
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1133/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації, про визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації (далі-відповідач), в якому просила:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації, щодо скасування ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 18.06.2009 року.
1. Аргументи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є матір'ю загиблого інспектора групи організації дорожнього руху виділення ДАІ з обслуговування адміністративної території Хотинського району та автомобільно - технічної інспекції при УДАІ УМВС старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2, смерть якого пов'язана з проходженням служби в ОВС при виконанні службових обов'язків.
18.06.2009 року позивач отримав статус члена сім'ї померлого ветерана війни, про що отримав відповідне посвідчення серії НОМЕР_2.
13.09.2018 року позивачу повідомлено про позбавлення відповідачем зазначеного вище статусу. Вважає дії відповідача по позбавленню його статусу члена сім'ї померлого ветерана війни та спонуканню до повернення посвідчення протиправними, з огляду на наступне.
1.1. На думку позивача смерть ОСОБА_2, настала внаслідок виконання службових обов'язків пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю останнього, відтак посадові особи відповідача в порушення норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту", позбавили позивача вищезазначеного статусу.
2. Представник відповідача 20.12.2018 року подав до суду відзив, в обґрунтування якого зазначив, що не погоджується з доводами позивача наведеним в позовній заяві, та вважає прийняте рішення правомірним, з огляду на наступне.
2.1. Заперечуючи проти позовних вимог відповідач наголошував, що відсутні правові підстави для перебування позивача у статусі члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, посилаючись при цьому на роз'яснення Міністерства соціальної політики України.
2.2. На думку відповідача, ОСОБА_2 загинувши при виконання службових обов'язків, не був ні військовослужбовцем, ні партизаном, ні підпільником, ні учасником бойових дій. Разом з тим, проходив службу в органах внутрішніх справ, однак помер не під час виконання завдань по охороні громадського порядку при надзвичайних ситуаціях, пов'язаних з антигромадськими проявами. А тому, до категорії суб'єктів на яких розповсюджується чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту " не відноситься.
3. Процесуальні дії у справі.
3.1. 22.01.2019 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову відмовлено.
4. Доводи учасників справи.
4.1. 22.01.2019 року представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав наведених в адміністративному позові. В судовому засіданні подав заяву, в якій просив суд розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
4.2. 22.01.2019 року в судове засідання представник відповідача не заявився, в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, проти задоволення позову заперечував з підстав наведених у відзиві.
4.3. Враховуючи приписи статті 194 КАС України, та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
5. Встановлені обставини справи та відповідні їм правовідносини.
5.1. Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3, батьками ОСОБА_2, є ОСОБА_1 та ОСОБА_3. (а.с.8)
5.2. Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 10.03.2009 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.19)
5.3. Відповідно до висновку службового розслідування по факту групового нещасного випадку із смертельним наслідком співробітників УДАІ УМВС України в Чернівецькій області ОСОБА_2 та ОСОБА_4 від 27 квітня 2009 року встановлено (окрім іншого), що інспектор групи організації дорожнього руху відділення ДАІ з обслуговування адміністративної території Хотинського району та автомобільно технічної інспекції при УДАІ УМВС старший лейтенант міліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби в ОВС при виконанні службових обов'язків пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, що обумовлено наказом МВС України № 1346 від 27.12.2002 року. (а.с.11)
5.4. 17.01.2018 року №1522/10 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звернулось з листом до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, в якому просили повідомити, чи правомірно встановлено статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни ОСОБА_1 (а.с.с44)
5.5. 30.01.201 року Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА звернувся із запитом до Управління праці соціального захисту населення Хотинської РДА щодо правомірного встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни ОСОБА_1 (а.с.45)
5.6. 28.02.2018 року листом № 01.1-20/1098 Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА повідомив відповідача щодо відсутності правових підстав для встановлення гр. ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту". (а.с.46)
5.7. Відповідно листа Управління праці та соціального захисту населення Хотинської РДА від 03.03.2018 року № 04-06-26-301 вбачається, що з 01.03.2018 року з позивача зняті усі пільги та компенсаційні виплати, які передбаченні відповідно до даного статусу, та повідомлено управління Пенсійного фонду про зняття з позивача статуту члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни. (а.с.15)
5.8. Судом досліджений лист роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 13.11.2017 року щодо правомірності встановлення статуту члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни. (а.с.47)
5.9. 13.09.2018 року Управлінням праці та соціального захисту населення (лист № 04-06-24-1162) надано інформацію, що з 01.03.2018 року з позивача знято статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни. (а.с.12)
5.10. Судом також досліджено копію посвідчення виданого 16.06.2009 року Хотинським управлінням праці та соціального захисту населення серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 - пред'явник посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни. (а.с.13)
6. До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
6.1. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
6.2. Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, що в свою чергу врегульовано Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551 (далі - Закон №3551 ).
Статтею 4 та статтею 5 Закону України №3551 визначено поняття ветерани війни та учасники бойових дій. Зокрема, ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України.
6.3. Відповідно до абз. 1 пункту 1 статті 10 Закону №3551 чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
6.4. Статтями 6-7 Закону №3551 визначено перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, та які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.
6.5. Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що до осіб, які загинули внаслідок війни відносяться виключно особи - з числа військовослужбовців діючої армії та ін., які одержали інвалідність під час захисту Батьківщини, або ж виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті… в районі воєнних дій…
Очевидним є те, що позивач загинув в мирний час. При цьому, останній не приймав участі по захисту Батьківщини, не перебував на фронті чи в районі воєнних дій.
6.6. Згідно із абзацом дев'ятим пункту 1 статті 10 Закону N 3551 порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність цього Закону, особам, зазначеним в абзацах п'ятому - восьмому цього пункту, визначається Кабінетом Міністрів України.
6.7. Згідно із пунктами 2, 4, 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.94 № 302 ( далі - Положення № 302), посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого". "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім'ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
6.8. За правилами пункту 13-1 Положення № 302 у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.
6.9. В ході розгляду справи судом встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що відповідно до висновку службового розслідування син позивача (ОСОБА_2) загинув в період проходження служби в ОВС при виконанні службових обов'язків пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, що обумовлено наказом МВС України № 134 від 27.12.2002 року.
Разом з тим, останній не був ні військовослужбовцем, ні партизаном, ні підпільником, ні учасником бойових дій на території інших держав, чи прирівняних до них осіб. Відтак, до жодної категорії суб'єктів на яких розповсюджується чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" не відноситься.
На думку суду, за таких обставин відсутні правові підстави щодо перебування позивача у статусі члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
6.10. Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
6.11. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
6.12. Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити, оскільки відповідачем доведено правомірність дій та прийнятого рішення.
7. Розподіл судових витрат.
7.1. Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код РНОКПП: НОМЕР_1)
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації (вул. Незалежності, 52, м.Хотин, Чернівецька область, 60000, код ЄДРПОУ: 03196334)
Суддя Боднарюк О.В.