в категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого підсобного господарства, згідно Державного ОСОБА_11 серія ХМ №00043.

Земельні ділянки по вул. Джерельна, 17 (колишня назва вул.Шевченка,17), смт. Ярмолинці знаходяться у власності ОСОБА_5:

- 0,15 га в категорії - землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд;

- 0,10 га, в категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого підсобного господарства, згідно Державного ОСОБА_11 серія ХМ №00662 (арк. спр. 77).

При цьому, Ярмолинецька селищна рада листом від 01.08.2018 за №404 також повідомляла позивача у відповідь на його запит про отримання публічної інформації, що в межах населеного пункту смт. Ярмолинці Ярмолинецької селищної ради землі запасу в категорії - землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, не рахуються (арк. спр. 61).

Згідно з п. б) абз. 1 ст. 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до п. "а" ч. 2 ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Отже, згідно вказаних норм відповідач вправі розпоряджатись земельними ділянками, які належать до комунальної власності.

Підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало те, що земельні ділянки, яку позивач бажає отримати у власність, відносяться до земель приватної власності громадян на підставі державних актів на право приватної власності на землю.

Державні акти на право приватної власності на землю (арк. спр. 71-74) є доказами, які підтверджують право приватної власності цих осіб на земельну ділянку та підтверджують ту обставину, що належні ОСОБА_7, ОСОБА_13, ОСОБА_12 земельні ділянками є їх приватною власністю.

Отже, якщо земельна ділянка належить до приватної власності, то у відповідача відсутні повноваження розпоряджатись такою земельною ділянкою, в тому числі і надавати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо її відведення у власність, оскільки це протиправно.

В судовому засіданні, з урахуванням графічного матеріалу (арк. спр. 87) та пояснень учасників судового розгляду встановлено, що земельна ділянка, щодо якої позивач подавав заяву (котра була зареєстрована за вх. № 323 від 19.09.2018, та стосовно котрої пунктом 2 оскаржуваного рішення відмовлено у її задоволенні), дійсно знаходяться у власності та користуванні ОСОБА_8, ОСОБА_7 Водночас, щодо земельної ділянки, щодо якої позивач подавав іншу заяву (котра була зареєстрована за вх. № 324 від 19.09.2018, та стосовно котрої пунктом 1 оскаржуваного рішення відмовлено у її задоволенні), встановлено, що вона не перебуває у власності та користуванні ОСОБА_8, ОСОБА_7, а відповідач в оскаржуваному рішенні вказав, що перебуває у власності ОСОБА_7 і ОСОБА_5 Тобто, позивачу відмовлено у задоволенні його заяви (вх. № 324 від 19.09.2018) з підстави, що не відповідає дійсності, що протиправно, а тому у вказаній частині оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача повторно вирішити заяву ОСОБА_4 від 19.09.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі. Також, суд враховує, що відповідач при розгляді заяв позивача міг і повинен був встановити фактичні наміри позивача щодо бажаного місця розташування земельної ділянки за факту наявності вільної земельної ділянки поруч орієнтовних місць, але цього не зробив, наслідком чого є цей судовий спір. При цьому, позивач не позбавлений права уточнити бажане місце розташування земельної ділянки з урахуванням встановленого у суді факту вільної землі, а відповідач вирішити заяву позивача, яка була зареєстрована за вх. № 324 від 19.09.2018 без порушень закону і прав позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів правомірність пункту 1 оскаржуваного рішення, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати п.1 рішення Ярмолинецької селищної ради №54 від 28 листопада 2018 року.

Зобов"язати Ярмолинецьку селищну раду повторно вирішити заяву ОСОБА_4 від 19.09.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі.

В решті вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 січня 2019 року

Позивач:ОСОБА_4 (вул. Рози Люксембург, 12, смт. Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32100 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Ярмолинецька селищна рада (вул. Щорса, 14, смт. Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32100 , код ЄДРПОУ - 0539948)

Головуючий суддя ОСОБА_11