Рішення № 79402710, 25.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
520/11836/18
Номер документу
79402710
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 січня 2019 р. № 520/11836/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії;-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63503, м.Чугуїв, вул. Леонова, буд.4а, секція А, ЄДРПОУ 40386356) щодо припинення з 01.03.2016 р. виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1;

- зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63503, м.Чугуїв, вул. Леонова, буд.4а, секція А, ЄДРПОУ 40386356) поновити виплату пенсії довічно та виплатити з 01.04.2017 р. заборгованість з пенсійних виплат ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою. Раніше позивач був зареєстрований та постійно проживав в м.Донецьк Донецької області, де перебував на обліку у пенсійному фонді та отримував пенсію. На даний час позивач зареєстрований в АДРЕСА_1. Позивач зазначає, що перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, отримував пенсію за віком, однак з 01.04.2017 року виплати пенсії припинились у зв'язку з не підтвердженням фактичного місця проживання/перебування. Позивач не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 року відкрито спрощене провадження по справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана та отримана відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

На виконання ухвали суду відповідачем 23.01.2019 року надано відзив, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, у зв'язку з тим, що з 01.04.2017р. виплата пенсії позивачу призупинена у зв'язку з непідтвердженням фактичного місця проживання. Також відповідач зазначив, що позивачу необхідно звернутися до Великобурлуцького відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для вирішення питання щодо відновлення виплати пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач є пенсіонером, що підтверджується посвідченням дитини війни від 16.08.1964р. (а.с.7)

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.10.2016 року №6307000495. (а.с.8) Попереднім місцем проживання позивача є м.Донецьк Донецької області. Внаслідок проведення АТО позивач був зареєстрований в с.Плоске, Великобурлуцького району Харківської області.

23.06.2018р. представником позивача було направлено адвокатський запит на адресу відповідача із проханням повідомити, чи перебуває позивач на обліку в Управлінні, та повідомити причини невиплати пенсії.

Листом від 03.07.2018р. №6653-10/23 відповідач надав відповідь на запит, в якому зазначив, Що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.11.2014р., пенсію було виплачено за період з 01.11.2014р. по 31.03.2017р. Виплата пенсії була припинена згідно протоколу №4 від 22.03.2017р. Комісії з питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. На підставі даного протоколу було вирішено призупинити виплату пенсії позивачу у зв'язку з непідтвердженням фактичного місця проживання. (а.с.9)

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

В зв'язку із встановленими обставинами справи, суд зазначає наступне.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-VI.

Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014р. №1706-VII врегульований статус внутрішньо переміщених осіб, відповідно ст.7 Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Частиною 1 статті 47 вказаного Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI встановлено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною першою статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-VI та включають таки випадки для припинення пенсії:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Будь-яких інших підстав для припинення виплати пенсії не передбачено, а тому посилання відповідача, що припинено виплату пенсії позивачу на підставі того, що позивач не знаходився за фактичним місцем проживання (перебування) є не законним та таким, що суперечить чинному законодавству України.

Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.

Положеннями ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. №405/2014.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м.Донецьк (Донецькаобл.).

Відповідно статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Отже, умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».

Судом встановлено, що довідка про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи, є дійсною. У матеріалах справи відсутні докази про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи від 11.10.2016р. №6328001986 позивача органом, який її видав. Факт того, що позивач не має рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк", відповідачем не доведено. Також встановлено, що 22.03.2017р. протоколом №4 комісії призупинено з 01.04.2017р. виплату пенсії позивачу - ОСОБА_1, у зв'язку з непідтвердженням місця проживання.

Відповідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пунктом 54 рішення Європейського суду з прав людини по справі "Пічкур проти України" зазначено про порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі "Ілашку та інші проти Молдови та Росії", Європейський суд з прав людини визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем Молдавської Республіки Придністров'я (МРП). Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за ст.1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Як зазначено в п. 333 цього рішення: "Суд вважає, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території відповідно фактичній ситуації (наприклад, сепаратиський режим, військова окупація), держава не перестає нести відповідальність та здійснювати юрисдикцію. Воно повинно усіма доступними дипломатичними та правовими засобами із залученням іноземних держав та міжнародних організацій продовжувати гарантувати права та свободи, передбачені Конвенцією".

Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявні протиправні дії відповідача та відсутність у відповідача правових підстав для припинення виплати позивачу пенсії з підстави непідтвердження фактичного місця проживання.

З метою відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63503, м.Чугуїв, вул. Леонова, буд.4а, секція А, ЄДРПОУ 40386356) поновити виплату пенсії довічно та виплатити з 01.04.2017р. заборгованість з пенсійних виплат ОСОБА_1.

Відповідно ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 242, 243, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63503, м.Чугуїв, вул. Леонова, буд.4а, секція А, ЄДРПОУ 40386356) щодо припинення з 01.03.2016р. виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1.

Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63503, м.Чугуїв, вул. Леонова, буд.4а, секція А, ЄДРПОУ 40386356) поновити виплату пенсії довічно та виплатити з 01.04.2017р. заборгованість з пенсійних виплат ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.В. Панченко