
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №:755/9688/17
Провадження №: 1-кс/755/186/19
"18" січня 2019 р.
м. Київ
слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва Бірса О.В., секретар судових засідань Ярмак І.В., за участю прокурора Стрибуль Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 4 Стрибуль Ю.М. про тимчасовий доступ до речей і документів у рамках кримінального провадження унесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016100040002002 від 13.12.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України, встановив :
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається
До слідчого судді даного місцевого суду надійшло зазначене клопотання прокурора про надання тимчасового доступу до документів у рамках цього провадження,у зв'язку з здійсненням досудового розслідування у ньому та необхідністю встановлення обставин визначених ст. 91 КПК України при наявності на передумов визначених ст.ст. 132, 163 КПК України.
Встановлені обставини у ході розслідування цього кримінального провадження органом досудового розслідування та наведені заявником у клопотанні відомості на їх підтвердження щодо доцільності застосування такого типу заходу забезпечення кримінального провадження
СВ Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції України в місті Києві розслідується указане кримінальне провадження, у якому до УП надійшов рапорт начальника 1 сектору ВКІБ ГУСБ України у м. Києві та Київській області про отримання інформації стосовно групи осіб, які шляхом підроблення документів налагодили протиправний механізм незаконного переправлення іноземців через державний кордон України та їх безпідставної легалізації на території м. Києва.
Також слідством установлено, що група невстановлених осіб до складу якої також входять іноземці, шляхом підробки документів, які видаються установою і надають права з метою їх використання іншими особами здійснює свою злочинну діяльність направлену на перенаправлення та легалізацію іноземців на території України.
Адже, згідно з положенням «Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнює Концепцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності», що ратифіковано Законом України «Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності та протоколів, що її доповнюють (Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, покарання за неї і Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю)», «підроблений документ на виїзд/в'їзд або посвідчення особи» означає будь-який документ на виїзд/в'їзд або посвідчення особи, яке було неналежним чином видано або отримано за допомогою подання невірних даних, корупції, примусу чи будь-яким іншим незаконним чином.
З метою забезпечення швидкого, повного, об'єктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження у слідства виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до документів що перебувають у володінні відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровського районної в місті Києві державної адміністрації (м. Київ, вул. Миропільська 13а, 02000) та стосуються відомостей, що вносяться до додатків 2-4 до правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного реєстру демографічного реєстру, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (реєстрації місця проживання та документи щодо осіб, що надавали дозвіл (згода власника, із зазначенням анкетних даних власника) на реєстрацію у зазначеній власності або документи, що надавались для підтвердження право особи на проживання, відомості про реєстрацію місця перебування фізичних осіб).
Доступ до зазначених документів надасть можливість органу досудового слідства підтвердити факт підписання документів та використання підроблених документів при укладенні угод, встановити осіб та провести із ними слідчі та процесуальні дії, з метою фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема провести судову почеркознавчу експертизу для встановлення автентичності підписів, як осіб що використовували документ та і осіб, що пов'язані з незаконним виготовленням офіційних документів та інших експертиз у яких виникне необхідність.
З урахуванням викладеного, у зв'язку з тим, що доступ до вказаних документів неможливо отримати в будь-який спосіб, окрім як на підставі ухвали суду, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до вищезазначених документів з можливістю вилучення їх у копіях.
Тим самим, вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні і відомості, які містяться у зазначених документах, у подальшому будуть використані як докази, необхідно отримати такий тимчасовий доступ.
Позиція сторін
Прокурор Київської місцевої прокуратури № 4 Стрибуль Ю.М. усудовому засіданні заявлене клопотання підтримала, просила задовольнити з підстав викладених у його мотивувальній частині.
Також заявниця просила надати доступ за період з 2016 по цей час.
В свою чергу, на підставі положень ч. 2 та ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчим суддею визнано за можливе провести судовий розгляд клопотання без участі представника особи у володінні, якої знаходяться речі і документи та прокурора.
Мотиви, з яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався у ракурсі встановлених обставин із даного питання
Слідчий суддя, перевіривши клопотання заявника на дотримання вимог Кримінального процесуального Кодексу України (далі - КПК), приходить до наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального Кодексу України (надалі - КПК України).
А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).
Такий доступ здійснюється в порядку визначеному законом, а саме на підставі ухвали слідчого судді (ч. 1 ст. 132, ч. 2 ст. 159, ст. 164 КПК України).
Також, в силу положень частин 3 та 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі щодо надання тимчасового доступу (п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України), сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються, а не просто вказати їх.
А, як убачається з цього клопотання, тимчасовий доступ до документів вказаних у ньому обумовлений заявником тим, що відображені у них дані, на думку автора клопотання, підтверджують необхідність надання тимчасового доступу, з метою встановлення відомостей визначених ст. 91 КПК України, у даному кримінальному провадженні та виконання завдань визначних ст. 2 КПК України.
Самі ж документи перебувають (можуть перебувати) у володінні відповідної особи вказаної у клопотанні, останні, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Є наявною можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та вказують паралельно на неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так, відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 2 березня 2016 р. № 207 цей Порядок визначає механізм, форми та строки передачі інформації про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування від виконавчих органів сільської, селищної або міської ради, їх посадових осіб, сільських голів (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування (далі - реєстрація) фізичних осіб на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради, до територіальних органів та підрозділів ДМС для внесення її до відомчої інформаційної системи ДМС Єдиного державного демографічного реєстру.
Інформація до відомчої інформаційної системи ДМС передається у день реєстрації: засобами відомчої інформаційної системи реєстру територіальної громади у разі підключення її до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) на підставі заяви-анкети особи для внесення інформації до Реєстру, зразок якої затверджено наказом МВС; програмними засобами ДМС щодо внесення інформації про реєстрацію, розміщеними на офіційному сайті ДМС, або засобами програмного інтерфейсу взаємодії з іншими програмними засобами ведення реєстрів територіальних громад. Створення, адміністрування та ведення реєстрів територіальних громад та механізм передачі інформації від реєстрів територіальних громад до Реєстру здійснюється відповідно до правил, визначених у додатку 1. До підключення відомчої інформаційної системи реєстру територіальної громади до Реєстру або авторизації органу реєстрації програмними засобами ДМС інформація про реєстрацію передається протягом семи календарних днів до територіального підрозділу ДМС відповідно до території обслуговування органу реєстрації в паперовому та електронному вигляді за встановленими формами (додатки 2 - 4).
Додаток 4 містить у собі такого роду інформацію, як-то: графи 2-4: у разі відсутності будь-якої складової імені проставляється "-". Графи 5 і 9: записи здійснюються у форматі ДД.ММ.РРРР, де ДД - день, ММ - місяць, РРРР - рік, у разі відсутності будь-якої складової зазначається відповідно ХХ.ХХ.ХХХХ. Графа 6: відомості про місце народження зазначаються згідно з документом, що посвідчує факт реєстрації народження особи, або документом, до якого вносяться відомості про місце перебування (довідка про звернення за захистом в Україні). Графа 8: стать зазначається літерами "Ж" - жіноча або "Ч" - чоловіча. Графа 10: зазначаються область, район, місто/населений пункт, номер будинку, корпусу, квартири/кімнати. Наприклад: АДРЕСА_1. Графа 11: заповнюється згідно з поданим документом заявника та згідно з класифікатором кодів держав відповідно до ДСТУ ISO 3166-1:2009 "Коди назв країн світу". Графа 12: тип документа зазначається згідно з такими скороченнями: СВ - свідоцтво про народження; ПГУ- паспорт громадянина України; ТПГУ - тимчасове посвідчення громадянина України; ППП - посвідка на постійне проживання в Україні; ПТП - посвідка на тимчасове проживання в Україні; ПБ - посвідчення біженця; ПДЗ - посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; ПТЗ - посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; ДЗЗ - довідка про звернення за захистом в Україні. Графи 13 і 14: заповнюються відповідно до поданих документів без скорочень. Графа 15: записи здійснюються у форматі ДД.ММ.РРРР, де ДД - день, ММ - місяць, РРРР - рік. Графа 16: зазначається повна назва підрозділу, що видав документ, відповідно до поданих документів без скорочень. Наприклад: назва "Деснянським РУ ГУ МВС України в м. Києві" або код "8089". Графа 17: записи здійснюються у форматі ДД.ММ.РРРР, де ДД - день, ММ - місяць, РРРР - рік.
У цій ситуації доступ є необхідним до даних осіб, у яких в графі громадянство, згідно з класифікатором кодів держав відповідно до ДСТУ ISO 3166-1:2009 "Коди назв країн світу", указано не Україну, а іншу державу.
Таким чином, у судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що, згідно ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст.ст. 161, 163 КПК України, не встановлено.
Порушень вимог Глави 10 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Глави 15 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
За таких обставин, слідчий суддя дослідивши, матеріали клопотання, долучені до нього документи та безпосередньо саме кримінальне провадження в оригіналі, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язкувважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи, та інші) свідчать про те, що слідчим у судовому засіданні, у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 4 ст. 132, ч. 6 ст. 163 КПК України), забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з'ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому воно підлягає задоволенню.
З цих підстав слідчий суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, постановив :
клопотання - задовольнити.
Надати розпорядження (забезпечити) прокурору Київської місцевої прокуратури №4 Стрибуль Юлії Миколаївни, слідчому слідчого відділу Дніпровського управління поліції ГУ Національної поліції в м. Києві Мєшковому Костянтину Олександровичу тимчасовий доступ до відомостей, що містяться у документах - додатках 2-4 (до правил реєстрації місця проживання) Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного реєстру демографічного реєстру, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 за період з 01.01.2016 по цей час стосовно осіб, у яких в графі «громадянство» указано не Україну, а іншу державу згідно з класифікатором кодів держав відповідно до ДСТУ ISO 3166-1:2009 "Коди назв країн світу", що перебувають у володінні відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровського районної в місті Києві державної адміністрації (м. Київ, вул. Миропільська 13а, 02000), з можливістю їх вилучення у копіях.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.
Слідчий суддя: О.В. Бірса
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник 1 - знаходиться в матеріалах цього судового провадження.
Примірник 2 та завірена копія - надано заявнику.
Слідчий суддя: Бірса О.В.