
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5737/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Коморний О.І,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Обставини справи:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами :
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії із 03 жовтня 2018 року з врахуванням до трудового стажу періодів ведення підприємницької діяльності з 01 липня 2000 року по 12 грудня 2000 року включно, що підтверджується свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.94 р. та довідкою (витягом) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із 03 жовтня 2018 року з врахуванням до трудового стажу періодів ведення підприємницької діяльності з 01 липня 2000 року по 12 грудня 2000 року включно на підставі Постанови КМУ від 3 жовтня 2018 року № 793 та документів, що підтверджують його реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності, а саме свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.94 р. та довідки (витягу) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, виданим на підставі розпорядження № 434 від 19.05.1994 року, довідкою (витягом) від 27.11.2017 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 30.01.2015 року, підтверджується факт здійснення позивачем підприємницької діяльності за період з 01.07.2000 року по 31.12.2000 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року №793, внесено зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637, доповнено його абзацом такого змісту: Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб’єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.”.
03.11.2018 року позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України м. Львова скаргу щодо відмови у перерахунку пенсії з 03.10.2018 року, шляхом зарахування до страхового стажу періодів здійснення ним підприємницької діяльності, а саме: з 01.07.2000 року по 31.12.2000 року включно.
Відповідач позов не визнав. Долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що у зв’язку з зверненням позивача на Веб- портал Пенсійного фонду України спеціалістами відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №9 ГУ ПФУ у Львівській області здійснено розрахунок розміру пенсії з врахуванням при обчисленні і страхового стажу періоду з 01.07.2000 по 12.12.2000 року. Відомості про заробітну плату за період з 01.07.2000 по 12.12.2000 в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування - відсутні. I
За результатами розрахунку встановлено, що перерахунок пенсії з врахуванням при обчисленні стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2000 року є недоцільним, оскільки, у зв’язку з відсутністю даних про заробіток зазначений період, веде до зменшення розміру пенсії.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2018 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 02.01.2019 року призначено судове засідання у справі.
Позивач в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав повністю, просив таку задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві.
Суд заслухав пояснення, дослідив подані докази та
встановив:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Львова та отримує пенсію як інвалід 2 групи з дитинства, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 15.03.2017 року.
03.11.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із скаргою про відмову у перерахунку пенсії з 03.10.2017 року, шляхом зарахування до страхового стажу періоду здійснення ним підприємницької діяльності з 01.07.2000 року по 31.12.2000 року включно.
22.11.2018 року відповідач листом за № 3607/4688/М-94/07-05-06 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що відомості про заробітну плату за період з 01.07.2000 по 12.12.2000 в держаному реєстрі соціального страхування відсутні.
Також вказано, що перерахунок пенсії з врахуванням при обчисленні стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2000 є недоцільним оскільки у зв’язку із відсутністю даних про заробіток в зазначений період, веде до зменшення розміру пенсії.
Позивач, не погоджуючись із такою відмовою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” № 2148-VIII від 03.10.2017 року, розділ XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV доповнено пунктом 3-1 наступного змісту: “До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України № 727/98 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” від 03.07.1998 року, спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.
Відповідно до розділу II пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі – Порядок), Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно надається довідка про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності.
Суд наголошує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року №793 Про внесення зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, внесено зміни до п. 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, пункт 4 доповнено абзацом наступного змісту: Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб’єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.”
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не взято до уваги вимоги Постанови Кабінету Міністрів №793 від 03.10.2018 року та відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням трудового стажу за період з 01.07.2000 по 31.12.2000 року.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Доказами долученими до матеріалів справи підтверджено, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов’язання суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом суду, а не його обов’язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Оскільки позивач під час звернення до суду з позовом звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії із 03 жовтня 2018 року з врахуванням до трудового стажу періодів ведення підприємницької діяльності з 01 липня 2000 року по 12 грудня 2000 року включно, що підтверджується свідоцтвом № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.94 р. та довідкою (витягом) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 79053; ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 27.09.1968 р.н.) пенсії із 03 жовтня 2018 року з врахуванням до трудового стажу періодів ведення підприємницької діяльності з 01 липня 2000 року по 12 грудня 2000 року включно на підставі Постанови КМУ від 3 жовтня 2018 року № 793 та документів, що підтверджують його реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності, а саме свідоцтва № 816 про державну реєстрацію підприємницької діяльності без створення юридичної особи, яке видано на підставі розпорядження № 434 від 19.05.94 р. та довідки (витягу) від 27.11.2017 року про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
4. Судові витрати з сторін не стягуються.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 25.01.2019 року.
Суддя Коморний О.І.