ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" лютого 2010 р.
9 год.20 хв.Справа № 2-а-14506/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представника позивача: Автонагова І.В., представника відповідача: Гладченко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз"
до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області
про визнання нечинним і скасування рішення №55 від 08.10.2009р.,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство звернулось до суду з позовом про визнання нечинним і скасування рішення № 55 від 08.10.2009 Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, яким встановлено, що з 01.10.2008 по 01.01.2009 ВАТ "Херсонгаз" завищено ціну реалізації природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання та вирішено вилучити в дохід державного бюджету 111 244,74 грн., стягнути з ВАТ "Херсонгаз" штраф в розмірі 222 489,48 грн. Позов мотивує тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Херсонській області невірно застосовані положення Постанови КМУ від 11.06.2005 № 442, частина третя якої визначає, що під діючим тарифом слід розуміти кінцеву ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без врахування тарифів на транспортування, постачання природного газу, інші складові кінцевої ціни природного газу, в тому числі і витрати НАК "Нафтогаз України" на реалізацію газу, повинні бути віднесені до "діючого тарифу", на який нараховується сума збору у вигляді цільової надбавки, та постанови від 29.04.2006 № 605, що передбачає обов'язковість сплати споживачами витрат НАК "Нафтогаз України" на реалізацію природного газу та механізм встановлення вартості цих витрат. Позивач стверджує, що завищення ціни реалізації природного газу не відбувалось, необґрунтовано застосовано економічні санкції в розмірі 333 734, 22 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача позов не визнає. Заперечень проти позову суду не надано. Представник відповідача повідомив суд про те, що рішенням Державної інспекції з контролю за цінами № 1 від 15.01.2010 було скасовано рішення відповідача, яке є предметом спору.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" є юридичною особою, ідентифікаційний код 03355353, виді діяльності: "розподілення та постачання газу", "роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, не віднесеними до інших групувань", "діяльність автомобільного вантажного транспорту", "діяльність у сфері інжинірингу", "будівництво будівель". Відповідно до статуту товариства, затвердженого загальними зборами акціонерів ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз", протокол № 22 від 24.04.2009, ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" засноване згідно з рішенням Державного комітету України по нафті і газу від 14.03.1994 № 114 шляхом перетворення державного підприємства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України "Про корпоратизацію державних підприємств" від 15.06.1993 № 210/93. Товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків державного підприємства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз".
Згідно з положенням про Державну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який організовує та здійснює контрольно-наглядові функції з питань додержання центральним та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
30.09.2009 посадовими особами державної інспекції (заступником начальника відділу Білоусовою О.М., головним держінспектором Шуміловою І.А., головним держінспектором Аляксіною Т.О.) було проведено планову перевірку порядку формування та застосування тарифів на транспортування магістральними трубопроводами газу природного, нафти, нафтопродуктів, аміаку та етилових речовин, тарифів на зберігання, транспортування розподільними мережами та поставку газу природного. Перевірка проводилась з відома голови правління Зангієвої А.Г. та за участю заступника голови правління з економічних питань Паляниці З.І., заступника голови правління Голубєва В.В. Перевірка проведена з 14.09.2009 по 30.09.2009 за період з 01.09.2008 по 01.09.2009.
За результатами перевірки складено акт від 30.09.2009, яким зафіксовано, що в порушення постанов Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 "Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" та від 29.04.06 № 605 "Деякі питання діяльності Національної компанії "Нафтогаз України" (із змінами і доповненнями, внесеними постановами від 19.12.07 № 1401 та від 30.10.08 № 998) ВАТ "Херсонгаз" завищена ціна реалізації природного газу для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання, що призвело до обрахування споживачів в період з 22 серпня по 31 грудня 2008 року на суму 113236,09 грн. В акті зазначено, що позивач нараховував збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ з урахуванням витрат на реалізацію газу НАК "Нафтогаз України" . Примірник акту перевірки ВАТ "Херсонгаз" отримано 01.10.09.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 та Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519 (далі Інструкції), державною інспекцією прийнято рішення від 08.10.2009 № 55 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" про вилучення в дохід державного бюджету 111244,74 грн., стягнення штрафу в сумі – 222 489, 48 грн. (200%).
Рішення, претензія щодо стягнення економічних санкцій і припис щодо усунення порушень державної дисципліни цін надіслані відповідачу для виконання в 30-ти денний термін.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача про протиправність рішення від 08.10.2009 № 55. Відповідно до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442, встановлено, що Порядок визначає механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. Даним пунктом також визначено, що під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додано вартість. Зазначений перелік є вичерпний та не є розширеному тлумаченню.
Суд приходить до висновку, що факт порушення ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 "Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" та постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.06 № 605 "Про деякі питання Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" не доведений.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Суд вважає, що на підставі акту перевірки, складеного із порушеннями, приймати рішення про застосування штрафних санкцій до товариства було неправомірно.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Посилання відповідача на те, що рішення, яке є предметом спору, скасовано Держінспекцією з контролю за цінами не позбавляє позивача права оскаржити даний акт до суду, оскільки це не означає що між сторонами зникли спірні правовідносини. Скасування рішення № 55 його вищестоящою організацією в січні 2010 року не є доказом нечинності (неправомірності) рішення відповідача з моменту його прийняття. До того ж суд приймає до уваги, що рішення діяло протягом трьох місяців і у позивача можуть настати певні правові наслідки дії неправомірного рішення, а також враховуючи, що представник позивача наполягає на правовій оцінці рішення інспекції № 55 саме судовим органом.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області № 55 від 08.10.09.
Повернути з Державного бюджету на користь ВАТ "Херсонгаз" витрати по сплаті державного мита в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 лютого 2010 р..
Суддя Хом'якова В.В.