Рішення № 79401718, 24.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2019
Номер справи
1340/3627/18
Номер документу
79401718
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/3627/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.

з участю представників:

від відповідача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Військової прокуратури Західного регіону України до Національного антикорупційного бюро України про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними, -

в с т а н о в и в :

Військова прокуратура Західного регіону України звернулася в суд з позовом до Національного антикорупційного бюро України про визнання протиправними дії щодо скерування до військової прокуратури Західного регіону України запитів за № 21-006/26105 від 04.07.2018 року та за №21-006/27967 від 18.07.2018 року з вимогою витребування усіх наявних копій документів щодо організації будівництва житлового багатоквартирного будинку на земельній ділянці за адресою: м.Тернопіль, вул. Новий Світ, 41.

Аргументами позовних вимог є те, що за змістом запиту директора ЛТУ НАБУ від 04.07.2018 року відсутня інформація про внесення НАБУ відомостей до ЄРДР за фактами можливих порушень при організації будівництва багатоквартирного будинку наземельній ділянці за адресою: м.Тернопіль, вул.Новий Світ, 41 та досудове розслідування по указаному факту не здійснюється. Таким чином, на думку позивача, доказів існування будь-якого кримінального провадження, в межах якого НАБУ здійснювались дії по витребуванню від прокуратури регіону інформації, в запиті наведено не було. Також, зазначає позивач, ЛТУ НАБУ не було надано прокуратурі регіону доказів існування відповідного рішення, прийнятого у встановленому законом порядку, про надання дозволу на проведення оперативно-розшукової діяльності. Крім того, направлення запиту до правоохоронних органів з метою витребування окремої інформації та документів не відноситься до видів оперативно-розшукових заходів, які визначені статтею 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність». Ураховуючи, що дії щодо витребування ЛТУ НАБУ інформації про організацію будівництва багатоквартирного будинку на земельній ділянці за адресою: м. Тернопіль, вул. Новий Світ, 41, вчинялись ним поза межами здійснення оперативно-розшукових заходів та/або досудового розслідування кримінальних правопорушень, у прокуратури регіону, не виникло обов’язку надавати відповідь на такі запити. Положення п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону «Про Національне антикорупційне бюро», з приводу можливості витребування інформації, у кожному випадку слід розглядати в сукупності з приписами ст. ст. 1, 16 даного Закону, якими визначені завдання діяльності та обов’язки НАБУ. Виходячи з цього, отримання інформації та документів може здійснюватися лише у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні або проведення оперативно-розшукових заходів. Станом на 03.08.2018, ЛТУ НАБУ не надано до прокуратури регіону доказів про виконання обов’язків, що передбачені ст. 16 Закону, а саме відомостей про проведення детективами НАБУ розслідування кримінальних проваджень або здійснення оперативно-розшукових заходів з приводу обставин викладених у листі, а також не надано до прокуратури регіону рішення керівника структурного підрозділу НАБУ, яким обґрунтовано скерування вказаного листа. За таких обставин, посадовими особами ЛТУ НАБУ без фактичного виконання обов’язків, що визначені ст. 16 Закону перевищено свої повноваження та вчинено протиправні дії щодо скерування до прокуратури регіону запитів від 04.07.2018 за вих. № 21-006/26105 та від 18.07.2018 за вих. № 21-006/27967 з метою витребування копії документів щодо організації будівництва багатоквартирного будинку.

При цьому, судом відмовлено у задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи, оскільки обставини неможливості явки в судове засідання не підтвердженні жодними доказами.

Відповідач у відзиві на позов зазначає, що положеннями п.3 ч.1 ст.17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро» не встановлено необхідності додаткового обґрунтування чи пояснення у запиті причин його надсилання, що свідчить про безпідставність посилання позивача на відсутність у запитах відомостей про перевірку інформації щодо можливого вчинення кримінального корупційного правопорушення військовим прокурором Західного регіону України ОСОБА_2, наведеної у повідомленні від 27.06.2018 року (вхідний номер № Ш-6296 від 27.06.2018 року). В той же час, запит Національного бюро про надання інформації містить посилання на мету такого витребування, а саме виконання обов’язків, передбачених статтею 16 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», відповідно до якої Національне бюро, серед іншого, взаємодіє з іншими державними органами та здійснює інформаційно-аналітичну роботу з метою виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро. Отже, безпідставними є посилання військової прокуратури Західного регіону України у своїх листах від 12.07.2018 року за №10/2/1-604вих.18, від 20.07.2018 року за №10/2/1-621вих.18 та позовній заяві від 06.08.2018 року за №10/2/3-514вих.18 на необхідність надання інформацїї/доказів щодо проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні чи проведення оперативно-розшукових заходів з приводу обставин, викладених у запиті, яким обґрунтовано його скерування. Позивач не вказує якими положеннями законодавства передбачено обов’язок Національного бюро надання таких відомостей чи доказів суб’єктам, яким адресовано запит. Також, відповідач вказує на те, що Директор Львівського територіального управління Національного бюро, як працівник Національного бюро, з метою забезпечення виконання завдань, покладених на Національного бюро, у тому числі, попередження корупційних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро, запобігання вчиненню нових, наділений повноваженнями щодо витребовування та одержання у вказаному в запиті вигляді та формі від інших правоохоронних та державних органів, органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для виконання обов’язків Національного бюро. В той же час, як керівник структурного підрозділу Національного бюро, Директор Львівського територіального управління Національного бюро прийняв рішення про витребовування від військової прокуратури Західного регіону України інформації, необхідної для виконання обов’язків Національного бюро, у формі листів від 04.07.2018 № 21-006/26105 та від 18.07.2018 № 21-006/27967, які були скеровані на адресу військової прокуратури Західного регіону України. Отже, на думку відповідача, безпідставними є посилання позивача у вказаних листах та позовній заяві на необхідність ознайомлення військової прокуратури Західного регіону України з рішенням керівника структурного підрозділу Національного бюро, яким обґрунтовано скерування відповідних запитів.

Представник відповідача проти позову заперечив з вищевикладених підстав, просить в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 16.08.2018 року відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою 16.10.2018 року, занесеною в протокол судового засідання, було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою від 23.10.2018 року було зупинено провадження у справі.

Ухвалою від 08.01.2019 року поновлено провадження у справі.

На підставі наявних в матеріалах справи доказів, судом встановлено такі обставини.

Листом директора Львівського територіального управління Національного антикорупційного бюро України від 04.07.2018 року за № 21-006/26105 від Військового прокурора Західного регіону України ОСОБА_2 було витребувано копії усіх наявних документів щодо передачі Військовою прокуратурою Західного регіону України земельної ділянки, об’єктів нерухомого майна за адресою м.Львів, вул.Новий Світ, 41, іншим особам, а також копії усіх наявних документів щодо здійснення замовлення будівництва багатоквартирного будинку за вказаною адресою у ПП «Креатор-Буд» (код ЄДРПОУ 34227060). Як вбачається зі змісту даного листа, такий був скерований з метою виконання обов’язків, передбачених ст.16 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро» та на підставі п.3 ч.1 ст.17 цього ж Закону.

Листом від 12.07.2018 року за №10/2/1-604вих18 Військова прокуратура Західного регіону України повідомила відповідача про те, що з метою виконання вказаного запиту прокуратура регіону просить надати відомості про проведення детективами НАБУ розслідування кримінальних проваджень або здійснення оперативно-розшукових заходів з приводу обставин викладених у листі, а також ознайомитися з рішенням структурного підрозділу НАБУ, яким обґрунтовано скерування вказаного листа.

Листом директора Львівського територіального управління Національного антикорупційного бюро України від 18.07.2018 року за №21-006/27967 від Військового прокурора Західного регіону України ОСОБА_2 повторно було витребувано копії усіх наявних документів щодо передачі Військовою прокуратурою Західного регіону України земельної ділянки, об’єктів нерухомого майна за адресою м.Львів, вул.Новий Світ, 41, іншим особам, а також копії усіх наявних документів щодо здійснення замовлення будівництва багатоквартирного будинку за вказаною адресою у ПП «Креатор-Буд» (код ЄДРПОУ 34227060).

Листом від 20.07.2018 року за №10/2/1-621вих18 Військова прокуратура Західного регіону України повторно повідомила відповідача про те, що з метою виконання вказаного запиту прокуратура регіону просить надати відомості про проведення детективами НАБУ розслідування кримінальних проваджень або здійснення оперативно-розшукових заходів з приводу обставин викладених у листі, а також ознайомитися з рішенням структурного підрозділу НАБУ, яким обґрунтовано скерування вказаного листа.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності надіслання Національним антикорупційним бюро запитів на отримання інформації з метою виконання обов’язків, передбачених ст.16 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро» та на підставі п.3 ч.1 ст.17 цього ж Закону.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступних мотивів.

Положеннями ч.2 ст.2 КАС України передбачено критерії правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, через призму яких судом надається оцінка правомірності надіслання запитів відповідача.

Частиною 2 ст.19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено абзацом 2 ч.1 ст.1 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14.10.2014 року за №1698-VII, з наступними змінами та доповненнями, завданням Національного бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

Відповідно до ч.1 ст.16 даного Закону, Національне бюро: 1) здійснює оперативно-розшукові заходи з метою попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності, а також в оперативно-розшукових справах, витребуваних від інших правоохоронних органів; 2) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності, а також проводить досудове розслідування інших кримінальних правопорушень у випадках, визначених законом; 3) вживає заходів щодо розшуку та арешту коштів та іншого майна, які можуть бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації у кримінальних правопорушеннях, віднесених до підслідності Національного бюро, здійснює діяльність щодо зберігання коштів та іншого майна, на яке накладено арешт; 4) взаємодіє з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами для виконання своїх обов'язків; 5) здійснює інформаційно-аналітичну роботу з метою виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро; 6) забезпечує особисту безпеку працівників Національного бюро та інших визначених законом осіб, захист від протиправних посягань на осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, у підслідних йому кримінальних правопорушеннях; 7) забезпечує на умовах конфіденційності та добровільності співпрацю з особами, які повідомляють про корупційні правопорушення; 8) звітує про свою діяльність у порядку, визначеному цим Законом, та інформує суспільство про результати своєї роботи; 9) здійснює міжнародне співробітництво у межах своєї компетенції відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України.

Згідно з п.3 ч.1 ст.17 цього ж Закону, Національному бюро та його працівникам для виконання покладених на них обов'язків надається право витребовувати за рішенням керівника структурного підрозділу Національного бюро та одержувати в установленому законом порядку у вказаному в запиті вигляді та формі від інших правоохоронних та державних органів, органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для виконання обов'язків Національного бюро, у тому числі відомості про майно, доходи, видатки, фінансові зобов'язання осіб, які ними декларуються у встановленому законом порядку, відомості про використання коштів Державного бюджету України, розпорядження державним або комунальним майном. Суб'єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов'язані невідкладно, але не більше ніж протягом трьох робочих днів, надати відповідну інформацію. У разі неможливості надання інформації суб'єкт повинен так само невідкладно у письмовій формі повідомити про це Національне бюро з обґрунтуванням причин. Національне бюро за зверненням відповідного суб'єкта може продовжити строк надання інформації на строк не більше двох календарних днів. Ненадання Національному бюро на його запит інформації, надання завідомо недостовірної інформації чи не в повному обсязі, порушення встановлених законом строків її надання, повідомлення третіх осіб стосовно того, що про них збирається така інформація, забороняються і тягнуть за собою відповідальність, передбачену законом.

Пунктом 4 цієї ж частини також передбачено право знайомитися в державних органах, органах місцевого самоврядування із документами та іншими матеріальними носіями інформації, необхідними для попередження, виявлення, припинення та розслідування кримінальних правопорушень, віднесених законом до підслідності Національного бюро, у тому числі такими, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Системно проаналізувавши вищенаведені норми, суд прийшов до висновку, що Національне антикорупційне бюро України уповноважене законом скеровувати до інших правоохоронних органів запити про надання інформації, необхідної для попередження, виявлення, припинення та розслідування кримінальних правопорушень, віднесених законом до підслідності Національного бюро, у тому числі відомості про розпорядження державним або комунальним майном.

При цьому, вищенаведені норми не містять вимоги щодо зазначення у запиті про надання інформації відомостей про проведення детективами Національного бюро розслідування кримінальних проваджень або здійснення оперативно-розшукових заходів з приводу обставин викладених у такому запиті, а також вимоги про ознайомлення з рішенням керівника структурного підрозділу бюро про надіслання запиту.

Окрім того, судом встановлено, що відповідно до ч.5 ст.216 КПК України, детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених статтями 191, 206 2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366 1, 368, 368 2, 369, 369 2, 410 Кримінального кодексу України, якщо, зокрема, злочин вчинено прокурорами органів прокуратури, зазначеними у пунктах 1 - 4, 5 - 11 частини першої статті 15 Закону України "Про прокуратуру".

Таким чином, посадові особи Військової прокуратури Західного регіону входять до кола осіб, які можуть бути суб’єктами вчинення злочинів, досудове розслідування яких віднесено до підслідності Національного антикорупційного бюро України.

Як передбачено, ч.1 ст.19 згаданого Закону, для отримання заяв і повідомлень, у тому числі анонімних, про кримінальні правопорушення в Національному бюро створюється спеціальна телефонна лінія та забезпечується можливість подання таких повідомлень через офіційний веб-сайт Національного бюро в мережі Інтернет та засобами електронного зв'язку.

В матеріалах справи наявний Заява, повідомлення про кримінальне правопорушення, яка надійшла до Національного антикорупційного бюро України телефонним зв’язком 27.06.2018 року від громадянина ОСОБА_3 Так, вказаним громадянином було повідомлено про вчинення кримінального корупційного правопорушення військовим прокурором Західного регіону України ОСОБА_2, а саме продаж третім особам житла військовослужбовців по вул.Новий Світ, 41 у м.Тернополі. Зокрема, вказується на те, що на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України заявник знайшов декларацію про початок будівельних робіт №ТП010181410967, замовником яких є Військова прокуратура Західного регіону України, а будівельні роботи здійснює ПП «Креатор-Буд». Пізніше ОСОБА_3 відвідав офіс вказаного приватного підприємства, де йому повідомили, що в будинку по вул.Новий Світ, 41 у м.Тернополі продаються квартири. Автор вказаного повідомлення про кримінальне правопорушення вбачає у вказаних діях ознаки кримінального корупційного правопорушення.

А відтак, враховуючи наявність належним чином зареєстрованого повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, керівником структурного підрозділу Національного антикорупційного бюро України було надіслано запит на отримання інформації для вирішення питання про наявність або відсутність складу кримінального правопорушення у діях позивача.

Враховуючи викладене, судом не встановлено порушення критеріїв правомірності, передбачених ч.2 ст.2 КАС України, у діях відповідача щодо скерування запитів.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 25 січня 2019 року.

Суддя В.Я.Мартинюк