
Справа №491/446/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2018 року Ананьївський районний суд Одеської області
в складі: головуючого судді - Дорош В.В.,
при секретарі Гула О. Р., Соловйов К.В.,
за участю представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області – ОСОБА_3,
представника третьої особи Головне управління Держгеокадастру в Одеській області - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ананьєві справу за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та представника позивачів – ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області та ОСОБА_11 районної державної адміністрації Одеської області про припинення права колективної власності на земельні ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Головне управління Держгеокадастру в Одеській області,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивачів 17 травня 2018 року звернулася до суду із позовною заявою, в якій зазначають, що згідно із розпорядженням ОСОБА_11 райдержадміністрації Одеської області від 29.02.2012 року №189/А-2012 та додатком до нього їм надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га кожному.
Внаслідок їхнього звернення до проектантів виготовлено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Під час погодження проектів у Головному управлінні Держгеокадастру в Одеській області та у відділі Держгеокадастру в ОСОБА_11 районі Одеської області з’ясувалось, що земельні ділянки рахуються за колективним сільськогосподарським підприємством «ім. Кірова» згідно із Державним актом на право колективної власності на землю серії ОД від 10.09.1997 року, який зареєстровано у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 14/2.
Зазначений факт підтверджується довідками відділу Держгеокадастру в ОСОБА_11 районі Одеської області від 23.06.2016 року на ім’я ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_10 та листами ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 29.08.2016 року на ім’я ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Одночасно їм роз’яснено, що оскільки земельні ділянки не повернуті до земель державної чи комунальної власності і право власності на них підтверджується державним актом на право колективної власності на землю, розпорядження вказаними землями не належить до компетенції жодного органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, визначеного статтею 122 Земельного кодексу України, а землі залишаються у колективній власності, що є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Представник позивачів вважає, що в судовому порядку можливе припинення права колективної власності на земельні ділянки, на які вони претендують, виходячи з наступного:
1. На час проведення паювання земель, які передавались у колективну власність сільськогосподарських підприємств, організацій, Земельний кодекс України від 18.12.1990 року, який втратив чинність з 01.01.2002 року, Цивільний кодекс УРСР від 18.07.1963 року, який втратив чинність з 01.01.2004 року, Закон України «Про власність» від 07.02.1991 року, який втратив чинність з 20.06.2007 року, передбачали приватну, колективну та державну форми власності;
2. Відповідно до ст.5 ЗК України від 18.12.1990 року (в редакції ЗУ від 13.03.1992 року № 2196-ХІІ) земля могла належати громадянам на праві колективної власності, при цьому, розпорядження земельними ділянками, що перебували у колективній власності, здійснювалось за рішенням загальних зборів колективу співвласників;
3. Відповідно до ч.3 ст.91 ЦК України від 25.10.2001 року земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, таким чином, право колективної власності на землю на теперішній час не передбачено;
4. Комунальне підприємство «Об’єднаний трудовий архів міста і сіл Ананьївського району» архівною довідкою від 15.02.2018 року № 56 повідомив, що колгосп «ім. Кірова» села Долинське Ананьївського району Одеської області був створений в 1944 році. Згідно рішення загальних зборів колгоспників від 19.03.1993 року протокол №5 колгосп ім. Кірова перетворено на колективне сільськогосподарське підприємство імені Кірова села Долинське, Ананьївського району, Одеської області. Згідно рішення загальних зборів колгоспників від 28.01.2000 року протокол № 1 СКП ім. Кірова перетворено на Агропромисловий кооператив «Південний» села Долинське Ананьївського району, Одеської області. Рішенням Арбітражного суду Одеської області від 24.06.2004 року № 32-2/104-03-4402 Агропромисловий кооператив «Південний» ліквідовано, державна реєстрація вважається недійсною та виключається з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
З урахуванням зазначеної інформації правонаступник КСП ім. Кірова АК «Південний» ліквідовано без правонаступників.
Під час підготовки позову до суду адвокатом ОСОБА_1 відбулося звернення до відділу в ОСОБА_11 районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області із запитом від 23.11.2017 року № 115 з метою отримання інформації щодо земель колективної власності КСП ім. Кірова.
Листом від 20.12.2017 року № 2342/101-17 відділом повідомлено, що у Державному фонді документації із землеустрою відсутня схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП ім. Кірова Ананьївського району Одеської області. Позивачі вважають, що цей факт не є підставою для позбавлення права на звернення до суду, адже Головне управління Держгеокадастру в Одеській області володіє відомостями щодо того, що бажані позивачами земельні ділянки розташовані на землях КСП ім. Кірова, які продовжують залишатися в колективній власності та не передані у власність фізичним особам.
Відповідно до ч. 4 ст. 91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частиною 1 ст. 346 ЦК України передбачено, що припинення юридичної особи чи смерть власника є підставою для припинення права власності.
У зв’язку з вказаними обставинами представник позивачів звернулася до суду та просить задовольнити позовні вимоги.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області у судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог, не надавши при цьому обґрунтовані пояснення про причини виникнення цих заперечень.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в судовому засіданні не заперечила проти задоволення позовних вимог,підтримала письмові пояснення надані суду ( а.с.102-109).
Представник відповідача ОСОБА_11 районної державної адміністрації Одеської області в судове засідання не з’явилась, однак надала клопотання, в якому просить справу розглянути у її відсутність, заперечення, викладені у відзиві на позовну заяву, наданому 26 липня 2018 року ( а.с.96-98), підтримує в повному обсязі, позовні вимоги не визнає, дані обставини викладені у клопотанні ( а.с.147-148,153,166-167,169-171,175-176).
Суд, взявши до уваги пояснення представника позивача, представника відповідача ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області, представника третьої особи Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, клопотання представника відповідача ОСОБА_11 РДА, вивчивши документи справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст.346 ЦК України:
1. Право власності припиняється у разі:
1) відчуження власником свого майна;
2) відмови власника від права власності;
3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;
4) знищення майна;
5) викупу пам'яток культурної спадщини;
6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;
8) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника;
9) реквізиції;
10) конфіскації;
11) припинення юридичної особи чи смерті власника.
2. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.
У відповідності до ст. 373 ЦК України:
1. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
2. Право власності на землю гарантується Конституцією України.
Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
3. Право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (грунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
4. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
5. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб.
Згідно зі ст. 374 ЦК України:
1. Суб'єктами права власності на землю (земельну ділянку) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
2. Іноземці, особи без громадянства можуть набувати право власності на землю (земельні ділянки) відповідно до закону.
3. Іноземні юридичні особи, іноземні держави та міжнародні організації можуть бути суб'єктами права власності на землю (земельну ділянку) у випадках, встановлених законом.
4. Права та обов'язки суб'єктів права власності на землю (земельну ділянку) встановлюються законом.
Статтею 378 ЦК України передбачено, що право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
У відповідності до ст.30 ЗК України:
1. При ліквідації сільськогосподарських підприємств несільськогосподарські угіддя, що перебували у їх власності, розподіляються відповідно до установчих документів цих підприємств або за згодою власників земельних часток (паїв). У разі недосягнення згоди це питання вирішується в судовому порядку.
2. Земельні ділянки державної і комунальної власності, які перебували у користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, що ліквідуються, включаються до земель запасу або передаються у власність чи користування відповідно до цього Кодексу.
Частинами 2, 3, 4 ст.116 ЗК України встановлено:
3. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до копій паспортів громадянина України позивачі:
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець та мешканець АДРЕСА_1(а.с.10);
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець та мешканець АДРЕСА_1(а.с.12);
ОСОБА_7, 08 вересня 1985 року, уродженець та мешканець м. Одеса, вул. Платанова, 67(а.с.14);
ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка м. Дубно Рівненської області, мешканка м. Одеса, вул. Головківська, м62, кв.101(а.с.17-18);
ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженка с. Долинське Ананьївського району Одеської області, мешканка м. Одеса, вул. Платанова, 67(а.с.18);
ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_6, мешканець м. Одеса, вул. Т. Тесс, 34(а.с.20).
Розпорядженням ОСОБА_11 РДА №189/А-2012 від 29 лютого 2012 року позивачам надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян для ведення особистого селянського господарства на території ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області(а.с.21).
Позивачам ОСОБА_12 держгеокадастру в ОСОБА_11 районі повідомлено про те, що земельні ділянки площею 2,0000 га, які передбачаються для надання їм у власність, знаходяться за межами населеного пункту на території ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області, належать до земель колишнього КСП «Кірова», а тому відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» розпорядження землями, які не були повернуті до земель державної чи комунальної власності і право власності на них підтверджується державним актом на право колективної власності на землю, не належить до компетенції жодного органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, а землі залишаються у колективній власності, а тому позивачам в подальшому відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки(а.с.22-29).
На запит адвоката листом відділу в ОСОБА_11 районі Держгеокадастру від 20 грудня 2017 року повідомлено про те, що у державному фонді документації із землеустрою відділу відсутня схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «ім. Кірова» Ананьївського району Одеської області(а.с.31).
Відповідно до архівної довідки №56 від 15 лютого 2018 року колгосп «ім. Кірова» був перейменований на КСП «ім. Кірова», а в подальшому змінено назву на агропромисловий кооператив «Південний» с. Долинське Ананьївського району Одеської області. Рішенням арбітражного суду Одеської області від 24 червня 2004 року №32-3/204-03-4402 вказаний кооператив ліквідовано(а.с.33).
Згідно повідомлення центру надання адміністративних послуг від 31.01.2018 року у єдиному державною реєстрі юридичних осіб, ФОП та громадських формувань інформація щодо державної реєстрації на території ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області КСП «ім. Кірова» відсутня. Однак згідно запису №40 аркуш №6 журналу обліку реєстраційних справ суб’єктів підприємницької діяльності-юридичних осіб, 07 грудня 1999 року проведено державну реєстрацію КСП «ім. Кірова» в с. Долинське Ананьївського району Одеської області. Інформація щодо припинення діяльності чи правонаступництва КСП «ім. Кірова» у відділі відсутня(а.с.34).
Згідно до відомостей ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області від 16.04.2018 року на запит адвоката повідомлено, що примірник державного акта на право колективної власності не землю КСП «ім. Кірова» відсутній в документах сільської ради. Протоколи рішення сесій за 1997 рік зберігаються в архівному відділі ОСОБА_11 РДА Одеської області(а.с.35).
Згідно запиту адвоката ( а.с.77) відділ Держземагенства в ОСОБА_11 районі Одеської області надав 08.02.2014 року копію державних актів КСП «ім. Кірова» на підставі рішення сесії 22-го скликання ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів №4 від 30 червня 1995 року видано державний акт на право колективної власності на землю площею 5866,0 га(а.с.78,119), з додатком до нього(а.с.79,120), що також підтверджується копією рішення сесії 22-го скликання ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів №4 від 30 червня 1995 року(а.с.92).
Представник відповідача ОСОБА_11 РДА ОСОБА_13 надала відзив на позовну заяву, в якому з відповідними посиланнями заперечує проти задоволення позовних вимог(а.с.96-98).
Відповідно до листа ДП «Центр державного земельного кадастру» Одеська регіональна філія в архіві Одеської регіональної філії Центру ДЗК відсутня схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «ім. Кірова» Ананьївського району Одеської області(а.с.116).
У відповідності до листа ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 25 липня 2018 року загальна площа земель КСП «ім. Кірова» становила 5866,0 га, у тому числі сільськогосподарських земель (рілля та пасовища) 4745,0 га. Площа земель КСП «ім. Кірова» ,яка не підлягала поділу та повинна була використовуватися сумісно, становила 616,3 га, площа, яка не підлягала паюванню, становила 594,7 га. Кількість громадян, які одержали сертифікати на право на земельну частку (пай), становить 1251 людина(а.с.117).
Відповідно до листа відділу в ОСОБА_11 районі Держгеокадастру від 21 серпня 2018 року площа земель КСП «ім. Кірова», що підлягає поділу – 4745,0 га; сільськогосподарські угіддя, в тому числі 4749,3 га – рілля, 345,6 га – пасовища; землі, які не підлягають поділу і повинні використовуватися сумісно – 616,3 га, в тому числі ріллі – 4,3 га, пасовища – 346,6 га; землі, що не підлягають паюванню – 504,7 га(а.с.154).
У відповідності до копії листа ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 25 жовтня 2018 року, площа земель КСП «ім. Кірова», що не підлягає поділу, становить 616,3 га, площа, яка не підлягала поділу, становила 504,7 га. Кількість громадян, які одержали сертифікати на право на земельну частку (пай), становила 1432 людини(а.с.157).
В судовому засіданні представник позивачів не довів та на надав безспірні докази правового визначення (норми законодавства України) із визначенням можливості в судовому порядку припинення колективного права власності на частину земельних ділянок на які претендують позивачі, в розмірі 12 га,що не підлягають паюванню та не розподілені між членами КСП. ім. Кірова, які фактично перебувають у колективній власності із одночасним визнанням таким, що втратив чинність державний акт на право колективної власності на землю серії ОД, виданого КСП. ім..Кірова 10.09.1997 року ОСОБА_2 сільською радою Ананьївського району Одеської області, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 14/2
З урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог, суд вважає, що судові витрати необхідно залишити за позивачами.
Керуючись ст.ст.15, 16, 21, 91, 203, 346, 373,374, 378, 393 ЦК України, ст.ст.5,30, 116, 121,140-143, 152, 155 ЗК України, Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», ст.ст.9-11, 18, 76-83, 89, 95-96, 258-259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355, п.15 п/п 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та представника позивачів – ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Ананьївського району Одеської області та ОСОБА_11 районної державної адміністрації Одеської області про припинення права колективної власності на земельні ділянки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Головне управління Держгеокадастру в Одеській області залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається через Ананьївський районний суд Одеської області до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 29 грудня 2018 року.
Суддя Ананьївського рай онного
суду Одеської області ОСОБА_14
Рішення суду набуло законної сили „___” __ 20__ року.