Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" лютого 2010 р. Справа № 2-а-11183/08
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка К.В.,
при секретарі –Михайленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства «Маяк»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Маяк» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за 2007 р. у розмірі 6274,29 грн.
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів також звернулося до суду із адміністративним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Маяк», в якому просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за 2006 р. у розмірі 6584,72 грн.
Позови обґрунтовані тим, що відповідачем у 2006 р. та 2007 р. не забезпечено норматив працевлаштування інвалідів, що є порушенням ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів". При цьому вказує на те, що саме на відповідача покладено обов’язок по працевлаштуванню інвалідів.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2009 р. вказані позови об’єднані в одне провадження для спільного розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити з підстав викладених в позовах.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі, заяв про розгляд справи за його відсутністю не надавав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Враховуючи, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу – 25 осіб, на підприємстві відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце.
Як вбачається з матеріалів справи, звіт про працевлаштування інвалідів за 2006 р. (форма № 10-ПІ) відповідачем наданий до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 15.02.2007 р. Звіт з 2007 р. (форма № 10-ПІ) відповідачем не наданий.
Як вбачається зі звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2006 р. (форма № 10-ПІ) поданого відповідачем до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 2 особи.
Судом встановлено, що в результаті проведення виїзної плнової перевірки ПСП «Маяк» щодо дотримання вимог ст.. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» було встановлено порушення наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 р. № 42 «Про затвердження звітності №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме: у вказаних роках на підприємстві не було влаштовано жодного інваліда, норматив працевлаштування інвалідів не виконувався про, що був складений акт від 11.04.2008 р. Вказаним актом до відповідача застосована адміністративно-господарська санкція в розмірі 5300,00 грн. – за 2006 р. та 5722,40 грн. – за 2007 р.
Відповідно до ч. 2 ст.. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
На підставі вищевикладеного за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня в розмірі 1284,72 грн. – за 2006 р. та 551,89 грн. – за 2007 р.
Таким чином загальний борг відповідача за 2006-2007 рр. складає 12859,01 грн.
Відповідно до ч.3 ст.18 вказаного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 Закону.
Згідно з ч.1 ст.18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Тобто цією нормою визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється двома шляхами: безпосереднє звернення інваліда до підприємства або звернення інваліда до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
При цьому, ч.3 ст.18 Закону чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
З матеріалів справи, а саме з повідомлення Голопристанського районного центру зайнятості від 20.02.2009 р. № 164 вбачається, що зазначені вимоги Закону відповідачем не виконані.
Так, відповідачем не були надані вакансії з можливим працевлаштуванням інвалідів та дані про створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідач не вжив передбачених законом заходів щодо працевлаштування інвалідів у звітному періоді, а тому позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративні позови Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Маяк» (75600, Херсонська область, Голопристанський район, с. Добропілля, Титова, 3, МФО 352093, р/р 260043265, код ЄДРПОУ 30903761) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пр.. 40-річчя Жовтня, 5а, отримувач УДК у м. Херсоні, банк отримувача: ГУДКУ по Херсонській області, рахунок: 31219230700002, МФО 852010) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 12859,01 грн. (дванадцять тисяч вісімсот п’ятдесят дев’ять грн.. 01 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Текст постанови складений в повному обсязі та підписаний 09.02.2010 р.
Суддя Кравченко К.В.