
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4504/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2019 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Михайленко Б.С.
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Фортуна - С” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про скасування рішення та зобов’язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в:
товариство з обмеженою відповідальністю “Фортуна - С” звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або відмову в реєстрації від 06.06.2018 №765501/38142122, яким товариству з обмеженою відповідальністю “Фортуна-С” відмовлено у реєстрації податкової накладної від 27.04.2018 №18;
- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №18 від 27.04.2018 , складену товариством з обмеженою відповідальністю “Фортуна-С” в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання 15.05.2018.
Ухвалою від 04.10.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач направив на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 27.04.2018. Згідно з отриманою позивачем квитанцією №1 від 15.05.2018, податкову накладну №18 прийнято відповідачем, але реєстрацію такої зупинено. На думку позивача, відповідач протиправно зупинив реєстрацію вказаної податкової накладної, оскільки така відповідає пп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної. На підтвердження реальності здійснення операцій за вказаною податковою накладною позивач направив відповідачу пояснення та копії належним чином оформлених додаткових документів, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній, реєстрацію якої зупинено. Проте, такі безпідставно залишені відповідачем поза увагою, і 06.06.2018 прийняте рішення №765501/38142122 про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що податкова накладна, подана для реєстрації позивачем, відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Окрім цього, вказує на те, що причиною відмови у реєстрації податкової накладної є відсутність інформації щодо належних умов зберігання, термінів придатності пальмової олії, оскільки відповідно до наданих документів пальмова олія придбана у березні 2013 року в кількості 22т., а також недостатня чисельність працюючих для здійснення господарської діяльності (1 чол.).
Позивач 19.11.2018 подав відповідь на відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що відповідачами не надано самого протоколу комісії, переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з пп.1.6 п.1 Критеріїв, матеріалів на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку чи будь-якої іншої інформації, що розглядається комісією, яка відповідно до порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, обов’язково додається до протоколу засідання комісій. Окрім цього, зазначає, що в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено за якою саме підставою позивача із вказаних в пп.1.6 п.1 Критеріїв віднесено до ризикових платників. Позивач, також зазначає, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної всупереч вимоги пп.4 п.13 порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 не містила даних про необхідність надання інформації щодо умов зберігання, термінів придатності пальмової олії та чисельності працюючих.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, в якому повідомляє, що станом на момент винесення оскарженого рішення, контролюючий орган не включав ТзОВ «Фортуна - С» до переліку ризикових платників податків. Окрім цього, відповідач зазначив, що перелік документів, скерованих на адресу контролюючого органу долучений до відзиву на позовну заяву, інших документів та пояснень платником не надавався позивачем та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 не вимагався у платника податків. Відповідач також зазначив, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п.15 вказаного Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. З огляду на наведене, вважає, що ГУ ДФС у Львівській області мало законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.
Позивач – ТзОВ «Фортуна - С» є юридичною особою код ЄДРПОУ 38142122 місцезнаходження: 79024, м. Львів, вул. Опришківська, 5. Основним видом економічної діяльності підприємства є оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами (код КВЕД 46.33), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.03.2018.
04.04.2018 між позивачем та ТзОВ “С.К.С” укладено договір поставки №06/18, за яким ТзОВ «Фортуна - С» зобов’язується поставляти та передавати у власність (повне господарське відання) по вільній відпускній ціні ТзОВ “С.К.С” жири, маргарини, майонези, соуси та кетчупи, піддони дерев’яні, а покупець зобов’язується приймати зазначений товар та своєчасно оплачувати його.
Згідно з п 4.1 вказаного договору ТзОВ “С.К.С” зобов’язане оплачувати 100% попередню оплату за кожну партію товару, яка буде поставлена.
Відповідно до умов вказаного договору 27.04.2018 ТзОВ “С.К.С” оплатило на рахунок ТзОВ «Фортуна - С» згідно з виставленим рахунком №11 від 24.04.2018 суму попередньої оплати у розмірі 6 383 971,65 грн.
Суд також встановив, що згідно з договором оренди об’єктів нерухомого майна №01/04/1 від позивач орендує у ТзОВ «Вольта-плюс» складське приміщення площею 366,2 м.кв. та офісне приміщення 10,1 м. кв., а також згідно з договором оренди нежитлового приміщення б/н від 02.04.2018 із ПП «ПАР» позивач орендує офісне приміщення загальною площею 77 м. кв., що знаходяться за адресою , м. Львів, вул. Опришківська, 5.
27.04.2018 позивач за результатами вказаної операції склав податкову накладну №18 на суму 6 383 971,65 грн. та подав її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до квитанції №1 від 15.05.2018, направленої ДФС України через “Автоматизовану систему “Єдине вікно подання електронних документів”, реєстрація документа (податкової накладної від 27.04.2018 №18) зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 1511 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Обґрунтовуючи наявність підстав для реєстрації податкової накладної з ТзОВ “С.К.С” позивач надав відповідачу пояснення, в яких зазначив, що 27.04.2018 ТзОВ «Фортуна-С згідно з договором поставки №06/18 від 04.04.2018 і рахунку №11 від 24.04.2018 отримало попередню оплату у сумі 6383971,65 грн. від ТзОВ “С.К.С” за товари, поставку яких буде здійснено протягом квітня-травня 2018 року. Товар із кодом 1511 обсяги постачання якого перевищують величину залишку обсягу придбання придбано у ТзОВ «Катеринопільський Агропродукт» згідно з договором №606-11 від 22.01.2013. 19.09.2013 та видатковою накладною №5505.
Позивачем для реєстрації податкової накладної подано додаткові первинні документи, а саме: договір поставки № 06/18 від 04.04.2018, укладений між ТзОВ «Фортуна-С» і ТзОВ « С.К.С», платіжне доручення №2022 від 27.04.2018 на суму 6383971,65 грн., рахунок на оплату № 11 від 24.04.2018, податкову накладну № 18 від 27.04.2018, квитанція № 1 від 15.05.2018, договір поставки (придбання товару) № 606-11 від 22.01.2012, укладений між ТзОВ «Фортуна-С» і ТзОВ «Катеринопільський Агропродукт» з додатком Специфікація № 1 від 28.01.2013, видаткова накладна (придбання товару) № 5505 від 19.09.2013, рахунок на оплату № 5503 від 19.09.2013, товарно – транспортну накладну № 214518 від 19.09.2013 на доставку товару від заводу виробника на склад ТзОВ «Фортуна-С», посвідчення про якість № 11-553 від 18.03.2013, договір оренди складського приміщення і офісу у ТзОВ «Львівморепродукти» №1.03.-12СПФС від 01.03.2012 з актом і додатком, рахунок і акти на послуги оренди, договір оренди об’єктів нерухомого майна №01/04/1 від 01.04.2018 із розрахунковими документами, договір оренди нежитлового приміщення від 02.04.2018.
06.06.2018 відповідач прийняв рішення №765501/38142122 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.04.2018 №18, у зв’язку з ненаданням позивачем копій документів, зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
12.06.2018 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України із скаргою, в якій просив прийняти рішення щодо реєстрації податкової накладної №18 від 27.04.2018.
25.06.2018 рішенням комісії ДФС центрального рівня №14161/38142122/2 скаргу позивача залишено без задоволення та рішення №765501/38142122 від 06.06.2018 без змін.
Не погоджуючись з вказаним рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з п.п. а,б п.185.1 ст.185 ПК України об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами п.74.2 ст.74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) податкова накладна-електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.200-1.3 та п.200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених п.12 вказаного Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 вказаного Кодексу.
Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд встановив, що у квитанції №1 від 15.05.2018 контролюючим органом зазначено про те, що обсяг постачання товару/послуги 1511 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Листом ДФС України 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначено Критерії ризиковості платника податку, в підпункті 1 пункту 2 якого визначено, що податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Проте, у вказаній квитанції не вказано конкретного переліку необхідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстру податкових накладних.
Також, зі змісту квитанцій встановлено, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в п.п.201.16.1 вказаного пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201).
Відповідно до пункту 15 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 вказаного Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 18 Порядку №117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 зазначеного Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
Суд встановив, що позивач направив до комісії ГУ ДФС у Львівській області пояснення та копії документів щодо господарських операцій з ТзОВ “С.К.С”.
Відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (далі - Порядок №117) підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно з пунктом 14 Порядок №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
На підставі положень пункту 20 Порядку №117 зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 вказаного Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 23 Порядку №117 комісією регіонального рівня протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 вказаного Порядку:
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
З аналізу оскарженого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної вбачається, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
В додатковій інформації зазначено, що відсутня інформація щодо належних умов зберігання, термінів придатності пальмової олії, оскільки відповідно до наданих документів пальмова олія придбана у березні 2013 року в кількості 22т. Недостатня чисельність працюючих для здійснення господарської діяльності (1 чол.).
Як вже встановив суд, позивач для реєстрації податкової накладної подав комісії наступні документи: договір поставки № 06/18 від 04.04.2018, укладений між ТзОВ «Фортуна-С» і ТзОВ « С. К. С», платіжне доручення №2022 від 27.04.2018 на суму 6383971,65 грн., рахунок на оплату № 11 від 24.04.2018, податкову накладну № 18 від 27.04.2018, квитанція № 1 від 15.05.2018, договір поставки (придбання товару) № 606-11 від 22.01.2012, укладений між ТзОВ «Фортуна-С» і ТзОВ «Катеринопільський Агропродукт» з додатком Специфікація № 1 від 28.01.2013, видаткова накладна (придбання товару) № 5505 від 19.09.2013, рахунок на оплату № 5503 від 19.09.2013, товарно – транспортну накладну № 214518 від 19.09.2013 на доставку товару від заводу виробника на склад ТзОВ «Фортуна-С», посвідчення про якість № 11-553 від 18.03.2013, договір оренди складського приміщення і офісу у ТзОВ «Львівморепродукти» №1.03.-12СПФС від 01.03.2012 з актом і додатком, рахунок і акти на послуги оренди, договір оренди об’єктів нерухомого майна №01/04/1 від 01.04.2018 із розрахунковими документами, договір оренди нежитлового приміщення від 02.04.2018.
Вказаними доказами підтверджуються обставини щодо правових підстав для отримання товару від ТзОВ «Катеринопільський Агропродукт», оплати за поставлений товар, транспортування товару, отримання товару, використання складських приміщень, реалізації товару ТзОВ «С.К.С» (12 тон пальмової олії 33-36 ТМ «SANIA»).
Щодо аргументів відповідача про відсутність доказів належного зберігання товару, суд зазначає наступне.
Позивач надав суду договір відповідального зберігання товару №12/1303 від 01.09.2013, укладений між позивачем та ТзОВ «Торговий Дім «Схід Меркурія». Відповідно до п.1.2 договору найменування, асортимент та кількість майна визначаються у актах приймання- передачі, які складаються сторонами при прийманні – передачі майна. Згідно з п.7.2 договору такий діє до 31.12.2018.
У відповідності до акта приймання-передачі майна від 02.01.2014 на зберігання передано олію пальмову 33-36 ТМ «SANIA» у кількості 12 тон.
Факт надання послуг підтверджується актами наданих послуг №1 від 26.04.2018, №1 від 29.12.2017, №1 від 30.12.2016, №1 від 31.12.2015, №2 від 31.12.2014.
Між позивачем та ТзОВ «С.К.С» укладено договір відповідального зберігання №13/18 від 26.04.2018, згідно з яким останній приймає на зберігання жири, маргарини, майонези, соуси та кетчупи (п.1.1. договору). Відповідно до п.1.2 договору найменування, асортимент та кількість продукції визначаються у актах приймання- передачі. Відповідно до п.7.2 договір діє до 31.12.2018.
У відповідності до акта приймання- передачі від 27.04.2018, ТзОВ «С.К.С» передало позивачу на зберігання товар, зокрема, олію пальмову 33-36 ТМ «SANIA» в кількості 12 тон.
Таким чином, позивач надав докази, які підтверджують факт зберігання товару.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач надав всі необхідні документи для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому неподання деяких документів платником податків, не може позбавляти його права на реєстрацію податкової накладної.
Щодо аргументів відповідача про те, що у позивача недостатня кількість працюючих (1 чол.), суд зазначає, що така обставина не може впливати на реєстрацію податкової накладної, оскільки надання таких відомостей не передбачено відповідним розділом оскарженого рішення.
Суд також встановив, що первинні документи, оформлені позивачем не мають дефекту форми, змісту або походження, які з підстав, визначених у ст. 198, ст. 201 ПК України, ч. 2 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”, п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88) могло би спричинити втрати ними юридичної сили і доказовості.
Суд в контексті розгляду справи враховує, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
В Рішенні від 20.11.2011 у справі “Рисовський проти України” Європейський суд з прав людини зазначив, що Суд підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (п. 70).
Суд вважає, що внаслідок порушення відповідачем зазначеного принципу “належного урядування” порушені права позивача.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що оскаржене рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Щодо обставин про віднесення позивача до переліку ризикових платників податків, суд зазначає, що сторонами не надано жодних доказів, які давали б підстави вважати, що позивач віднесений до такого переліку.
Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №18 від 27.04.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання 15.05.2018.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір у сумі 3524,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №266 від 27.09.2018 та квитанції від 28.09.2018 №0.0.1146008927.1.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або відмову в реєстрації від 06.06.2018 №765501/38142122, яким товариству з обмеженою відповідальністю “Фортуна-С” відмовлено у реєстрації податкової накладної від 27.04.2018 №18.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №18 від 27.04.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю “Фортуна-С” в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання 15.05.2018.
Стягнути з Державної фіскальної служби України ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа 8, Головного управління ДФС у Львівській області ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Фортуна - С” ЄДРПОУ 38142122 місцезнаходження: 79024, м. Львів, вул. Опришківська, 5 судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повна ухвала суду складена і підписана 24.01.2019.
Суддя А.Г. Гулик