Рішення № 79403513, 25.01.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
823/1372/18
Номер документу
79403513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2019 року справа № 823/1372/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні та направленні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області для подальшого перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно з Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

посадовий оклад - 3400,00 грн.;

оклад за звання майор міліції - 2200,00 грн.;

надбавка за стаж служби (40%) - 2240,00 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.;

надбавка за виконання особливо-важливих завдань (50%) - 3920,00 грн.;

надбавка в розмірі 100% від усіх позицій нарахування - 12270,00 грн., а всього 24540,00 грн. з дати виникнення права на перерахунок - 01.01.2016;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області для подальшого перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно з Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

посадовий оклад - 3400,00 грн.;

оклад за звання майор міліції - 2200,00 грн.;

надбавка за стаж служби (40%) - 2240,00 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.;

надбавка за виконання особливо-важливих завдань (50%) - 3920,00 грн.;

надбавка в розмірі 100% від усіх позицій нарахування - 12270,00 грн., а всього 24540,00 грн. з дати виникнення права на перерахунок - 01.01.2016.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що до виданої відповідачем довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача не було включено додаткові види грошового забезпечення, у зв'язку з чим було порушено його права.

Ухвалою від 02.04.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін.

24 квітня 2018 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказує, що при підготовці довідки ліквідаційна комісія керувалась вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393". При цьому вказує, що додаткові види грошового забезпечення та премії скасовані чи є такими, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються.

Ухвалою суду від 23.04.2018 зупинено провадження у даній адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 № 820/2196/17-а.

У подальшому розпорядженням заступника керівника апарату Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 № 142, у зв'язку з закінченням повноважень судді Рідзеля О.А. призначено повторний автоматизований розподіл справи № 823/1372/18, за результатами якого матеріали вказаної справи передано на розгляд судді Кульчицькому С.О.

Ухвалою від 30.07.2018 суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. прийняв до свого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою від 25.01.2019 поновлено провадження у даній справі.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку № 8308 від 10.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016, до складу якого було включено посадовий оклад в розмірі 3400,00 грн., оклад за званням підполковник міліції в розмірі 2200,00 грн., надбавку за вислугу років в розмірі 40 % від посадового окладу та окладу за званням у сумі 2240,00 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу та окладу за званням у сумі 510, 00 грн., премія 5.33% від усіх позицій нарахування. Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 8 795, 06 грн.

Не погоджуючись з діями відповідача з тих підстав, що в довідці безпідставно не включено надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50%, та зменшено розмір премії зі 100% до 5,33%, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що в силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), якою встановлено види грошового забезпечення поліцейських.

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтю 63 Закону №2262-ХІІ було доповнено новою частиною та вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У зв'язку із вище наведеними змінами в законодавстві, виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі позивачу, з грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Вищенаведене повністю узгоджується із правовою позицією викладеною у зразковому рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 встановленому у типовій справі №Пз/9901/1/18, які належить застосовувати зокрема в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, таку надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до абз. 2 пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за січень 2016 року, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

З урахуванням абз. 2 пункту 5 Порядку №45 суд зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не передбачена, тому така надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення Ліквідаційною комісією премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 5,33 % замість 100 % , враховуючи таке.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП становить 5,33 %.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 5,33 % є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 100%, як отримував позивач, немає.

При ухваленні рішення у даній справі, яка є типовою, судом, відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 12.03.2018, за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/1/18.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 704 грн 80 коп.

Враховуючи, що позов не підлягає до задоволення, судові витрати позивача зі сплати судового збору на вказану суму належить віднести на його рахунок.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати зі сплати судового збору покласти на ОСОБА_1.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький