Рішення № 79376415, 24.01.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2019
Номер справи
825/1137/18
Номер документу
79376415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2019 року Чернігів Справа № 825/1137/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Соломко І.І., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

- визнати протиправними бездіяльність та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, а також статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, на підставі довідки УМВС України в Чернігівській області № 101/00201, №2503000818 від 28.11.2017;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, а також статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, на підставі довідки УМВС України в Чернігівській області № 101/00201, № НОМЕР_1 від 28.11.2017, починаючи з 01.01.2016;

- довідку УМВС України в Чернігівській області № 101/00201, № НОМЕР_1 від 28.04.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії визнати недійсною.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Положеннями частини першої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачено, що перерахунок пенсії проводиться за додатковими документами, поданими пенсіонерами. 15.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії та додатково надав довідку Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 28.11.2018, в якій збільшено рівень грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ в Чернігівській області листом від 29.01.2018 № 646/03/Г-12 повідомило, що підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки відсутні, оскільки перерахунок пенсії вже проведений на підставі попередньої довідки від 28.04.2017, яка у свою чергу є дійсною, та судовими рішеннями не скасована. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки зазначені у листі ГУ ПФУ в Чернігівській області від 29.01.2018 № 646/03/Г-12 доводи, не є підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Ухвалою від 22.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

22.02.2018 провадження у справі № 825/1137/18 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18.

23.03.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі.

26.04.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду розгляд вказаної справи призначено у спрощеному провадженні з повідомленням сторін.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Таким чином, підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно довідки № 101/00201, № НОМЕР_1 від 28.11.2017, відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області підготовлено та направлено до відповідача довідку № 101/00201, № НОМЕР_1 від 28.04.2017, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016.

Постановою Деснянського районного суду Чернігівської області від 18.09.2017 по справі № 750/7165/17 про визнання протиправними дій УМВС України Чернігівській області з приводу не включення до довідки про розмір грошового заперечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премію, у задоволені позовних вимог позивача відмовлено в повному обсязі.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2017 постанову Деснянського районного суду Чернігівської області від 18.09.2017 скасовано та ухвалено нову, якою позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернігівській області щодо невнесення змін до довідки від 16 червня 2017 року № 101/00201 № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294. Визнано протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернігівській області щодо відмови у внесенні змін до довідки від 16 червня 2017 року № 101/00201 № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією за його зверненням від 06 червня 2017 року. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернігівській області виготовити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року, (тобто з дати виникнення права на перерахунок) для проведення перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, яка повинна містити: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання (полковник поліції), надбавка за вислугу років (33 роки) - 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 47%, премія - 43%. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернігівській області направити виготовлену довідку для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для подальшого перерахунку пенсії. В решті позовних вимог відмовлено.

На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 750/7165/17, Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області направила ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про грошове забезпечення від 28.11.2017 № 101/00201, № НОМЕР_1 для перерахунку пенсії позивачу, з наступними складовими:

посадовий оклад - 3400,00 грн; оклад за звання (полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за вислугу років 50% - 2900,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 4350,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень -15%-510,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 47% - 1598,00 грн; премія 43% - 6517,94 грн; всього 21675,94 грн.

Відповідач листом від 29.01.2018 № 646/03/Г-12 повідомив позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки відсутні.

Як зазначає представник ГУПФУ в Чернігівській області, відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Відповідач звертає увагу суду, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області первинно надана довідка від 28.04.2017 не скасована. Таким чином, підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно довідки № 101/00201, № НОМЕР_1 від 28.11.2017, відсутні.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ,Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частиною другою вказаної статті передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення за період роботи до 28.11.2017 є підтвердження нарахування такого грошового забезпечення первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

При цьому, розмір отриманого грошового забезпечення зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган Пенсійного фонду України має право перевірити обґрунтованість її видачі.

Указана правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 року у справі №358/1179/17, від 27.03.2018 року у справі №640/12426/17, від 10.04.2018 року у справі №539/1875/17.

Проте, довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 28.11.2017 № 101/00201, № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення, яка видана позивачу на виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від у справі № 750/7165/17, не містить дійсність виплати, зазначеної у довідці суми, та факт отримання позивачем суми 21675,94 грн. не підтверджується жодними первинними бухгалтерськими документами. Постанова Київського окружного адміністративного суду від 02.11.2017 у справі № 750/7165/17 не може бути віднесена до первинних документів.

Отже, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області від 28.11.2017 № 101/00201, № НОМЕР_1 , оскільки зазначені у цій довідці дані не підтверджені розрахунковими документами (відомостями), які б свідчили про їх фактичне отримання позивачем.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 31.07.2018 у справі № 496/862/17.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку № 45, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналогічна правова позиція викладене у рішенні від 12.03.2018 Верховного Суду у справі № Пз/9901/1/18, що було винесена за результатами розгляду зразкової справи.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що постановою ОСОБА_2 Верховного Суду від 12.12.2018 вищевказане рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 залишено без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, зазначений обов'язок виконано, та у встановленому порядку обґрунтовано правомірність своїх дій.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позові відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (проспект Перемоги, 107/17, м. Чернігів, 14000, код НОМЕР_2)

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П’ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код. ЄДРПОУ 21390940).

Повне судове рішення складено 24.01.2019.

Суддя І.І. Соломко