
Справа № 560/4157/18
РІШЕННЯ
іменем України
23 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку, згідно з частиною 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 15.11.2018 року з врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що має статус громадяна, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (III категорія), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданим 04.09.1997 року. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах (за писком № 1) за законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням норм статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В листопаді 2018 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії з врахуванням пільгового характеру розрахункової величини заробітку, який збільшується на один процент за кожний рік роботи понад 20 років. Листом від 28.11.2018 року №2602/3-8 відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до положень пункту другого статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 14.12.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі у спрощеному позовному провадженні.
04.01.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надіслало до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує, що статтею 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з пунктом 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку. Абзацом 2 частини першої статті 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який абзацом 1 частини другої статті 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, особам яким призначена пенсія на підставі закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік. Зазначає, що частиною 2 статті 27 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено право особи на обрахунок пенсії двохскладовою формулою, а не право позивача обирати умови пенсійного забезпечення за законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або за законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". А тому, вважає вимоги позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" безпідставними. В задоволені позову просить відмовити.
09.01.2019 року позивач надіслав до суду відповідь на відзив в якій зазначає, що перерахунок та призначення пенсії є різними за своєю правовою природою, а тому частина 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції чинній з 01.11.2017 року) при розрахунку пенсії за двоскладовою формулою застосовується лише при призначенні пенсії з 01.11.2017 року.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково з підстав вказаних нижче.
Суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 має статус громадяна, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (III категорія), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданим 04.09.1997 року.
З 2014 року позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах (за Списком № 1) відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
15.11.2018 року позивач листом звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до положень пункту другого статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 28.11.2018 року №2602/3-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що за документами пенсійної справи проведено умовний розрахунок пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону і її розмір становить 1663,22 грн. Вказало, що позивачу з 01.10.2017 року недоцільно проводити обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону.
Позивач, вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до положень пункту другого статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд враховує таке.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон N 796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 55 Закону № N 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 27 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Вказаною нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом - "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом - "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд встановив, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом - законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно частини 2 статті 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція викладена у рішеннях Верховного Суду від 06 березня 2018 року (справа № 565/1475/17), від 20 лютого 2018 року (справа №287/89/17-а), від 06 лютого 2018 року (справа №560/675/17), від 17 квітня 2018 року (справа №346/5614/16-а), від 05 вересня 2018 року (справа № 708/818/17).
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до статті 45 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.
Частиною 4 статті 45 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частини 2 статті 38, частини 3 статті 42 і частини 5 статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Суд встановив, що за перерахунком пенсії позивач звернувся 15 листопада 2018 року.
Враховуючи що відповідач не провів перерахунок пенсії позивача за його заявою, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії починаючи з 15.11.2018 року, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж визначений вказаною статтею, з врахуванням проведених виплат .
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі розгляду спору відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не довів правомірність своїх дій. Тому, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись Конституцією України, законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 15.11.2018 року відповідно до пункту 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж визначений вказаною статтею, з врахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 січня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук